مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۹۱۵
رزمندگان تیپ «12 حضرت قائم» به استعداد سه گردان در کنار سایر رزمندگان، در مدت کوتاهی تنگه­ی مرصاد را به گورستان منافقان تبدیل کردند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۳۱ - ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - 2022July 26

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ افرادی که اطلاعاتی هرچند جسته و گریخته از عملیات شکوه­مند مرصاد دارند نیک واقفند که در میان تمام دلاوری­های این عملیات، حماسه تیپ 12 قائم در سحرگاه چهارم مرداد به سان نگینی در وقایع دفاع مقدس درخشان است.

رزمندگان تیپ «12 حضرت قائم» به استعداد سه گردان در کنار سایر رزمندگان، در مدت کوتاهی تنگه­ی مرصاد را به گورستان منافقان تبدیل کردند. ابراهیم غریب­شاهیان از فرماندهان حاضر در عملیات مرصاد می­گوید: «این تنها عملیاتی بود که عرض آن 20 ‪ متر و طول آن به کیلومترها می‌رسید و اولین خاکریزی که توسط نیروهای سمنان در منطقه زده شد باعث توقف منافقان در منطقه  شد.

روایتی از دلاوری رزمندگان سمنانی در عملیات مرصاد / تمجید رهبر انقلاب از حماسه تیپ 12 حضرت قائم در مقابله با منافقین

مقاومت و تهاجم نیروهای استان سمنان به منافقین در روزهای بعد نیز به گونه‌ای بود که منافقان را مجبور به تخلیه اسلام آباد کرد. این درحالی بود که برخی از آنها فرصت دریافت کارت و پلاک نداشتند و بلافاصله پس از ورود به منطقه به مقابله با منافقان پرداختند. رزمندگان تیپ حضرت قائم (عج ) با سد کردن حرکت منافقین کوردل به سوی باختران، در این عملیات ۶۶ شهید انقلاب هدیه کردند.

به گفته سردار آبنوش: «آن نیرویی که توانست در این عملیات سد جدی در مقابل منافقین ایجاد کند , پس از یک گردان نیروهای سپاه بدر، سه گردان از تیپ حضرت قائم (عج ) و سه گردان از لشکر انصار بودند که این نیروها با دفاع خود , یک فرصت طلایی را از منافقین گرفتند و فرصت طلایی دیگری برای نیروهای ما ایجاد کردند تا نیروهای ما بتوانند ضمن برنامه­ریزی , دفاع مناسبی را انجام دهند و چه بسا که اگر این نیروها نبودند، منافقین از اسلام آباد به سمت چهارزبر سرازیر می شدند و بدلیل عدم وجود عوارض حساس و موانع سد کننده­ی در مسیر، تا کرمانشاه هیچ مانعی بر سر راهشان نبود و این عملیات با قیمتی خیلی بیشتر از آنچه ما در عملیات مرصاد پرداختیم پایان می­پذیرفت.»

روایتی از دلاوری رزمندگان سمنانی در عملیات مرصاد / تمجید رهبر انقلاب از حماسه تیپ 12 حضرت قائم در مقابله با منافقین

رشادت رزمندگان سمنانی در عملیات مرصاد شهره عام و خاص بود. به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی: «اگر نبود نقش تیپ قائم(عج) در عملیات مرصاد دشمن ممکن بود تا کرمانشاه پیش بیاید و کسی که ایستاد تیپ قائم بود و این در تاریخ می‌ماند به گفته مسوولان و فرماندهان دوران دفاع مقدس ایستادگی و ایثار رزمندگان استان سمنان در عملیات غرورآفرین مرصاد کمر منافقان را شکست و عملیات فروغ جاودان آنها را به ذلت و حقارت تبدیل کرد.»

 

منبع: کتاب عملیات مرصاد و سرنوشت منافقین، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر