مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کتاب «شکست اطلاعاتی (درس هایی از انقلاب ایران و جنگ عراق)» دو شکست اطلاعاتی بزرگ ایالات متحده را با جزئیات مورد بررسی قرار می‌دهد: ناتوانی سیا و جامعه‌ی اطلاعاتی وسیع‌تر در فهم تحولات ایران که منجر به سرنگونی شاه شد و همین‌طور قضاوت اشتباه در مورد برنامه‌های سلاح‌های کشتار جمعی عراق در دوره‌ی پیش از جنگ سال 2003.
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۲ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۱ - 2022August 28

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، کتاب «شکست اطلاعاتی (درس هایی از انقلاب ایران و جنگ عراق)» روانه بازار نشر شد. این کتاب دو شکست اطلاعاتی بزرگ ایالات متحده را با جزئیات مورد بررسی قرار می‌دهد: ناتوانی سیا و جامعه‌ی اطلاعاتی وسیع‌تر در فهم تحولات ایران که منجر به سرنگونی شاه شد و همین‌طور قضاوت اشتباه در مورد برنامه‌های سلاح‌های کشتار جمعی عراق در دوره‌ی پیش از جنگ سال 2003.

کتاب «شکست اطلاعاتی» به قلم رابرت جرویس در چهار فصل به بررسی و تحلیل شکست اطلاعاتی آمریکا در انقلاب ایران و جنگ عراق پرداخته است. مطالعه جرویس در مورد ایران بر اساس اسنادی است که به تازگی از طبقه‌بندی سیا خارج شده است. او در کتاب خود به خاطرات مأموران سازمان سیا نيز استناد کرده است.

بررسی دو «شکست اطلاعاتی» آمریکا در یک کتاب

جرویس در تحلیل انقلاب اسلامی به چهار اشتباه بزرگ آمریکا در قبال ایران اشاره کرده است. اول اینکه بعضی از باورهای اصلیِ ارائه‌شده توسط اطلاعات، غیر قابل تایید بودند. دلیل بزرگی که باعث شده بود تحلیلگران فکر نکنند وضعیت خطرناک است، این بود که شاه شدت عمل به خرج نداد. اشتباه دوم این بود که عقیده داشتند شاه قوی و قاطع است. سوم اینکه هیچ‌کس نه در داخل و نه در خارج از رژیم، متوجه نقش دین و امام خمینی در جامعه نشد. و در نهایت اینکه نقش استقلال‌طلبی و آمریکاستیزی نادیده گرفته شده بود.

علاوه بر این جرویس در مورد عراق نیز به طور دقیق اسناد طبقه‌بندی شده و طبقه‌بندی نشده جامعه اطلاعاتی امریکا را مطالعه کرده ولی نتایج او به طور کامل بر اساس شواهد اسناد طبقه‌بندی نشده، شکل گرفته‌است.

کتاب «شکست اطلاعاتی» (درس‌هایی از انقلاب ایران و جنگ عراق) نوشته روبرت جرویس با ترجمه مهدی فیروزی در 408 صفحه توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

شما می‌توانید این کتاب را با قیمت 165 هزار تومان از فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، نبش مجتمع ناشران تهیه کنید و یا از صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir سفارش دهید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر