مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۷:۳۰ - ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 2017April 25
5 اردیبهشت 1385
سقوط يك اتوبوس به عمق 350 متري يك دره در چهارمحال و بختياري، 13 مسافر را به كام مرگ فرستاد.

5 اردیبهشت 1380
كنفرانس بين المللي حمايت از انتفاضه ملت فلسطين پس از دو روز بحث و بررسي طولاني ميان رؤساي نمايندگان مجالس و هيأتهاي پارلماني بيش از 30 كشور جهان با صدور قطعنامه اي در 20 ماده به كار خود پايان داد.

5 اردیبهشت 1379
حوزه هاي علميه سراسر كشور در اعتراض به كنفرانس «اصلاح طلبان» در برلين، تعطيل شد.

5 اردیبهشت 1379
هشت روزنامه به نام هاي گزارش روز، بامداد نو، آفتاب امروز، فتح، پيام امروز، آريا، عصر آزادگان و آزاد، سه هفته نامه به نام هاي پيام هاجر، آبان و ارزش و همچنين ماهنامه ايران فردا با حكم دادگستري تهران و به دليل انتشار مطالب ضد دين و امنيت ملي توقيف شدند.

5 اردیبهشت 1375
يك شبكه جاسوسي تركيه كه زيرنظر «شوقي كراجي» سركنسول سابق آن كشور در تبريز فعاليت مي كرد كشف و افراد آن بازداشت شدند. اين شبكه قصد تحريك ارامنه بر ضد جمهوري اسلامي و ايجاد اختلاف ميان آذريها و فارسها را دنبال مي كرد.

5 اردیبهشت 1374
حبيب نارويي، سردسته بزرگترين كاروان بين المللي قاچاق مواد مخدر در كرمان دستگير شد. اين قاچاقچي بين المللي كه دست كم 21 نفر از مأموران نيروي انتظامي را به شهادت رسانده بود، هنگام دستگيري مشغول جابه جايي صدها تن مواد مخدر بوده است.

5 اردیبهشت 1368
18 تبعه انگليسي مقيم ايران كه در پوشش بازرگان و تاجر براي كمپانيهاي انگليسي و ايتاليايي و ايراني كار مي كردند به عنوان عنصر نامطلوب شناخته شده و از ايران اخراج شدند. مقامات انگليسي معتقدند اين اخراج، پاسخي به اخراج 18 ايراني است كه اخيراً بر سر موضوع سلمان رشدي از خاك بريتانيا اخراج شده اند.

5 اردیبهشت 1364
شوراي امنيت سازمان ملل با صدور بيانيه‌اي بدون ذكر نام عراق، كاربرد سلاحهاي شيميائي عليه نيروهاي ايراني را محكوم كرد.

5 اردیبهشت 1359
مداخله نظامي هواپيماها و هليكوپترهاي نظامي امريكا در ايران، با انهدام و يااز كارافتادن چند فروند از آنها در صحراي طبس و كشته ‌شدن تعدادي از تفنگداران امريكايي و فرار بقيه آنها به شكست انجاميد.

5 اردیبهشت 1359
در رابطه با مداخله آمريكا در صحراي طبس، امام خميني در پيامي فرمودند: اينجانب كراراً گفته ام كارتر براي وصول به رياست جمهوري حاضر است به هر جنايتي دست بزند و دنيا را به آتش بكشد، شواهد آن يكي پس از ديگري ظاهر شده و مي شود.

5 اردیبهشت 1358
به نوشته مطبوعات پاناما، اردشير زاهدي سفير پيشين ايران در واشنگتن سر گرم تلاش براي خريدن جزيره كنتادورا در خليج‌ پاناما و يا ملكي در دامنه كوههاي «بارو» در ايالت «شيريكي» پاناما براي اقامت محمد رضا پهلوي است.

5 اردیبهشت 1358
جيمي‌كارتر رئيس‌جمهور آمريكا «والتر كاتلر» 47 ساله را به سمت سفير ايالات متحده در ايران برگزيد. وي قبلاً سفير آمريكا در كشور آفريقائي زئير بود.

5 اردیبهشت 1358
به دليل تشديد درگيريهاي خونين در نقده، خروج مردم از خانه هايشان ممنوع شد و نيروهاي ارتش براي رويارويي با ضدانقلاب و كنترل اوضاع روانه اين شهر شدند.

5 اردیبهشت 1357
روزنامه اطلاعات از ميهماني باشكوه اردشير زاهدي به مناسبت ورود رونالد ريگان كانديداي رياست جمهوري آمريكا گزارش داد. اين ميهماني در ويلاي زاهدي در حصارك برگزار شد و در آن سوليوان سفير آمريكا، داريوش همايون وزير اطلاعات ، منوچهر گنجي وزير آموزش و پرورش و جمع ديگري از مقامات حضور داشتند.

5 اردیبهشت 1356
طبق يكي از اسناد ساواك كه امروز منتشر شد، كمك 120 ميليون دلاري اردشير زاهدي سفير شاه در آمريكا به جمهوريخواهان كه براي جلوگيري از شكست آنان در انتخابات ارسال شد، خشم دمكراتهاي پيروز آن كشور را برانگيخته است.

5 اردیبهشت 1356
اتاق بازرگاني ايران و انگليس با عضويت بيش از 140 شركت ايراني و انگليسي در تهران تأسيس شد. در مراسم افتتاحيه اين اتاق آنتوني پارسونز سفير انگليس نيز حضور داشت.

5 اردیبهشت 1342
كندي رئيس جمهور امريكا هنگام دريافت استوارنامه سفير ايران گفت‌: «حمايت امريكا از ايران براي رسيدن اين كشور به اهدافش ادامه خواهد يافت‌.»

5 اردیبهشت 1334
راجر استيونسون سفير انگليس كه براي شركت در مراسم استقبال از ورود رزمناو انگليسي فلامينگو به آبهاي ايران رهسپار خرمشهر شده بود امروز به اتفاق وابسته نظامي سفارت و كنسول انگليس در خرمشهر از چاههاي نفت مسجد سليمان بازديد كرد.

5 اردیبهشت 1325
نماينده ايران با مطرح شدن اين موضوع كه دولت شوروي قول داده تا روز ششم ماه مه 1946 قواي ارتش سرخ را از خاك ايران خارج سازد، شکايت خود از آن کشور را از شوراي امنيت پس گرفت.

5 اردیبهشت 1324
كنفرانس سانفرانسيسكو با هدف تنظيم منشور سازمان ملل و با شركت 51 كشور جهان از جمله ايران آغاز به كار كرد.

5 اردیبهشت 1305
امروز اعلام شد تزيين كاخ گلستان و تدارك تشريفات مراسم تاجگذاري رضاخان بر عهده «ليدي لورين» همسر وزيرمختار انگليس در تهران بوده است.

5 اردیبهشت 1302
رضاشاه طي دستوري به اميرلشكر جنوب فهرست كساني را كه بايد در انتخابات، از شهرهاي شيراز، بندرعباس و بوشهر انتخاب شوند به وي ابلاغ كرد!

5 اردیبهشت 1288
نظاميان روس به بهانه تأمين مواد غذايي براي مردم گرسنه شهر تبريز، وارد حومه اين شهر شدند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر