مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۹۷۵
کلاس تاریخ
... امام با صدای بلند گفت: «شاه غلط کرد». خوب در میان جمعیتی که منزل امام بودند، تیپ‌های مختلفی حضور داشتند و حتما ماموران امنیتی هم در منزل امام بودند و امام نیز موضوع را می‌دانست.
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۱ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - 2022August 15

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به فاصله اندکی بعد از ماجرای فیضیه در سال 1342، رژیم شاه در راستای مقابله با روحانیت، اقدام به سربازگیری از میان روحانیون و اعزام طلاب به سربازی کرد. ماجرای اقدام دولت در اعزام طلاب به سربازی با مخالفت روحانیون مواجه شد. در این ماجرا، نماینده‌ای از سوی رژیم برای مذاکره با مراجع، اعزام شد. 

به روایت آیت‌الله سید حسن طاهری خرم‌آبادی «یک بار یک مامور امنیتی برای صحبت با آقای کمالوند، به منزل ما آمد. مرد میانسالی که تا مرا دید، کراواتش را باز کرد و در جیبش گذاشت. برای اینکه هویت اصلی خودش را فاش نکند، گفت که به آقا بگوئید که من از بروجرد آمدم و با ایشان کاری دارم. ظاهراً شخصی بود به نام سرهنگ انشاد، البته اگر اسم مستعار نبوده باشد. او مدتی با آقای کمالوند به طور خصوصی صحبت کرد. به درستی یادم نیست که آیا در مورد سربازگیری طلاب پیامی آورده بود و یا اینکه می‌خواست از پاسخ روحانیت در مورد حل مشکلات بین دستگاه و روحانیت آگاه شود. پاسخ تهران به پیام آقای کمالوند این بود که چون آقای خمینی در جواب تلگراف آقای حکیم، اعلامیه داده، شاه دستور داده است که طلبه‌ها را به  سربازی ببرند. 

 

امام گفت: شاه غلط کرد!

شیخ روح الله کمالوند


آقای کمالوند به من گفت که شما بروید به امام بگوئید که یک چنین حرفی زده‌اند. من عصری بود که به منزل امام رفتم. در یکی از اطاق‌ها، مردم نشسته بودند و امام نیز درصدر مجلس نشسته بود. رفتم پهلوی ایشان و مطلب آقای کمالوند را به طور آهسته به ایشان گفتم. امام با صدای بلند گفت: «شاه غلط کرد». در میان جمعیتی که منزل امام بودند، تیپ‌های مختلفی حضور داشتند و حتما ماموران امنیتی هم در منزل امام بودند و امام نیز موضوع را می‌دانست.

طلبه ها تعجب کرده بودند که چه شد که امام فرمود شاه غلط کرد. ما هم وقتی که این مسائل را از امام می‌دیدیم، شارژ می‌شدیم و شوق و شعف زیادی پیدا می‌کردیم. به خانه برگشتم و به آقای کمالوند گفتم: امام فرمود: شاه غلط کرده است.

 

منبع: خاطرات آیت الله سید حسن طاهری خرم آبادیِ جلد 1ِ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر