مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کتاب «سیاست و حکمت: خاطرات آیت‌الله دکتر احمد بهشتی» روانه بازار نشر شد.
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۶ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱ - 2023January 22

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ کتاب «سیاست و حکمت: خاطرات آیت‌الله دکتر احمد بهشتی»  توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

کتاب مذکور دربردارنده‌ي خاطرات تلخ‌وشیرین آیت‌الله دکتر احمد بهشتی از دوران مبارزه علیه رژیم پهلوی است که پس از حدود شصت جلسه روایت خاطرات او در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، در شش فصل تدوین شده است.

در فصل نخست بررسی زندگی خانوادگی، شرح کودکی تا ازدواج، شهادت برادر در کنار شرح حال و تحصیلات فرزندان مورد اشاره قرار گرفته است.

در فصل دوم حیات علمی آیت‌الله بهشتی، ورود به حوزه و دانشگاه تا نیل به سطوح عالی، در کنار تدریس در دو نهاد فوق به همراه تألیفات ایشان معرفی گردیده است.

شاکله فصل سوم را مبارزات سیاسی سید نورالدین شیرازی و همچنین معرفی علما و بزرگان استان فارس و در کنار آن شرح زندگانی مبارزان و علمایی همچون برادران آیت‌اللهی، مرحوم آیت‌الله حدائق، شهید محلاتی و خدمات آیت‌الله نظام تشکیل داده است.

فصل چهارم با نگاهی به وقایع تاریخ معاصر، رویدادهایی چون کشف حجاب، فدائیان اسلام، دولت مصدق، لوایح شش گانه، اختلافات تیمور بختیار با شاه، واقعه 15 خرداد سال 42، کاپیتولاسیون، جشن‌های 2500 ساله شاهنشاهی، قیام نوزده دی، شهادت آقا مصطفی و مسائلی از این دست را مورد کنکاش قرار داده است.

 

 

دو فصل پایانی بخش اعظم کتاب را به خود اختصاص داده است. فصل پنجم ضمن اشاره به فعالیت‌های مبارزاتی راوی در عصر طاغوت، به همراهی او با جریان نهضت اسلامی می‌پردازد. فصل ششم نیز با اشاره به فعالیت‌های اجرایی راوی پس از پیروزی انقلاب در مقام نماینده منتخب مردم در مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری به تشریح مأموریت‌های داخلی و همچنین سفرهای برون مرزی، ناآرامی‌های پس از انقلاب، ریاست‌جمهوری بنی‌صدر و تحرکات منافقین اشاره کرده است.

در بخش ضمائم کتاب گزیده­ای از تصاویر و اسناد مربوط به حیات سیاسی و فرهنگی آیت‌­الله بهشتی منتشر شده است تا خوانندگان­ اثر به‌ویژه پژوهشگران حوزه­‌ی تاریخ انقلاب اسلامی را در همراهی با سیر فعالیت­‌های راوی یاری ­دهد.

گفتنی است این اثر در زمره آثاری است که به بهانه یکصدمین سال بازتاسیس حوزه علمیه قم از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به بازار نشر عرضه می‌شود.

کتاب «سیاست و حکمت: خاطرات آیت‌الله دکتر احمد بهشتی» تألیف سیدمصطفی سید صادقی در 352 صفحه توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است. شما می‌توانید این کتاب را با قیمت 120 هزار تومان از فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، نبش مجتمع ناشران تهیه کنید و یا از صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir سفارش دهید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر