مرکز اسناد انقلاب اسلامی

در آئین رونمایی از کتاب «سیاست و حکمت؛ خاطرات آیت‌الله دکتر احمد بهشتی» مطرح شد؛
آیت‌الله بوشهری یکی از ویژگی‌های دکتر احمد بهشتی را عالِم به زمان بودن و آینده‌نگری او معرفی کرد که سال‌ها پیش، نقش خود را برای حضور در دانشگاه‌ها و ایفای رسالتش به خوبی دریافت و همچون استادش شهید مطهری عمل کرد. وی با اشاره به سیر تحصیلی راوی خاطرات گفت: ایشان با استفاده از عمر و فرصت و در مسیر اطاعت پروردگار، به عنوان یک مبلغ و سخنور چیره‌دست عمل می‌کند و در مقابل دستگاه طاغوت می‌ایستد و حتی بازداشت می‌شود و خم به ابرو نمی‌آورد و چون هدف را شناخته است، در دو عرصه مبارزه و علم، بسیار پرتلاش و قوی ظاهر می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۹ - ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - 2023March 07

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نشست رونمایی از کتاب «سیاست و حکمت؛ خاطرات آیت‌الله دکتر احمد بهشتی» به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم در موسسه دین‌پژوهی علوی برگزار شد. در ابتدای این نشست، حجت‌الاسلام محمدحسین فروغی ضمن خیر مقدم به حاضران، گزارشی از مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم ارائه کرد و کارویژه این مرکز را تاریخ شفاهی حوزه و روحانیت برشمرد و یکی از علل مهم هجمه‌ها علیه حوزه‌ها و روحانیت را در سال‌های اخیر، غفلت حوزویان و علما از ثبت تاریخ خود و ضبط خاطرات شخصیت‌های مهم و مؤثر حوزه دانست.

در ادامه نشست، آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری به ارائه سخن پرداخت. ایشان، پس از تبریک عید میلاد امام زمان (عج) به حاضران، از دست‌اندرکاران مرکز اسناد انقلاب اسلامی که حقا کاری سترگ و بزرگ را در دستور کار خود دارند و از دیرزمان بعد از پیروزی انقلاب به جمع‌آوری تاریخ شفاهی شخصیت‌های انقلابی بخصوص شخصیت‌های حوزوی مبادرت می‌کنند، تشکر کرد.

 

 

آیت‌الله بوشهری گفت: اگر ما تاریخ خودمان را ننویسیم، دیگران برای نسل‌های ما تاریخ را به گونه‌ای دیگر و تحریف‌شده می‌نویسند؛ چنانکه در قضیه شیخ فضل‌الله نوری دو نوع نگاه در تاریخ ثبت شده است: عده‌ای ایشان را فردی مستبد و عده‌ای دیگر او را ضد استبداد معرفی کرده‌اند که حقیقت هم همین است.

سخنران مراسم در ادامه با اشاره به محتوای برخی از روایات در غنیمت دانستن وقت و عمر و استفاده صحیح از آن، مصداق این روایات را شخصیت دکتر احمد بهشتی دانست و به حاضران و طالبان علم توصیه کرد حتما کتاب خاطرات راوی و نیز حالات بزرگان را در کتب قصص العلما بخوانند و ببینند که مسیر رشد ایشان چگونه بوده است و بدانند که یک‌شبه نمی‌توان به این میزان از موفقیت دست یافت و جامع معقول و منقول شد. 

آیت‌الله بوشهری یکی از ویژگی‌های دکتر احمد بهشتی را عالِم به زمان بودن و آینده‌نگری او معرفی کرد که سال‌ها پیش، نقش خود را برای حضور در دانشگاه‌ها و ایفای رسالتش به خوبی دریافت و همچون استادش شهید مطهری عمل کرد. وی با اشاره به سیر تحصیلی راوی خاطرات گفت: ایشان با استفاده از عمر و فرصت و در مسیر اطاعت پروردگار، به عنوان یک مبلغ و سخنور چیره‌دست عمل می‌کند و در مقابل دستگاه طاغوت می‌ایستد و حتی بازداشت می‌شود و خم به ابرو نمی‌آورد و چون هدف را شناخته است، در دو عرصه مبارزه و علم، بسیار پرتلاش و قوی ظاهر می‌شود. استفاده آیت‌الله احمد بهشتی از استادان بزرگ همچون علامه طباطبایی و استاد مطهری، نقطه قوت دیگری بود که سخنران مراسم بر آن تأکید کرد. وی آشنایی به قانون و قانونگذاری را از توانایی‌های دیگر راوی دانست که در مجلس خبرگان، نیز نمودهایی از این توانایی وی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  

 

 

آیت‌الله دکتر احمد بهشتی راوی کتاب «سیاست و حکمت»، با تشکر از مهمان برنامه و حاضران، موفقیت‌های خود را مدیون الطاف و دعاهای پدر و مادر خود دانست. وی گفت: من به دبستان نرفتم، چون آن زمان روستای ما مدرسه نداشت و من در مکتب‌خانه، خواندن و نوشتن و قرآن را آموختم. ایشان آیات عظام سید نورالدین شیرازی و بهاءالدین محلاتی را از کسانی معرفی کرد که در زندگی وی تأثیر بسزایی داشته و همواره راهنما و مشوق او بوده‌اند.

دکتر بهشتی گفت: وقتی به شیراز آمدم حتی ششم ابتدایی هم نداشتم، اما به صورت داوطلبانه و متفرقه آنها را خواندم و امتحان دادم و ظرف سه سال دیپلم گرفتم. در شیراز که بودم مقالاتی برای روزنامه‌ها می‌نوشتم و وقتی مقالات من چاپ می‌شد بر سر شوق می‌آمدم و لذت می‌بردم.

 

 

راوی خاطرات ادامه داد: من سطح را در شیراز تمام کردم و به قم آمدم که هنوز آیت‌الله بروجردی در قید حیات بود. علاوه بر درس ایشان، به درس حاج آقا روح‌الله می‌رفتم و بعد از تبعید امام، نزد آقای داماد شاگردی کردم.

او افزود: من با الگوگیری از برخی بزرگان همچون بهشتی، باهنر و مفتح، علاوه بر دروس حوزه، به دروس دانشگاهی هم پرداختم. گرچه ساواک از حضور من برای حضور و تدریس در دانشگاه، مخالفت کرد، لطف خدا همیشه شامل حالم بود و موفق بودم.

گفتنی است کتاب «سیاست و حکمت؛ خاطرات آیت‌الله دکتر احمد بهشتی» تدوین سید مصطفی سیدصادقی به مناسبت یکصدمین سال بازتأسیس حوزه علمیه قم توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر