مرکز اسناد انقلاب اسلامی

طی دیداری برگزار شد؛
حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با حضور در مرکز اسناد انقلاب اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس و نیز معاونین این مرکز دیدار و گفتگو کرد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۵ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - 2023May 28

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با حضور در مرکز اسناد انقلاب اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی پورمحمدی رئیس و نیز معاونین این مرکز دیدار و گفتگو کرد.

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ابتدای این دیدار با بیان اینکه خوشبختانه در زمینه تدوین و به‌روزرسانی اسناد اقدامات ارزشمندی صورت گرفته و گام‌های خوبی برداشته شده گفت: امیدوار هستیم با آغاز به کار سامانه جدید و تکمیل شدن آن بتوان اسناد تاریخی کشور و بخصوص حوزه تاریخ انقلاب اسلامی را به صورت دیجیتال در اختیار محققین و پژوهشگران قرار داد.

حجت‌الاسلام پورمحمدی در ادامه افزود: این پروژه به عنوان یک حرکت عظیم و تاریخی می‌تواند همچون پیشرانی برای مجموعه کار‌های اسنادی و پژوهشی کشور مانند کتابخانه، موزه و اسناد مجلس شورای اسلامی و نیز بسیاری دیگر از مراکز علمی و پژوهشی کشور مفید واقع شود.

نشست مشترک رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس

در ادامه این نشست علی فولادی معاون اسناد و تاریخ شفاهی مرکز با اشاره به این که درحال حاضر ۱۷۵ هزار پرونده اسنادی در اختیار مرکز اسناد انقلاب اسلامی قرار دارد که شامل بیش از ۴ میلیون برگ سند است افزود: یک بانک تصاویر موجود است که شامل ۳۸۰ هزار قطعه عکس از افراد و شخصیت‌ها و مراکز و اماکنی که به نوعی با انقلاب در ارتباط بوده اند میشود.

فولادی همچنین اضافه کرد: بانک چندرسانه‌ای در اختیار داریم که شامل ۵۰ هزار ساعت صوت و تصویر است که عمده این بانک به بخش تاریخ شفاهی اختصاص دارد و مابقی آن نیز شامل سخنرانی، مناظره، میزگرد و ... می‌شود.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۲ حوزه کاری جدید به مرکز اسناد اضافه شد که یکی به پایگاه‌های خبری اختصاص دارد که چیزی در حدود ۸۰ میلیون خبر، مقاله و گزارش‌های خبری و ... در آن گردآوری شده است.

نشست مشترک رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی با رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس

حوزه دوم کتابخانه دیجیتال نام دارد که هدف‌گذاری ما تا پایان سال ۱۴۰۲ این است که ۵۰ هزار جلد کتاب تمام دیجیتال در این پروفایل بارگزاری شود که تا امروز حدود ۱۹ هزار جلد آن انجام شده و هم اکنون در سامانه نیز قابل جستجو و مشاهده است.

در ادامه این نشست حجت‌الاسلام غلامرضا قاسمیان رئیس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با تمجید از اقدامات صورت گرفته در مرکز اسناد انقلاب اسلامی اظهار کرد: راه‌اندازی چنین سامانه‌ای کار بسیار ارزشمندی است و واقعا شگفت زده شدم از چنین اقدامی که صورت گرفته است.

وی در پایان ضمن تاکید بر افزایش همکاری‌های دوجانبه بین دو مرکز اظهار امیدواری کرد تعامل و همکاری هر دو نهاد ثمرات بسیار ارزشمندی را به همراه داشته باشد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر