مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۰۶
روز 15 خرداد 1368، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای که یک روز قبل و در پی رحلت امام خمینی(ره)، از سوی مجلس خبرگان رهبری، به عنوان رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شده بود، با محمود زعبی نخست‌وزیر وقت سوریه که در رأس هیأتی جهت عرض تسلیت و شرکت در مراسم تشییع پیکر مطهر حضرت امام وارد تهران شده بود، دیدار کرد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۲ - ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز 15 خرداد 1368، آیت‌الله سید علی خامنه‌ای که یک روز قبل و در پی رحلت امام خمینی(ره)، از سوی مجلس خبرگان رهبری، به عنوان رهبر جمهوری اسلامی انتخاب شده بود، با محمود زعبی نخست‌وزیر وقت سوریه که در رأس هیأتی جهت عرض تسلیت و شرکت در مراسم تشییع پیکر مطهر حضرت امام وارد تهران شده بود، دیدار کرد.

نخست‌وزیر سوریه در این دیدار مراتب تسلیت و پیام همدردی حافظ اسد رئیس‌جمهور و نیز مردم سوریه را به استحضار آیت‌الله خامنه‌ای رساند. وی در این ملاقات گفت: برای همه ما روشن است که حضرت امام خمینی مبارزی بود که بشریت و جهان اسلام او را از دست داد و ما مطمئن هستیم که جنابعالی به عنوان رهبر جدید جمهوری اسلامی ایران، ملت اسلام و مسئولین در آینده نیز همان خط رهبری حضرت امام خمینی را ادامه خواهید داد.

وی سپس با تقدیم خالصانه‌ترین درودها و تهنیت‌های حافظ اسد به مناسبت برگزیده شدن آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری جمهوری اسلامی ایران از سوی خبرگان ملت، گفت: بسیار خرسندم که ما اولین هیئت رسمی هستیم که با جنابعالی به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران ملاقات می‌کنیم.

اولین دیدار رسمی آیت‌الله خامنه‌ای بعد از رهبری با کدام هیئت سیاسی بود؟

نخست‌وزیر سوریه افزود: روابط دو کشور ما روابطی استراتژیک است و هر دو کشور تاکنون توطئه‌های رژیم اشغالگر قدس را محکوم کرده‌ایم.

وی تأکید کرد: عکس‌العمل اصولی که رهبر عالیقدر اسلام امام خمینی در مورد مسأله فلسطین اعلام نموده‌اند امروز در میان بسیاری از مبارزان در سطح جهان پدیدار شده و بشریت هم‌اکنون مدیون این مواضع اصولی است.

سپس آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران با تشکر از پیام تسلیت رئیس‌جمهور سوریه، از سفر نخست‌وزیر و وزیر خارجه این کشور به ایران تشکر کردند.

رهبر جمهوری اسلامی سپس با تأکید بر اینکه پیوند میان مردم و مسئولین ما با امام بزرگوار و عزیزمان یک پیوند ناگسستنی بود اظهار داشتند: حضرت امام خمینی (قدس سره الشریف) پدر این ملت بودند و علاقه مردم به ایشان در حقیقت تجسم اراده و تصمیم ملت ما در حرکت به سمت آرمان‌های آن بزرگوار که همان آرمان‌های انقلاب است، می‌باشد.

آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه اینجانب راه حضرت امام خمینی را بطور دقیق ادامه خواهم داد زیرا که کمال این ملت و کمال مسئولین در ادامه این راه است افزودند: من شاگرد حضرت امام خمینی و کسی هستم که افتخارم این بوده و هست که اصول انقلاب را از آن بزرگوار فراگرفته‌ام.

اولین دیدار رسمی آیت‌الله خامنه‌ای بعد از رهبری با کدام هیئت سیاسی بود؟

رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ما با دولت و ملت سوریه روابط و پیوندهای مستحکمی داریم که درصدد استحکام هرچه بیشتر آن هستیم افزودند: نقطه اساسی ارتباطات دو کشور ما مقابله قاطعانه با رژیم غاصب و صهیونیستی اسرائیل است؛ درحالیکه خیلی از دولت‌ها با رژیم اشغالگر قدس از سر سازش درآمده‌اند، خوشبختانه سوریه قوی و قاطع در مواضع خود ایستاده است. ما برای شما دعا می‌کنیم و از ایستادگی شما در برابر توطئه‌های صهیونیسم و ارتجاع حمایت می‌نمائیم و امیدواریم با همین قاطعیت به راه خود ادامه دهید.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری؛ Leader.ir

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر