مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۶
قزوین
آیت الله کاشانی در پیامی به مردم قزوین گفت: طبقات ملت ایران در اغلب ولایات و شهرستان‌ها قد علم کرده و خواستار ملی کردن صنعت نفت هستند. لذا بر اهالی قزوین فرض است در این جهاد با عموم ملت ایران هماهنگ شده و با تمام قوا برای ملی شدن صنعت نفت بکوشند که از وظیفه مقدس دینی و اجتماعی غفلت نکرده باشند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۶ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - 2017April 19
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در روزهای داغ و پرهیجان ملی شدن صنعت نفت آیت الله کاشانی از شهرهای بزرگ ایران نیز غافل نبود و از جنبش آنها نیز حمایت می‌کرد و روحانیونی را برای روشنگری به شهرها می‌فرستاد و از روحانیون مناطق می‌خواست تا از آنها حمایت کنند. در قزوین، تظاهراتی برای ملی شدن صنعت نفت برگزار شد. آیت‌الله کاشانی پیامی برای این اجماع بزرگ مردم قزوین ارسال کرد که توسط روحانی مبارز شهر آقای سید ضیاء‌الدین سیدجوادی قرائت شد.
 

خواسته آیت الله کاشانی از مردم قزوین

آیت الله کاشانی در این پیام ،" مسلط کردن جمعی از اراذل اوباش و دزد و خائن به نام هیئت حاکمه بر امور این کشور " را به "سیاست استعماری انگلیس " نسبت داد و اعلام کرد که"طبقات ملت ایران در اغلب ولایات و شهرستانها قد علم کرده و خواستار ملی کردن صنعت نفت "هستند. لذا "بر اهالی قزوین فرض است در این جهاد با عموم ملت ایران هماهنگ شده و با تمام قوا برای ملی شدن صنعت نفت بکوشند که از وظیفه مقدس دینی و اجتماعی غفلت نکرده باشند."

منبع؛ بازخوانی نهضت ملی، روح‌الله حسینیان، مرکز اسناد انقلاب اسلامی


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر