مرکز اسناد انقلاب اسلامی

حجت‌الاسلام پورمحمدی در برنامه کتاب‌نما:
مرکز اسناد بعنوان یک مرکز مستقل و کاملا حرفه‌ای و تخصصی دارد به مسائل تاریخ نگاه می‌کند. شناخت و فهم درست تاریخ و آشکار کردن تمام زوایای تاریخی اهمیت بسیار مهمی دارد. امروز فرزندان ما باید به خوبی با تمام این موارد آشنا شوند و برای ترسیم آینده خود باید گذشته را خوب بشناسد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۱۱ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ - 2022May 24

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی، ضمن بازدید از سی و سومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، میهمان ویژه برنامه کتاب نما بود.
حجت‌الاسلام پورمحمدی در ابتدای این برنامه با اشاره به تعطیلی دوساله نمایشگاه بخاطر همه گیری ویروس کرونا گفت: خوشحالیم که در نمایشگاه کتاب که جشن ملی فرهنگ است حضور پیدا کردم. استقبال مردم از نمایشگاه موجب خوشحالی و خرسندی است. انشاءالله که ملت ما همچنان در اعتلای فرهنگ پیشتاز باشد. خیلی خوشحالیم که پس از دو سال تعطیلی نمایشگاه کتاب برگزار شد و همان حس و حال گذشته استمرار پیدا کرد. 

رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با تقدیر از استقبال مردم از نمایشگاه حضوری عنوان کرد: الحمدلله هم جامعه نخبگان ما و هم توده‌ی مردم ما به اهمیت کتابخوانی واقف هستند و به کتاب و کتابخوانی بها می‌دهند. کتاب و کتابخوانی کانون تعالی فرهنگ است. توجه به کتاب، تألیف کتاب، ترویج کتاب، توجه به اقتصاد کتاب سنت هایی است که خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب تا کنون ادامه داشته و ما هم باید با جدیت این سنت را ادامه دهیم. 

پورمحمدی با تاکید بر اهمیت اقتصاد بازار نشر افزود: با مسئله گرانی کاغذ و تولید آن روبرو هستیم. با گرانی هایی که اخیرا بوجود آمده؛ کتاب جزء ارزان ترین کالاها بحساب می‌آید. این قیمت هایی که شما در نمایشگاه ملاحظه می‌کنید قیمت های قبل از گرانی های اخیر است. دولت برای گرانی های اخیر کمک کرده و مبلغی خوبی را برای یارانه در نظر گرفته است. من پیشنهادی به همین منظور دارم . دولت میزان 5 درصد از مبلغی را که برای یارانه در نظر گرفته به یارانه محصولات فرهنگی مخصوصا کتاب اختصاص دهد. به نظر من یارانه فرهنگی مهم ترین یارانه است. ما فقط برای جسم و خوراک یارانه در نظر گرفته ایم در صورتیکه باید برای فکر هم یارانه در نظر بگیریم.

حجت‌الاسلام پورمحمدی با اشاره به اثرگذاری اقتصاد فرهنگ در بهبود سبک زندگی گفت: دنیا برای بهبود زندگی مادی هم به فرهنگ توجه می‌کند. بخش گسترده ای از ارتقای زندگی مادی به آموزش ها، فرهنگ و سبک زندگی درست  وابسته است. آدمی که خوب فکر می‌کند، حواشی را مدیریت می‌کند، تاریخ را خوب بلد است و آینده را پیش بینی می‌کند، قاعدتا زندگی موفق تری خواهد داشت. توجه به فرهنگ صرفا توجه به خود این مقوله نیست، بلکه برای پیشرفت مادی و اقتصادی و داشتن زندگی خوب هم باید به این امر توجه شود.

در ادامه برنامه حجت‌الاسلام پورمحمدی درباره رسالت مرکز اسناد انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: رسالت اصلی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، تاریخ نگاری است. در کشور ما در زمینه تاریخ کمتر کار شده است. یکی از شاخص های پیشرفت کشورها کار بر روی تاریخ است. هر ملتی که تاریخ خود را بشناسد و تحولات تاریخی خود را ارزیابی کند می‌تواند برای حال و آینده خودش بهتر برنامه ریزی کند و آینده بهتری را برای خودش ترسیم نماید. 

 

کتاب و کتابخوانی کانون تعالی فرهنگ است/ اهمیت تاریخ در ترسیم آینده/ مرکز اسناد انقلاب اسلامی یک مرکز مستقل برای تاریخ‌نگاری است

 

وی افزود: کشورهای استعمارگر نمی‌گذارند ملت‌ها به سوابقی که در کشورشان گذشته دسترسی پیدا کنند و آن‌ها را بفهمند. نمی‌گذارند ما از سرنوشت پیشینیان مان اطلاع پیدا کنیم. ما اگر این موارد را بدانیم قطعا بهتر می‌توانیم برای آینده و مشکلات‌مان برنامه‌ریزی کنیم. بهتر می‌توانیم دشمن‌مان را بشناسیم و راه پیروزی و پیشرفت‌مان را پیدا کنیم. 

پورمحمدی ادامه داد: مرکز اسناد انقلاب اسلامی از ابتدای انقلاب با این انگیزه و با حمایت و پشتیبانی امام خمینی شکل گرفته است. جالب است بدانید که مرکز اسناد هنگامی که در آستانه تأسیس قرار داشته، دست‌اندرکاران آن تصمیم می‌گیرند که از دولت، مجلس و یا یک نهاد انقلابی دیگر بودجه تامین کنند. اما امام در این زمان می‌فرمایند تاریخ را اصحاب قدرت نباید بنویسند. بگذارید تاریخ مستقل نوشته شود. مرکز اسناد انقلاب اسلامی به همین منظور یک مرکز مستقل برای تاریخ نگاری است. مرکز اسناد امروز یک مجموعه مورد اعتماد و وثوق است و امروز ما مجموعه‌ای از میلیون ها برگ سند مهم در بخش های سیاسی، امنیتی، تاریخی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در اختیار داریم. 

رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی درباره فعالیتهای این مرکز در جهت ثبت و ضبط تاریخ گفت: در این چهل سال توانسته‌ایم حدود بیست هزار قطعه مصاحبه تاریخی ثبت و ضبط نماییم. با حدود 4 الی 5 هزار نفر مصاحبه کرده ایم. مصاحبه های ثبت شده بعضی از این افراد به بیش از صد حلقه نوار نیز می‌رسد. ثبت این حجم از تاریخ شفاهی قابل توجه است. تا به امروز بیش از 1400 عنوان کتاب در زمینه تاریخ انقلاب منتشر کرده‌ایم. عمده پژوهش به دوره 1340 شمسی به بعد بر می‌گردد.

 
فیلم کامل برنامه کتاب‌نما با حضور حجت‌الاسلام پورمحمدی

 

پورمحمدی درباره اهمیت آگاهی مردم از تاریخ اظهار داشت: ما ملت‌مان را یک ملت در تراز جهانی می‌بینیم و تمدن‌مان را نیز در تراز یک تمدن جهانی می‌بینیم. نباید تاریخ را جانبدارانه بیان کنیم. تاریخ را آنگونه که هست باید بیان کنیم. ما نقاط بسیار برجسته تاریخی و نقاط ضعیف و تیره تاریخی نیز داریم باید هر دو مورد را بیان کنیم. هر ملت باید نقاط مثبت و منفی تاریخ خود را بداند. در بیان تاریخ معاصر هم باید اینگونه باشیم؛ ما نباید به خودمان بی انصافی کنیم. بزرگترین بی انصافی این است که ما از ضعف های خود بی اطلاع باشیم و این شناخت از طریق تاریخ بدست می‌آید.

حجت‌الاسلام پورمحمدی خاطرنشان کرد: مرکز اسناد بعنوان یک مرکز مستقل و کاملا حرفه‌ای و تخصصی دارد به مسائل تاریخ نگاه می‌کند. شناخت و فهم درست تاریخ و آشکار کردن تمام زوایای تاریخی اهمیت بسیار مهمی دارد. امروز فرزندان ما باید به خوبی با تمام این موارد آشنا شوند و برای ترسیم آینده خود باید گذشته را خوب بشناسد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر