مرکز اسناد انقلاب اسلامی

همزمان با سالروز جنایت رضاخان در مشهد، ویژه‌نامه «قیام گوهرشاد» منتشر شد. در این ویژه‌نامه اسناد و روایت‌های جدیدی درباره آن واقعه تلخ منتشر شده است.
تاریخ انتشار: ۱۲:۳۴ - ۲۱ تير ۱۴۰۱ - 2022July 12

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، همزمان با سالروز جنایت رضاخان در مشهد، ویژه‌نامه «قیام گوهرشاد» منتشر شد. در این ویژه‌نامه اسناد و روایت‌های جدیدی درباره آن واقعه تلخ منتشر شده است.

شاید یکی از ابعاد مهم حادثه گوهرشاد، جنایت بی‌رحمانه عمال رضاخان باشد. حضرت امام خمینی(ره) در پیامی که به مناسبت چهلم شهدای فیضیه در سال 1342 صادر کردند، با اشاره به واقعه گوهرشاد فرمودند: «بعد از سال‌های دراز، عدد مقتولین‏ ‏مسجد گوهرشاد را که با کامیون‌ها حمل کردند، نمی‌دانیم.‏» این راز هنوز هم سر به مهر مانده و کماکان ابعاد آن جنایت تاریخی کشف نشده است.

ویژه‌نامه قیام گوهرشاد منتشر شد

با این وجود، قیام خونین گوهرشاد در عین حال که گویای جنایت پهلوی است، نشانگر ایستادگی مردم و روحانیت در برابر سیاست‌های ضد دینی و ضد فرهنگی غربی نیز می‌باشد. مردمی که به اتکای روحانیت، با تجربه تاریخی جنبش تنباکو و نهضت مشروطه، در گوهرشاد هم تاریخساز بودند؛ همان مردمی که 43 سال بعد از آن رویداد تلخ، رژیم شاهنشاهی را سرنگون کردند.

 

برای مشاهده محتوای «ویژه نامه قیام گوهرشاد» اینجا کلیک کنید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر