کد خبر: ۸۰۶۹
به بهانه آغاز سال تحصیلی

مبارزات دانش‌آموزان زنجانی با رژیم پهلوی

مهم‌ترين واقعه اين ماه، بحث اعتصابات قشرهاى مختلف اعم از اصناف و ادارات دولتى بود. از آن جمله، اولين قدم براى شكستن نظم رژيم حاكم توسط دانش‌آموزان برداشته شد. آنان راهپيمايى خود را با تعطيلى مدارس از ساعت 8:30 روز يک‌شنبه، 9/مهر/57 آغاز كردند.
دوشنبه ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ دانشجویان و دانش آموزان از جمله اقشاری بودند که در پیروزی انقلاب اسلامی نقش شایانی داشتند. آنان با حضور در راهپیمایی‌ها، تعطیلی کلاس‌های درس و فعالیت‌های فرهنگی، در پیشبرد انقلاب دارای نقش بودند. دانش آموزان در مسیر انقلاب، شهدایی را نیز تقدیم کردند. 
در مهر 1357، همزمان با بازگشایی مدارس، دانش آموزان نیز به مانند سایر اقشار جامعه، به سیل انقلاب پیوستند. در زنجان، حضور گسترده دانش‌آموزان در راهپيمايى‌هاى خيابانى مشهود بود. آنان با تعطيلى مدارس وارد جريان انقلاب شدند و از همين رو بيشترين شهدا و زخمى‌هاى اين ماه از ميان اين طيف بود. 

 

مبارزات دانش‌آموزان زنجانی با رژیم پهلوی

 

مهم‌ترين واقعه اين ماه، بحث اعتصابات قشرهاى مختلف اعم از اصناف و ادارات دولتى بود. از آن جمله، اولين قدم براى شكستن نظم رژيم حاكم توسط دانش‌آموزان برداشته شد. آنان راهپيمايى خود را با تعطيلى مدارس از ساعت 8:30 روز يک‌شنبه، 9/مهر/57 آغاز كردند. دانش‌آموزان در اين راهپيمايى در چند مورد با مأموران انتظامى به زد و خورد پرداختند. در نتيجه اين زد و خوردها حدود سه نفر مجروح و نزديک به هشتاد تن دستگير شد. 
انعكاس خبر دستگيرى دانش‌آموزان، مردم را به خيابان‌ها كشاند. آنان به دنبال يک اجتماع در مسجد ولى‌عصر(عج)، به خيابان‌ها ريختند و تظاهرات برپا كردند. تظاهركنندگان با آرامش و نظم، ساعتى بعد به مسجد ياد شده بازگشتند. آنان به دستگيرى تعدادى از دانش‌آموزان در صبح روز مذكور اعتراض داشتند و خواهان آزادى فورى آنها بودند. هم‌چنين در عصر همين روز دانش‌آموزان در مقابل اداره آموزش و پرورش اجتماع نمودند و خواستار مداخله مسؤولين اين اداره در آزادى دانش‌آموزان دستگير شده، گرديدند.

 

مبارزات دانش‌آموزان زنجانی با رژیم پهلوی


دانش‌آموزان بار ديگر در فرداى روز بعد مدارس خود را تعطيل کرده و در اعتراض به دستگيرى هم‌کلاسى‌هاى خود، تظاهرات كردند. آنان پس از راهپيمايى در خيابان‌هاى شهر در محل سبزه ميدان (روبه‌روى شهربانى زنجان) به بست نشستند و خواستار آزادى دستگير شدگان شدند. 
حضور دانش آموزان در تظاهرات ضدشاهی تا بهمن 57 ادامه داشت و دانش آموزان از جمله اقشاری بودند که به خوبی نقش خود را در پیروزی انقلاب اسلامی ایفا کردند. همین قشر بعد از پیروزی انقلاب در راستای دفاع از مرزهای کشور، عازم جبهه‌های جنگ شدند و جانانه در برابر دشمن متجاوز بعثی ایستادند.


منبع: کتاب انقلاب اسلامی در زنجان؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات