کد خبر: ۷۵۲۰
توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد،

کتاب «خاطرات آیت‌الله محسن مجتهد شبستری» منتشر شد

کتاب «خاطرات آیت‌الله محسن مجتهد شبستری» از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شد.
سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۲۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی_فارس نوشت: همزمان با دهه مبارک فجر کتاب «خاطرات آیت الله محسن مجتهد شبستری» از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلاکی روانه بازار نشر شد. براساس این گزارش، آیت الله مجتهد شبستری از سال ۱۳۹۲ به ثبت و ضبط خاطرات خود در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی مبادرت ورزید و تا ۵ آبان ۱۳۹۳، طی 9 جلسه، یادمانده های خود را در تاریخ ثبت کرد که همه این خاطرات به اضافه‌ی یک جلسه گفتگوی ایشان درباره مجلس خبرگان رهبری، در این کتاب مورد استفاده قرار گرفته است.

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در سال 1316 در شبستر استان آذربایجان شرقی دیده به جهان گشود. او در نه سالگی و بعد از آنکه پدرش مدرسه‌ی علمیه را در تبریز بنیان نهاد به آنجا رفت و به مدت دو سال در این مدرسه به تحصیل پرداخت. سپس برای تحصیل علوم حوزوی در سال 1332 عازم حوزه علمیه قم شد و تحصیلات علوم دینی را تا مدارج عالی طی کرد. آیت‌الله شبستری در جریان انقلاب اسلامی حضوری فعال داشت. وقتی امام عید نوروز 1342 را عزای عمومی اعلام کرد، وی نیز به تبعیت از ایشان با صدور اعلامیه‌ای در شبستر اعلام کرد که امسال عید نداریم. وی در سال 1353 به تهران آمد و مسجد «طلاچیان» را پایگاه مبارزه قرار داد. آیت‌الله مجتهد شبستری پس از پیروزی انقلاب مدتی مسئول کمیته‌ انقلاب منطقه شش تهران بود و سپس به نمایندگی از مردم تهران وارد مجلس شورای اسلامی شد. او همچنین در دوره‌های اول تا پنجم به نمایندگی از مردم آذربایجان شرقی به عضویت مجلس خبرگان رهبری درآمد.

کتاب خاطرات «آیت الله محسن مجتهد شبستری» در هشت فصل تنظیم شده است: فصل اول به خاطرات وی از دوران کودکی، تحصیلات مقدماتی و خانواده اختصاص دارد. فصل دوم، دوران اقامت و تحصیل وی در قم را دربرمی‌گیرد. فصل سوم، به آغاز فعالیت‌های مبارزاتی راوی پرداخته و فصل چهارم، از حضور وی در مسجد «طلاچیان» تا پیروزی انقلاب اسلامی را روایت می‌کند.

در قسمتی از این فصل، آیت الله مجتهد شبستری، روایتی از ضربه های مردم به رژیم در حال احتضار پهلوی را نقل می کند. او با اشاره به وقایع روز 21 بهمن 57 می گوید: «بعدازظهر روز 21 بهمن معلوم شد که به‌رغم اعلام حکومت نظامی توسط شاپور بختیار، امام(ره) فرموده‌اند همه مردم به خیابان بروند، حکومت‌نظامی را نقض کنند و به تظاهرات خود ادامه دهند. با تعدادی از اهل مسجد صحبت کردم که ما نیز با مسجدیان به خیابان برویم و تظاهرات کنیم. حدود یک ساعت مانده به اذان مغرب، پنجاه شصت نفر از اهالی مسجد جلوی منزل من آمدند و باهم به خیابان سهروردی رفتیم و در حین تظاهرات به جمعیت نیز افزوده می‌شد. با برخاستن بانگ اذان به مسجد رفتیم و پس از نماز، عده‌ای از افراد محافظه‌کار و محتاط گفتند: حاج‌آقا! دیگر بیرون نرویم و در همین جا شما صحبت کنید. به آنان گفتم: امام(ره) فرموده‌اند که همه باید به خیابان بریزند و حکومت‌نظامی را بشکنند. و اينگونه دستور امام(ره) اجرا نمي‌شود. عده‌ای به طرفداری از من سخن گفتند و اکثر قریب به‌اتفاق با من همراه شدند و همگی به خیابان رفتیم و با جمعیت زیادی تا حدود ساعت دوازده شب راهپیمایی و تظاهرات کردیم. درحالی‌که احتمال داده می‌شد با چندین هواپیما تهران و تظاهرات مردم در خیابان‌ها را بمباران کنند.»

در فصل پنجم، خاطرات وی از نخستین وقایع و تحولات پس از پیروزی انقلاب بیان شده است و فصول ششم تا هشتم به وقایع و رخدادهای بعد از پیروزی انقلاب اختصاص دارد. انتخاب و عزل قائم مقام رهبری، پذیرش قطعنامه 598 و انتخاب رهبری از فرازهای مهم این فصول محسوب می شود.

آیت الله شبستری در فرازی از خاطرات خود با اشاره به اجلاسیه خبرگان رهبری در 14 خرداد 1368 می گوید: «... در این میان شخص آیت الله خامنه ای استنکاف می کردند و منصب رهبری را نمی پذیرفتند و برای ابراز دلایل خود پشت تریبون رفته و صحبت کردند و فرمودند: خلاصه اش این که من راضی نیستم و آمادگی ندارم و برای استنکاف خود استدلال هایی فرمودند؛ ولی موثر واقع نشد و خبرگان اعلام کردند که ما رای دادیم و کار تمام شده است. در این میان آقای آذری قمی برخاست و گفت: «آقا! چرا قبول نمی کنید؟ بپذیرید.» آقا در پاسخ به ایشان فرمودند: «آقای آذری! اگر من حکمی بدهم شما می پذیرید؟» آقای آذری قمی اظهار کرد: «بله. من می پذیرم و حکم شما لازم الاتباع است.» نتیجه و مصوبه اجلاس خبرگان با اطلاعیه هیئت رئیسه اعلام شد.»

خاطرات آیت الله مجتهد شبستری مشتمل بر ناگفته های بسیاری است که بی تردید در آشنایی خواننده با بسیاری از مسائل تاریخ انقلاب و جمهوری اسلامی موثر خواهد بود.

گفتنی است کتاب «خاطرات آیت الله محسن مجتهد شبستری» از سری کتاب هایی است که در آستانه «یکصدمین سال بازتاسیس حوزه علمیه قم» منتشر شده و فرازهایی درباره حوزه قم، اساتید حوزه، جامعه مدرسین و ... دارد. این کتاب را خانم سمیرا عظیمی گلوجه تدوین کرده و موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را در 360 صفحه با قیمت 100 هزار تومان منتشر کرده است.

علاقمندان می توانند این کتاب را از سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی تهیه کنند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات