مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۱۶۶
شهیده ربابه کمالی،
به علت حملات وحشیانه نیروهای رژیم پهلوی من و چند نفر از جوانان انقلابی در شرایط بسیار سختی قرار گرفته بودیم به نحوی که اگر خانم کمالی درب منزلش را به روی ما باز نمی‌کرد، همه‌ی ما توسط عوامل رژیم شهید می‌شدیم...
تاریخ انتشار: ۱۳:۵۴ - ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - 2022November 09

پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در ۲۱ آبان ماه ۱۳۵۷ به دنبال اعتراضات و تظاهرات مردم در میدان خیام شهر ایلام درگیری‌های شدیدی بین  آنها و عمال رژیم پهلوی رخ داد که منطقه به عرصه‌ی جنگ و گریز بین نیروهای دولتی و مردم تبدیل شد.

در همین ایام انقلابیون به دنبال شلیک گلوله‌های فراوان مأمورین به خانه‌های مردم پناه می‌برند. یکی از این خانه‌ها که مامن امن نیروهای انقلابی شد منزل ربابه کمالی بود. بانوی فداکاری که در محضر آیت‌الله حیدری و کلاس‌های او درس ایثار و فداکاری آموخته بود، درب منزل خود را به روی انقلابیون گشود و به  آن‌ها پناه بردند. به دنبال آن عمال رژیم پهلوی به منزل ایشان حمله‌ور شده و قصد شلیک به انقلابیون را داشتند، خانم کمالی که از قصد ونیت مأمورین آگاهی یافته بود، در مقابل آن‌ها مقاومت کرد و اجازه‌ی ورود به آن‌ها را نداد که خودش مورد اصابت گلوله مأمورین قرار گرفت و به شدت مجروح شد. این بانوی فداکار پس از یک هفته تحمل رنج وارده به شهادت رسید و اولین بانوی شهیده انقلاب اسلامی درایلام لقب گرفت.

 

 

سید مهدی موسوی یکی ازانقلابیونی است که به منزل خانم ربابه کمالی پناه برده بود. وی در این خصوص می‌گوید: «به علت حملات وحشیانه نیروهای رژیم پهلوی من و چند نفر از جوانان انقلابی در شرایط بسیار سختی قرار گرفته بودیم به نحوی که اگر خانم کمالی درب منزلش را به روی ما باز نمی‌کرد، همه‌ی ما توسط عوامل رژیم شهید می‌شدیم، اما ایشان پس از این‌که به ما پناه داد با رشادت در مقابل نیروهای رژیم ایستادگی کرد و آن‌ها نیز با شلیک مستقیم وی را به شهادت رساندند.»

 

منبع: انقلاب اسلامی در ایلام، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر