مرکز اسناد انقلاب اسلامی

تازه‌های نشر
کتاب «اندیشه سیاسی استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری» توسط مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۲ - ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ - 2023March 04

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی کتاب «اندیشه سیاسی استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری» توسط مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد.

این کتاب در سه بخش به بررسی اندیشه‌ی سیاسی شهید مطهری می‌پردازد. بخش اول با عنوان «مبانی و مبادی اثرگذار بر شکل‌گیری اندیشه‌ی سیاسی شهید مطهری» از دو فصل تشکیل شده است. در فصل اول تلاش می‌شود، ‌‌‌‌مهم‌ترین ویژگی­ها، شرایط خانوادگی، اجتماعی، سیاسی و فکری که شهید مطهری با آن مواجهه بوده و در اندیشه‌پردازی او نقش داشته است، مورد مطالعه قرار گیرد. در فصل دوم  نیز ‌‌‌‌مهم‌ترین اساتید ‌تأثیرگذار در شکل­گیری مبانی فکری و اندیشه­ای استاد مطهری مورد بررسی قرار می­گیرد.

بخش دوم با عنوان «مبانی فکری اندیشه‌ی سیاسی شهید مطهری» در حقیقت بخش پایه‌ای این پژوهش محسوب می‌شود. این بخش ‌‌‌‌مهم‌ترین بخش و یا به‌عنوانی، پایه‌ای برای مطالب فصول دیگر است. این بخش از سه فصل با عناوین «مبانی هستی‌شناسانه و معرفت‌شناسانه اندیشه‌ی شهید مطهری»، «فلسفه، فقه و کلام شهید مطهری» و نیز «انسان‌شناسی سیاسی شهید مطهری» تشکیل شده است. در این سه فصل بنیان توحیدی و به موازات آن جایگاه ارزشمند انسان در اندیشه‌ی شهید مطهری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

 

بخش سوم «سیاست و حکومت اسلامی در اندیشه‌ی سیاسی شهید مطهری» در این بخش با توجه به مبنای توحیدی اندیشه‌ی ایشان، ایمان خدا به‌عنوان پایه‌ای برای زندگی اجتماعی و سیاسی نظام سیاسی مطلوب و عناصر اصلی آن می‌باشد. در ادامه به موضوع انقلاب و انقلاب اسلامی  و ماهیت و ابعاد آن از دیدگاه ایشان پرداخته می‌شود. عوامل مؤثر در تداوم انقلاب اسلامی و همچنین آفت‌های انقلاب از دیگر موضوعاتی که در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرد.

گفتنی است این اثر در زمره آثاری است که به بهانه یکصدمین سال بازتاسیس حوزه علمیه قم از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به بازار نشر عرضه می‌شود.

 

کتاب «اندیشه سیاسی استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری» تألیف دکتر ملیحه رمضانی و دکتر روح‌الله صفریان گرمه‌خانی در 388 صفحه توسط مؤسسه فرهنگی هنری و انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است. شما می‌توانید این کتاب را با قیمت 130 هزار تومان از فروشگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، نبش مجتمع ناشران تهیه کنید و یا از صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی به آدرس www.irdc.ir سفارش دهید.

برچسب: شهید مطهری
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر