مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۰۸
شهيد سعيدى از روحانيونى بود که از سوى آيت‌الله بروجردى براى تبليغ به آبادان اعزام شد. در آنجا مورد توجه مردم آبادان بود و مقبوليت خوبى بين آنها پيدا کرده بود. شهيد سعيدى در اين شهر به‌واسطه‌ى سخنرانى‌هاى تند خود براى اولين بار دستگير شد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 10

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آيت‌الله سعيدى را مى‌توان يکى از اولين روحانيون برجسته‌اى دانست که مبارزه با رژيم شاه را به تبعيت از حضرت امام آغاز کرد. مبارزه‌ى شهيد سعيدى در سال‌هاى 1337ـ 1338 آغاز شد و از همان آغاز هم به‌شدت ماهيت ضد رژيمى آن آشکار بود. وى پس از ورود به حوزه‌ى علميه‌ى قم، در درس آيت‌الله العظمى بروجردى شرکت نمود و با روحيه‌ى مبارزه‌جويى و اصلاح‌گرايانه‌اى که داشت، اولين مراحل مبارزه‌ى خود با رژيم شاه را آغاز مى‌کرد.

به نظر مى‌رسد که او حتى پيش از آشنايى با حضرت امام و افتخارات شاگردى ايشان، داراى روحيه‌ى مبارزه جويى با رژيم بوده‌است. به همين دليل از همان زمان که از سوى آيت‌الله العظمى بروجردى براى تبليغ به آبادان اعزام شده‌بود به مبارزه‌ى خود با رژيم حالت علنى و آشکار بخشيد.

 

مبارزات آیت الله سعیدی با رژیم پهلوی در دهه 30 / ماجرای دستگیری شهید سعیدی در آبادان

 

شهيد سعيدى از روحانيونى بود که از سوى آيت‌الله بروجردى براى تبليغ به آبادان اعزام شد. در آنجا مورد توجه مردم آبادان بود و مقبوليت خوبى بين آنها پيدا کرده بود. شهيد سعيدى در اين شهر به‌واسطه‌ى سخنرانى‌هاى تند خود براى اولين بار دستگير شد. سيدمحمد سعيدى فرزند ايشان در اين باره مى‌گويد :

«در زمان آيت‌الله بروجردى بود که پدرم به دعوت مردم شهر آبادان به آن شهر عزيمت مى‌کند. در آن زمان عکس ثريا، همسر شاه را در روزنامه‌ها چاپ کرده بودند. حالا چه کارى کرده‌بود که اين عکس را منتشر کرده‌بودند، نمى‌دانم. اما هر چه بود همين موضوع مورد اعتراض آقاى سعيدى قرار مى‌گيرد و در منبر مطالبى بر ضد شاه و خانواده‌اش مى‌گويد که همين مسئله باعث دستگيرى و زندانى شدنش مى‌شود. يکى از روحانيون معروف آبادان (آقاى قائمى) وساطت مى‌کند و فرماندار نظامى آبادان به اين شرط قبول مى‌کند که آقاى سعيدى بگويد، آن سعيدى که بر ضد همسر شاه حرف زده‌است من نيستم و فرد ديگرى است و دستگيرى من به خاطر تشابه اسمى بوده‌است. روز ديگر که آقاى سعيدى با فرماندار نظامى رو به رو مى‌شود، از او مى‌پرسند که: آيا شما همان سعيدى هستيد که در منبر به زن شاه بد و بيراه گفتيد؟ سعيدى بلافاصله جواب مى‌دهد: بله، من همان سعيدى هستم و آن حرف‌ها را هم من زدم. به همين خاطر چند روز ديگر آقاى سعيدى در زندان ماند تا با وساطت‌هاى فراوان بعدى آزاد مى‌شود.»

 

شهيد سعيدى در اين سخنرانى، درباره‌ى انتخاب اسم فرزند صحبت کرده و با اشاره به اسم‌هايى چون شهلا، ثريا (زن دوم شاه) به مردم توصيه کرده‌است که از انتخاب اين اسامى براى فرزندان‌شان خوددارى کنند. همين سخنرانى موجب دستگيرى او از سوى ساواک مى‌شود. حجة‌الاسلام سيدجعفر طباطبايى در مورد همين سخنرانى مى‌گويد:

«در آبادان سخنرانى را تحت عنوان «نام‌گذارى صحيح» ايراد کرد و به مردم فرمودند که اسم خوب براى فرزندان خود انتخاب کنيد نه مثل شهلا و مثل ثريا، که چون ثريا اسم زن دوم شاه‌بود، از سوى ساواک دستگير شد».

 

منبع: عروج از زندان ( زندگی و مبارزات شهید آیت‌الله سعیدی)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر