مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۷۲
از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی:
تازه‌ترین اثر از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با هدف بررسی مناسبات علامه طباطبایی با امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی در آستانه انتشار قرار دارد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۷ - ۱۳ تير ۱۴۰۱ - 2022July 04

به گزارش ایبنا تازه‌ترین اثر از منشورات مرکز اسناد انقلاب اسلامی با هدف بررسی مناسبات علامه طباطبایی با امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی در آستانه انتشار قرار دارد. این کتاب درصدد پاسخگویی به شبهات طرح‌شده درباره علامه طباطبایی و مشی سیاسی و اجتماعی ایشان است.

محمدمهدی شاپوری معاون امور اجرایی و بازرگانی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفتگو با ایبنا در این باره گفت: مرکز اسناد انقلاب اسلامی در راستای تبیین تاریخ انقلاب و معرفی شخصیت‌های برجسته تاریخ معاصر، قدم برداشته و با انتشار بیش از 1500 عنوان کتاب، در عرصه تاریخ‌نگاری انقلاب اسلامی نقش مهمی بر عهده دارد.

اسنادی تازه درباره مشی سیاسی علامه طباطبایی منتشر می‌شود

وی با اشاره به دستور حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تأسیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: حضرت امام نیز با همین رویکرد از حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حمید روحانی خواستند تا به ثبت و ضبط تاریخ انقلاب اسلامی بپردازند و به دشمنان و مغرضان فرصت تحریف تاریخ ندهند.

شاپوری یادآور شد: یکی از مهم‌ترین اهداف مرکز اسناد انقلاب اسلامی در این سال‌ها، مقابله با تحریف تاریخ بوده و در این مسیر با انتشار اسناد و روایت‌های مستند، درصدد مقابله با تحریف‌گران برآمده است.

وی ادامه داد: یکی از تازه‌ترین آثار موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی که در راستای مقابله با تحریف تاریخ و در جهت روشنگری نوشته شده، اثری پیرامون مشی سیاسی و اجتماعی حضرت علامه طباطبایی(ره) است. همان‌طور که می‌دانید، درباره سیره علمی و اخلاقی و فقهی علامه، کتاب‌های زیادی منتشر شده است اما از بررسی دیدگاه‌های سیاسی ایشان و شناختِ نسبت آیت‌الله علامه طباطبایی با انقلاب اسلامی غفلت شده و همین غفلت، موجب شده تا مغرضان به فکر تحریف تاریخ بیفتند.

شاپوری تصریح کرد: با توجه به رسالت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، روشنگری درباره نسبت علامه طباطبایی با امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی مسئله بسیار مهمی است و ازاین‌رو این مرکز اقدام به تولید اثری مستند دراین‌باره کرده که به‌زودی در دسترس علاقه‌مندان به تاریخ قرار خواهد گرفت.

اسنادی تازه درباره مشی سیاسی علامه طباطبایی منتشر می‌شود

معاون امور اجرایی و بازرگانی موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: استفاده از اسناد، بهره‌گیری از خاطرات و مصاحبه‌ها، و کاربرد تحلیل منطقی، ابزاری است که نویسنده در این اثر از آن بهره برده است.

شاپوری خاطرنشان کرد: از اسناد جالبی که در این کتاب منتشر شده، گزارش ساواک از جلسه‌ای است که در سال 1343 با حضور علامه طباطبایی و مرحوم محمدتقی شریعتی برگزار شد. نکته جالب این‌که در این جلسه علامه ضمن یک سخنرانی کوتاه، از لزوم اتحاد حوزه و دانشگاه در مبارزه با رژیم پهلوی صحبت می‌کنند. علاوه بر این، اسناد بسیار جالب و بعضا دیده نشده‌ای درباره فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی علامه طباطبایی در این کتاب منتشر شده که در رفع گره‌های تاریخی اثرگذار خواهد بود.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر