مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۰۰۹
در گزارشی به تاریخ 15 فروردین 1357، در قزوین آمده است: «روز 9 /1 /37 سیدحسن موسوی شالی و آسید عباس ابوترابی که از روحانیون متنفذ شهر قزوین هستند از مردم خواسته‌اند صبح روز 10 /1 /37 جهت برگزاری مراسم چهلم کشته‌شدگان تبریز در مسجد شاه حاضر شوند و در این جریان رعایت نظم و آرامش را نموده ...».
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۳ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۱ - 2022August 28

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید حسن موسوی شالی از علمای مبارز قزوین بود. فعالیت های سیاسی او در ایام نهضت اسلامی حساسیت ساواک را برانگیخته بود.
در گزارشی به تاریخ 15 فروردین 1357، درباره فعالیت‌های آیات موسوی شالی و سید عباس ابوترابی در قزوین آمده است: «روز 9 /1 /37 سیدحسن موسوی شالی و آسید عباس ابوترابی که از روحانیون متنفذ شهر قزوین هستند از مردم خواسته‌اند صبح روز 10 /1 /37 جهت برگزاری مراسم چهلم کشته‌شدگان تبریز در مسجد شاه حاضر شوند و در این جریان رعایت نظم و آرامش را نموده و حتی اگر مأموران مزاحم آنها شده و آنها را کتک هم زدند با آنها مقابله ننمایند.»

 

دو سند از فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله موسی شالی در قزوین


پیرو همین گزارش، ساواک قزوین ماموریت می یابد: «ضمن ادامه مراقبت از اعمال و رفتار نامبرده بالا هرگونه موارد مشکوکی را» به اداره کل سوم ساواک گزارش دهد. چندی بعد و با استمرار مبارزات آیت الله موسوی شالی، ساواک قزوین دستور می گیرد: «به سید حسن موسوی شالی شدیداً تذکر بدهد». 

 

دو سند از فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله موسی شالی در قزوین


گفتنی است، مرکز اسناد انقلاب اسلامی به تازگی کتاب «مجاهد پارسا (تاریخ‌شفاهی زندگی و مبارزات آیت‌الله سید حسن موسوی شالی)» را روانه بازار نشر کرده است. این اثر حاوی خاطرات و اسنادی از حیات سیاسی، علمی و اجتماعی آیت‌الله موسوی شالی است.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر