انقلاب اسلامی در قم

همکاری آیت‌الله مصباح یزدی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در تکثیر اعلامیه‌های امام خمینی

آیت‌الله مصباح یزدی می‌گوید: بعد از نهضت امام دولت برای جلوگیری از پخش افکار ایشان از هرگونه چاپ و نشر مطالب و اعلامیه‌های ایشان ممانعت می‌کرد و سانسور شدیدی در این زمینه حاکم بود. چاپخانه‌ها نیز سخت تحت کنترل بودند. در بعضی از چاپخانه‌ها افراد متدینی کار می‌کردند که به امام و انقلاب علاقه‌مند بودند ولی آنان نیز نمی‌توانستند به صورت علنی کاری انجام بدهند و به صورت خیلی مخفیانه و سری کارهایی صورت می‌دادند. من و آقای هاشمی بعضی از این افراد را می‌شناختیم. و نیمه‌شب‌ها قرار می‌گذاشتیم که اعلامیه‌های امام را بگیریم و به آنها برسانیم .
چهارشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۵
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از مهم‌ترین عرصه‌های مبارزاتی در دوران نهضت اسلامی، پخش اعلامیه‌ها، پیام‌ها و بیانیه‌های امام خمینی بود. آیت‌الله مصباح‌یزدی درباره همکاری آیت‌الله هاشمی در تکثیر اعلامیه‌های امام خمینی در قم و ارسال آن به سراسر کشور می‌گوید: « بعد از نهضت امام دولت برای جلوگیری از پخش افکار ایشان از هرگونه چاپ و نشر مطالب و اعلامیه‌های ایشان ممانعت می‌کرد و سانسور شدیدی در این زمینه حاکم بود. چاپخانه‌ها نیز سخت تحت کنترل بودند. 


در بعضی از چاپخانه‌ها افراد متدینی کار می‌کردند که به امام و انقلاب علاقه‌مند بودند ولی آنان نیز نمی‌توانستند به صورت علنی کاری انجام بدهند و به صورت خیلی مخفیانه و سری کارهایی صورت می‌دادند. من و آقای هاشمی بعضی از این افراد را می‌شناختیم. و نیمه‌شب‌ها قرار می‌گذاشتیم که اعلامیه‌های امام را بگیریم و به آنها برسانیم .


آنها نیز به طور کاملا مخفیانه که گاهی حتی خود ما هم درست نمی‌دانستیم چه طور می‌کنند آن اعلامیه‌ها را چاپ می‌کردند؛‌ مثلا شب کارگری در چاپخانه می‌خوابید و نصف شب حروف چینی می‌کرد و لابلای چیزهای دیگری که در چاپخانه چاپ می‌شد به طوری که کسی سر درنیاورد اینها را چاپ می‌کردند. البته درخود چاپخانه‌ها هم غالبا عمال ساواک به صورت مخفی کار می‌کردند و انقلابیون می‌باید خیلی خیلی با احتیاط کار خود را انجام می‌دادند... اواخر شب گاهی از طرف بیت حضرت امام می‌فرستادند دنبال ما گاهی هم جلوتر اطلاع داشتیم می‌رفتیم اعلامیه حضرت امام را می‌گرفتیم به چاپخانه می‌دادیم و بعد از چاپ هم با مخفی کاری خاصی آنها را پخش می‌کردیم. به تدریج در این کارها استاد شده بودیم که چه جور باید مخفی کاری می‌کردیم.»


منبع : کتاب "گفتمان مصباح " چاپ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات