مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۰۰۸
«...محمدحسین جمشیدی... می گوید ورود او به بوشهر همزمان با فوت مرحوم آیت الله حکیم بوده. وى از این مسئله استفاده و در بین مردم به نفع خمینى تبلیغ ‌می‌نماید و تعداد 10 جلد رساله‌هاى خمینى در بین اهالى بوشهر توزیع میکند.»
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۹ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۱ - 2022August 28

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ توزیع رساله امام خمینی در نقاط مختلف کشور، یکی از چالش های مهمی بود که رژیم پهلوی با آن مواجه بود. در گزارشی به تاریخ 15 اسفند 1351 با موضوع «فعالیت طرفداران خمینی در بوشهر»، ضمن تشریح فعالیت های انقلابیون این منطقه آمده است:
«...محمدحسین جمشیدی... می گوید ورود او به بوشهر همزمان با فوت مرحوم آیت الله حکیم بوده. وى از این مسئله استفاده و در بین مردم به نفع خمینى تبلیغ ‌می‌نماید و تعداد 10 جلد رساله‌هاى خمینى در بین اهالى بوشهر توزیع میکند ضمناً در یکى از مسافرت‌هاى خود به شیراز از سید جعفر عباسیان تعداد 10 جلد کتاب ولایت فقیه دریافت و نسبت به توزیع آنها مبادرت می‌نماید. یاد شده اضافه می‌کند همزمان با برگزارى جشن هاى فرخنده دوهزار و پانصدساله شاهنشاهى تعداد ده عدد جزوه‌هاى خمینى را هنگام مسافرت به شیراز از عباسیان دریافت و آنها را در بوشهر بطور مخفیانه توزیع می‌کند و چند فقره نیز مهندس رجبعلى طاهرى تعدادى اعلامیه به او داده و آنها را در بوشهر توزیع کرده است...»

 

گزارش ساواک از توزیع رساله امام خمینی در بوشهر/ همکاری افسران پایگاه هوایی بوشهر با انقلابیون


نکته جالب این گزارش اشاره به همکاری افسران پایگاه نیروی هوایی بوشهر با انقلابیون است. در ادامه همین گزارش آمده است: «ضمناً همان طوری‌که استحضار دارند یک نفر از افسران پایگاه هوایى بوشهر به اسم ستوان میران و دو نفر درجه‌دار به اسامى‌خاشعى و آرتیمائى با عناصر مزبور تماس داشته‌اند.»


منبع: کتاب انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک (استان بوشهر)، مرکز بررسی اسناد تاریخی، کتاب 1، صفحه 157

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر