مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۹۷
در برخى از محلات کمیته‌هاى تدارک، به منظور برقرارى نظم و امنیت بهتر، مسیر حرکت‌ها مشخص شد. مراسم مذکور در موعد مقرر، با حضور 10 هزار نفر از اهالى، احزاب و طبقات مختلف تشکیل گردید و جمعیت مذکور به سوى قبرستان شهر همدان به حرکت در آمدند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۳۵ - ۲۸ تير ۱۴۰۱ - 2022July 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ قیام سی تیر 1331 از وقایع مهم تاریخ معاصر ایران است. در این روز تعدادی نیز شهید شدند که طی سال‌های بعد، یاد شهدای سی تیر از طرف اقشار مختلف مردم گرامی داشته شد. در بخشی از کتاب «انقلاب اسلامی در همدان» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می خوانیم:

با فرا رسیدن سى‌ام تیر 1332، مردم همدان به مناسبت گرامیداشت این روز به یاد ماندنى و کسانى که در این روز شهید شده بودند، خود را آماده برگزارى مراسم تجلیل این روز و شهداى آن نمودند. مطبوعات همدان نیز با نوشتن مقالات متعدد، به یادآورى پایمردى و فداکارى مردم ایران و شهر همدان در مقابل دولت غیرقانونى پرداختند و نتایج و اهداف این روز را براى مردم برشمردند.

در همدان «کمیته تدارک سالروز 30 تیر» تشکیل شد. حزب نیروى ملى با صدور اعلامیه‌اى از تمام اقشار و اصناف مختلف دعوت کرد که براى تجلیل از شهداى روز سى‌ام تیر در میتینگ بزرگى که به همین منظور در روز سى تیر، در میدان پهلوى شهر همدان تشکیل مى‌شد، شرکت نمایند. به دنبال این دعوت، اصناف و اقشار مختلف با صدور اعلامیه و بیانیه‌هایى آمادگى خود را براى حضور در میتینگ مزبور اعلام داشتند. همچنین اهالى بازار، کوچه قصابان و گنبد علویان، به منظور تجلیل از شهداى مذکور، مجلس یادبودى برگزار کردند و هیئت تدارک محلى را تشکیل دادند.  سازمان جوانان بازار، اصناف، حسینیه‌ها و بنگاه‌هاى باربرى همدان نیز با صدور اعلامیه‌هایى مبنى بر برگزارى مراسم یادبود شهداى قیام سى تیر در بعد از ظهر روز سى تیرماه 1332، اعلام نمودند که به طور فعالانه در مراسم شرکت کرده، آن را وظیفه خود مى‌شمارند.

 

برگزارى مراسم یادبود شهدای قیام سى تیر در همدان

 

علاوه بر  اینها، انجمن دانشجویان ملى همدان با صدور اعلامیه‌هایى از تمامى طبقات کارگران، اصناف، دانش‌آموزان و روشنفکران دعوت نمودند که در مراسم تجلیل از قیام سى‌ام تیر که در ساعت 7:30 صبح سى‌ام تیر در میدان پهلوى تشکیل مى‌گردد، شرکت نمایند.

در برخى از محلات کمیته‌هاى تدارک، به منظور برقرارى نظم و امنیت بهتر، مسیر حرکت‌ها مشخص شد. مراسم مذکور در موعد مقرر، با حضور 10 هزار نفر از اهالى، احزاب و طبقات مختلف تشکیل گردید و جمعیت مذکور به سوى قبرستان شهر همدان به حرکت در آمدند.

در پایان مراسم، اعلامیه‌اى که از سوى «جوانان کارگر و پیشه‌ور صنف حلبى‌ساز و آهن‌ساز همدان» صادر شده بود، در بین مردم توزیع گردید. در این اعلامیه آمده بود که به «نتیجه رسیدن فداکارى شهداى سى‌ام تیر، تمام قاتلین و مسببین سى‌ام تیرماه سال گذشته باید به مجازات برسند و کودتاچیان و توطئه‌کنندگان در هر لباس و هر مقامى هستند، مجازات شوند».

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر