مرکز اسناد انقلاب اسلامی

گزارش خبری
حجت‌الاسلام‎والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه  با حضور در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران از بخش‌های مختلف نمایشگاه بازدید کرد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۷ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - 2023May 17

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی حجت‌الاسلام‌‎والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه  با حضور در سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران از بخش‌های مختلف نمایشگاه بازدید کرد.

 بر اساس این گزارش حجت‌الاسلام پورمحمدی ضمن بازدید از غرفه‌های انتشارات انقلاب اسلامی، مرکز بررسی اسناد تاریخی، موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، انتشارات فارس، بنیاد تاریخ‌پژوهی و دانشنامه انقلاب اسلامی در جریان تازه‌ترین منشورات حوزه کتاب قرار گرفت.

حضور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران + فیلم

علاوه بر این حجت‌الاسلام پورمحمدی ضمن حضور در غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفتگو با رسانه‌ها ابعاد مختلف اقدامات مرکز اسناد را تشریح کرد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در گفتگو با ایرنا از رونمایی مجموعه ۱۱۰ ترابایتی اسناد مرتبط با انقلاب اسلامی و تاریخ معاصر در آینده نزدیک خبر داد. وی ضمن دعوت از کارگردانان و تهیه‌کنندگان بر آمادگی مرکز اسناد انقلاب اسلامی برای ارائه اسناد به منظور تولید آثار نمایشی تاکید کرد.

 

در ادامه نیز حجت‌الاسلام پورمحمدی در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) گفت: برای ما نمایشگاه در هر حالتی جذاب است، چون کتاب جذابیت خودش را دارد. امروز ما تقریبا 42هزار نشر جدید داریم و از آن طرف تقریبا پنجاه هزار و اندی کتاب بازچاپ و 90 هزار عنوان کتاب جدید نیز به چاپ رسیده است.

او افزود: این آمار نشان‌دهنده یک حرکت عظیم فکری فرهنگی در زمینه تولید آثار در زمینه‌های مختلف فعال و پرنشاط است. این نشاط و بالندگی اجتماعی نشان می‌دهد علی‌رغم حاشیه‌های سیاسی و اجتماعی و امنیتی که در کشور داشتیم اما این بزرگراه فرهنگی که نشر کتاب است به حرکت خودش ادامه داده است.

حضور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران + فیلم

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی عنوان کرد: امروز ما در حوزه نشر مشکل چاپ و شمارگان داریم، مشکلی دامن‌گیر ما شده که امیدواریم این مسئله در کنار مسائل اقتصادی حل شود و بحث قیمت و شمارگان به شکلی باشد که مردم راحت‌تر کتاب بخرند.

حجت‌الاسلام پورمحمدی گفت: امروز یکی از روزهای شلوغ نمایشگاه است و جمعیت زیادی را در نمایشگاه مشاهده می‌کنیم که نشان می‌دهد استقبال از سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب خوب بوده است.

او درباره وضعیت انتشارات مرکز در سالی که گذشت و برنامه‌های آینده عنوان کرد: ما تقریبا روند خودمان را داشتیم قدری در چاپ کتاب‌ها تأمل کردیم به طوری که 270 جلد کتاب در انتظار انتشار داشتیم که پالایشی درباره آن‌ها انجام دادیم آثاری که اولویت چاپ داشت در اولویت گذاشتیم ضمن اینکه تصمیم گرفتیم بعضی آثار را به صورت الکترونیکی منتشر کنیم لذا یک دسته‌بندی از این لحاظ انجام دادیم که کتاب‌ها به صورت یک اولویت‌بندی با نگاه به استقبال مخاطب باشد یا اهمیت پژوهشی بیشتری را در بربگیرد.

 

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی بیان کرد: در بحث تاریخ‌نگاری، خاطره و موضوعات سیاسی، فکری و نظری قصد داریم سراغ موضوعاتی برویم که جامعه به آن اقبال بیشتری نشان می‌دهد. ضمن اینکه سال گذشته به مناسبت یکصدمین سال تاسیس حوزه علمیه قم پانزده عنوان کتاب منتشر کردیم. امسال قصد داریم درباره زنان بیشتر کار کنیم.

همچنین حجت‌الاسلام پورمحمدی در زمان حضور در انتشارات خبرگزاری فارس درباره اهمیت مطالعه تاریخ با خبرنگار فارس به گفت‌و‌گو نشست. وی گفت: یکی از شاخصه‌های تمدنی در هر اجتماع برای پیشرفت و ترقی توجه به تحولات گذشته است. رسیدن به موفقیت و پیشرفت در جوامع بشری همیشه در گرو دانستن اتفاقات گذشته بود؛ چرا که از این طریق می‌توان نقاط قوت و نقاط ضعف را شناسایی و پیش‌بینی دقیق‌تری نسبت به آینده داشت.

حضور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران + فیلم

وی افزود: تاریخ و مطالعه سرگذشت جوامع هنوز از جذابیت و اهمیت بسیاری برخوردار است. بسیاری از کشورها نسبت به تاریخ گذشته خود دچار نوعی گسست شدند و این بیگانگی با تاریخ، زمینه‌ساز اتفاقات ناگوار و جبران‌ناپذیری است که اجتماع بشری را با سقوط مواجه می‌کند. با این دید باید گفت کشور ما با جذابیت تاریخی و پیشینه‌ای که دارد از هر حیث مطالعه کردن از سرگذشتش مهم است. تاریخ باستان، تاریخ پس از اسلام، تاریخ معاصر و تاریخ انقلاب اسلامی همگی از زمینه‌هایی هستند که نه فقط برای ایرانیان بلکه برای جامعه جهانی حائز اهمیت است. نمی‌توان در مورد تاریخ بشر مطالعه کرد و نسبت به تاریخ ایران بی‌تفاوت بود. این موضوعی است که بسیاری از محققان غیر ایرانی در عرصه تاریخ، جامعه‌شناسی، تمدن و ... به آن اذعان داشتند.

حضور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در سی‌وچهارمین نمایشگاه کتاب تهران + فیلم

حجت‌الاسلام پورمحمدی اشاره کرد: نسل جوان ما با توجه به اثرپذیری بسیار زیادی که از رسانه‌های معاند داشته است، دچار نوعی غفلت تاریخی شده است. امروزه باید نسبت به این امر اهتمام ورزیده شود چرا که استمرار این بی‌توجهی نسبت به تاریخ نتایج خطرناکی برای کشور خواهد داشت. ما شاهد آن هستیم گاهی اختلافات و تفاوت سلایق یا بروز برخی ناکارآمدی‌ها موجب شده است بخشی از جامعه ما دست به نفی تاریخ بزند و حقایق تاریخی را به صرف برخی تفاوت نظرهای سیاسی منکر شود. مثل این می‌ماند دو برادر در خانواده‌ای با هم اختلاف داشته باشند و بخواهند که بنیان و اصالت این خانواده را نفی کنند. غفلت تاریخی موجب می‌شود که سایرین بر ما یک تفوق فرهنگی پیدا کنند. تاریخ ما انقدر واضح و روشن است که بدون احتیاج به سوگیری خاصی می‌توان به بهترین شکل آن را روایت کرد.

علاوه بر این حجت‌الاسلام پورمحمدی با حضور در سالن یاس نمایشگاه کتاب عناوین مختلف این مجموعه را بازدید کرد.

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر