مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۲۵
انقلاب اسلامی در زنجان
حمله عمال پهلوی به بیوت علما و مراجع در ارديبهشت ماه 1357، انعكاس ویژه‌ای در میان مردم داشت. در زنجان، مردم و علمای این شهر به حادثه مزبور واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۱ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 16

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حمله عمال پهلوی به بیوت علما و مراجع در ارديبهشت ماه 1357، انعكاس ویژه‌ای در میان مردم داشت. در زنجان، مردم و علمای این شهر به حادثه مزبور واکنش نشان داده و آن را محکوم کردند. متعاقب این واقعه، جامعه روحانيت زنجان با صدور اطلاعيه‌اى از ناحيه خود و مردم زنجان به مراجع مذكور، ضمن منتسب نمودن اقدام مذكور به رژيم  آن را محكوم كردند. در اين اطلاعيه آمده است:
«جامعه روحانيت و مردم متدين زنجان و حومه، ضمن ابراز تأسف از حادثه حماسه‌آفرين و غم‌انگيز حوزه علميه قم كه در روز سه شنبه صورت گرفت و بار ديگر دشمنى رژيم را با اسلام و روحانيت به ثبوت رسانيد...، يورش ناجوانمردانه مزدوران استعمار و دشمنان اسلام را به منازل آيات عظام در روز چهارشنبه كه منجر به ضرب و جرح عده‌اى و كشتن دو نفر از طلاب علوم دينى گرديد، به منزله شكستن حرمت اسلام و تجاوز به حقوق تمام ملت مسلمان تلقى كرده و با ابراز انزجار و تنفر شديد از دولت و عوامل وابسته و در نهايت بى‌صبرى، منتظر صدور اوامر لازم از ناحيه مبارك آن جنابان هستيم و بار ديگر اعمال ضدانسانى رژيم را كه حاكى از خودباختگى آنان در مقابل مسلمانان غيرتمند است، محكوم مى‌كنيم. هم‌چنين پشتيبانى و آمادگى خود را در راه دفاع از مقدسات مذهبى و اهداف عاليه شما اعلام مى‌داريم و در اين راه تا پاى جان ايستادگى خواهيم كرد.»

آيت الله صائينى علاوه بر امضای نامه مذكور، نامه دیگری خطاب به آقای شریعتمداری نوشت و یادآور شد: «بار ديگر تهاجم مأموران مسلح هيأت حاكمه به سوى طلاب عزيز حوزه مقدسه علميه و مردم مسلمان قم، جراحات قلبى گذشته را چند برابر كرد و جرأت و جسارت‌هاى پى در پى اينان به مركز روحانيت شيعه و حرم اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام، مردم مسلمان را بيش از پيش مضطرب و ناراحت نموده است و بالخصوص يورش مأموران به منزل بيرونى حضرت آيت‌العظمى آقاى گلپايگانى مدظله و شكستن در و شيشه‌ها و مضروب كردن پناهندگان در عصر روز سه‌شنبه و هم‌چنين تهاجم آن بى‌خبران از دين و انسانيت به منزل بيرونى حضرت مستطاب عالى و شليك گلوله و رگبار مسلسل به اتاقى كه مردم بى پناه در آن جا پناه آورده و متحصن بوده‌اند، در روز چهارشنبه دوم جمادى الثانى كه در اثر اصابت گلوله مغز يك نفر مسلمان متلاشى و به كف اتاق و روى فرش ريخت و يك نفر ديگر پس از زمانى كشته شده و جاى گلوله‌ها در ديوار باقى است، انا لله و انا اليه راجعون. فلذا حوزه علميه زنجان و مردم مسلمان و متدين اين استان، مراتب هم‌دردى خود را ابراز نموده و رفتار ظالمانه هيأت حاكمه و مدعيان به اصطلاح ديانت و تمدن و حقوق بشر را محكوم مى‌دارند و به جهت اعلان اعتراض و نفرت، روز پنج شنبه، سوم ماه جمادى الثانى، بازار و تمام مغازه‌هاى شهر را تعطيل نمودند و از خداوند قاهر و غالب سركوبى ستمگران و مسببان حوادث ضداسلامى را مسئلت دارند و سيعلم الذين ظلموا اى منقلب ينقلبون، والسلام عليكم و رحمة‌الله و بركاته»

منبع: انقلاب اسلامی در زنجان؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر