مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۲۴۱
گزارش مطبوعات از اولین سالگرد واقعه 23 آذر
پس از آن دکتر آراسته سرپرست مرکز پزشکی امام رضا صحبت کرد و گفت سال گذشته در چنین روزی بود که بیماران بی‌دفاعی که در بیمارستان بستری بودند مورد حمله جلادان خونخواری قرار گرفتند که حتی به اطفال بی‌پناه نیز رحم نکردند آثار خون و گلوله‌ای که در گوشه و کنار بیمارستان و به خصوص بخش اطفال باقی مانده بود  بیمارستان را تبدیل به نمایشگاه جنایات پهلوی کرده بود.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۴ - ۲۳ آذر ۱۴۰۱ - 2022December 14

پایگاه‌ اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 23 اذر 1357 عمال رژیم پهلوی با حمله به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد فاجعه‌ای عظیم آفریدند. این واقعه در تاریخ انقلاب اسلامی در مشهد بسیار برجسته و البته تأثرانگیز است. به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی مردم مشهد در اولین سالگرد حادثه حمله به بیمارستان امام رضا(ع) گرد هم آمدند.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره روز شنبه 24 آذر 1358 خود در گزارشی نوشت: آئین بزرگداشت سالروز 23 آذر، روز حمله عمال رژیم گذشته به بیمارستان امام رضا علیهم ‌السلام در سال گذشته، دیروز با شرکت صدها هزار نفر از مردم مشهد و روستاهای اطراف این شهر با شکوه فراوان برگزار شد و اهالی این شهر بار دیگر پیوند عمیق خود را با امام امت اعلام داشتند و هرگونه توطئه امریکا و صهیونیست بین‌الملل را محکوم کردند گروه‌های شرکت کننده در این مراسم اعم از اصناف، فرهنگیان، دانشگاهیان و دانشجویان، پزشکان پرستاران، کارگران، دانش آموزان، کشاورزان، اعضای حزب جمهوری اسلامی و اعضای انجمن‌ها و جمعیت‌های مختلف ملی و مذهبی، کارکنان سازمانها و موسسات دولتی و ملی، افغانی‌های مقیم مشهد و سایر گروه‌های زن و مرد از ساعت 8 بامداد دیروز در صحن مطهر حضرت امام رضا علیه‌السلام گرد آمدند و سپس درحالی که عکس‌هائی از رهبر انقلاب اسلامی ایران امام خمینی و پلاکارت‌هائی مبنی بر محکوم کردن هرگونه توطئه امپریالیست و شعارهای ملی با خود حمل می‌کردند دست به یک راهپیمایی عظیم و باشکوه زدند و رهسپار بیمارستان امام رضا شدند.

بیمارستانی که نمایشگاه جنایات رژیم پهلوی شد/  23 آذر 57 در بیمارستان امام رضا چه گذشت؟

در این محل که حضرت آیت‌الله شیرازی، حضرت آیت‌الله قمی، حضرت آیت‌الله مرعشی، حجت‌الاسلام عباس واعظ طبسی نماینده امام خمینی و مقام‌های لشگری و کشوری و جمعی از روحانیون حضور داشتند پس از تلاوتی از آیات کلام الله مجید یکی از دانشجویان دختر متن اعلامیه شماره 70 دانشجویان مسلمان پیرو خط امام را به مناسبت سالروز حمله به بیمارستان امام رضا قرائت کرد سپس دکتر فرهودی استاد دانشگاه مشهد سخنانی ایراد کرد و گفت سال گذشته در چنین روزی پزشکان حماسه آفریدند و مردم هم به حمایت آمدند و دست دژخیمان را کوتاه ساختند. وی گفت دیروز با عوامل امپریالیزم در جنگ بودیم و امروز با خود امپریالیزم امریکا در رو در رو و در جنگیم این روند تکامل انقلاب اسلامی ما است و این روند را قرآن مجید به ما آموخته است.

سپس دکتر عباس شیبانی وزیر کشاورزی و عمران روستایی سخن گفت و با اشاره به یورش وحشیانه عمال رژیم گذشته در 23 آذر سال پیش به بیمارستان امام که در نتیجه عده‌ای از کودکان بیمار و چند تن از مبارزان شهید و مجروح شدند از توطئه‌های امپریالست امریکا به ویژه در زمینه محاصره اقتصادی ایران یاد کرد و از همه کشاورزان خواست که هرچه بیشتر کشت کنند تا بتوانیم به مرحله خودکفایی برسیم و نیازی به وارد کردن مواد غذایی از خارج نداشته باشیم وی افزود دولت هم امکانات را در این راه فراهم ساخته است بنابراین گندم بکارید دامداری را توسعه بدهیم وبدانید که در این برهه از زمان مسئولیت خطیری بر عهده شما است و مطمئن باشید که چون حرکت در راه اسلام است خداوند نیز به شما برکت خواهد داد.

بیمارستانی که نمایشگاه جنایات رژیم پهلوی شد/  23 آذر 57 در بیمارستان امام رضا چه گذشت؟

پس از آن دکتر آراسته سرپرست مرکز پزشکی امام رضا صحبت کرد و گفت سال گذشته در چنین روزی بود که بیماران بی‌دفاعی که در بیمارستان بستری بودند مورد حمله جلادان خونخواری قرار گرفتند که حتی به اطفال بی‌پناه نیز رحم نکردند آثار خون و گلوله‌ای که در گوشه و کنار بیمارستان و به خصوص بخش اطفال باقی مانده بود  بیمارستان را تبدیل به نمایشگاه جنایات پهلوی کرده بود. در آن روز گرچه با حمله وحشیانه جانیان مواجه بودیم اما در مقابل حمایت سرشار همه مردم فداکاری که جان بر کف برای مقابله با آن دیوصفتان به کمک ما شتافته بودید تکیه‌گاه ما و مایه امیدواری‌مان بود و آن خون‌هائی که در اینجا ریخته شد گواه مظلومیت ما وشاهد ظلمی بود که بر ما می‌رفت و همین خون‌ها بود که ماهیت جبار و خونخوار شاه مخلوع را در تمام جهان افشا کرد و مظلومیت ما سند رسوائی او شد.

آنگاه یکی از پرستاران بخش اطفال بیمارستان در سخنان خود  گفت امروز ما کارد پرستاری استان خراسان به خون شریف همه شهیدان و به خاک و خون خفته انقلاب اسلامی‌مان سوگند یاد می‌کنیم که تا واپسین دم حیات در راه احیا و تداوم این انقلاب اسلامی به رهبری قائد اعظم امام خمینی از هیچ کوششی دریغ نکنیم. 

بیمارستانی که نمایشگاه جنایات رژیم پهلوی شد/  23 آذر 57 در بیمارستان امام رضا چه گذشت؟

 

در این هنگام استاد سید علی خامنه‌ای سخن گفت و اظهار داشت که سال گذشته در چنین روزی در همین مکان واقعه تأثرآوری به وقوع پیوست وقتی که دژخیمان پهلوی  به این بیمارستان حمله کردند نمی‌دانستند چه می‌کنند. مزدوران رژیم وارد صحن مقدس این بیمارستان شدند مردمی را که در این محوطه جمع شده بودند به گلوله بستند و به بخش اطفال حمله کردند و پزشکان و کودکان بیمار را مورد هدف قرار دادند. ملت بزرگان ایران با این حادثه شتاب تازه‌ای پیدا کرد و دشمن خود را بهتر شناخت و با اتحاد و همبستگی دشمنی را که در سر راهشان بود کنار زدند و او را از ایران بیرون راندند.

استاد خامنه‌ای افزود ملت ما می‌خواست دنیایی داشته باشد اسلامی، دنیایی که در آن آزادی، برابری و برادری به یاد خدا باشد. مردم اسلام واقعی را می‌خواستند ولی دست پلید امپیریالیست بود که از آستین رژیم منفور پهلوی برآمده بود. مردم این دست را قطع کردند قول دادند مجاهدت کردند و سلطنتش را واژگون کردند.

بیمارستانی که نمایشگاه جنایات رژیم پهلوی شد/  23 آذر 57 در بیمارستان امام رضا چه گذشت؟

استاد خامنه‌ای سپس یادآور شد امروز در همان موقع و موضع هستیم که در سال گذشته بودیم و با ظلم و ستم جباریت مبارزه کردیم اما امروز ما با امریکا روبرو هستیم امروز دشمن سینه به سینه ما امریکاست  که کوشش می‌کند به زعم خود این انقلاب را درهم بشکند ولی ملاحظه می‌کنید که ما ریشه امریکا را با مشت خشک می‌کنیم. ما امروز  با امریکای جهانخوار می‌جنگیم و از مستضعفان جهان حمایت می‌کنیم. امروز ما در مقابل ابرقدرتی ایستاده‌ایم که سال‌ها منابع ما را به یغما برد ولی امروز ما به یاری خدا دست او را از این ملت ستمدیده قطع کرده‌ایم.

استاد خامنه‌ای با اشاره به تلاش‌های بی‌ثمر امریکا در زمینه محاصره اقتصادی و برپا کردن توطئه جدید در ایران از طریق نفاق‌افکنی بین مردم و ایجاد بلوا در گوشه و کنار مملکت به ملت ایران هشدار داد که دشمن شمار یک ما امریکا در این راه آخرین تلاش‌های مذبوحانه خود را به کار می‌برد و باید همه گروه‌های مردم با یکپارچگی و وحدت نظر در یک صف واحد به مبارزه با امپریالیسم امریکا برخیزند و هرگونه توطئه و تحرکی را در نطفه خفه کنند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر