کد خبر: ۷۶۴
برشی از خاطرات حجتی کرمانی از حادثه فیضیه

حمله کماندوهای رژیم پهلوی به آیت الله گلپایگانی / اینجا قرآنی را آتش زدند

به طبقه اول که رسیدیم، فهمیدیم که آیت‌الله گلپایگانی در یکی از حجره‌ها هستند، لذا به آنجا رفتیم. هوا تاریک بود و برق مدرسه هم قطع شده بود. عمامه‌ آیت‌الله گلپایگانی افتاده بود، لباسهایشان نیز خاکی بود، گویا به ایشان جساراتی کرده بودند و حتی به داماد ایشان، آقای علوی هم کتک مفصلی زده بودند.
چهارشنبه ۰۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۶

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علی حجتی کرمانی در خاطرات خود درباره هجوم کماندوهای رژیم پهلوی به آیت‌الله گلپایگانی در ماجرای فاجعه فیضیه می‌گوید: « به طبقه  اول که رسیدیم، فهمیدیم که آیت‌الله گلپایگانی در یکی از حجره‌ها هستند، لذا به آنجا رفتیم. هوا تاریک بود و برق مدرسه هم قطع شده بود. عمامه‌ آیت‌الله گلپایگانی افتاده بود، لباسهایشان نیز خاکی بود، گویا به ایشان جساراتی کرده بودند و حتی به داماد ایشان، آقای علوی هم کتک مفصلی زده بودند. 


وقتی این منظرهای رقت انگیز را دیدم، بی‌اختیار گریه کردم و افتادم در دامن ایشان، و همینطور اشک می‌ریختم، که آقای صافی مرا بلند کرد و گفت آقا را ناراحت نکنید! چیزی نگذشت که ماشینی به مدرسه درالشفا آوردند و آیت‌الله گلپایگانی و بعضی از اصحاب ایشان را بردند و غائله تمام شد. آن شب، به منزل آقا رضا استادی رفتیم و شب را همانجا خوابیدیم. 


فردا صبح، برای بازدید از آثار جنایت شاه، به مدرسه فیضیه آمدیم. در بین راه به مرحوم آقای مفتح برخورد کردیم. ایشان گفت آقای ادیب لاری را به سختی مضروب کرده‌اند و هم اکنون در منزلشان بستری هستند. به اتفاق آقای مفتح و چند نفر دیگر به عیادت آقای لاری رفتیم. ایشان تمام دندانهایش شکسته بود، سرش هم شکسته بود، پایش را نیز گچ گرفته بودند. ناگفته نماند که آقای ادیب لاری، آدم قوی هیکلی بود و حتی چند تن از کماندوها را مجروح کرده بود. از این جهت، خیلی سخت مضروبش کرده بودند.


مدرسه‌ فیضیه حالت خاصی داشت، همه جای آن تخریب شده و درها و پنجره‌هایش شکسته شده بود. در بعضی از نقاط مدرسه نیز قطرات خون به چشم میخورد. یک جا نوشته بودند اینجا طلبه‌ای را کشته‌اند در جای دیگر نوشته بودند «اینجا قرآنی را آتش زدند»، جای دیگر نوشته شده بود «اینجا عمامه‌های طلاب را آتش زدند!» منظره دلخراشی بود و مردم، دسته دسته می‌آمدند و از مدرسه‌ فیضیه دیدن می‌کردند
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات