انقلاب اسلامی در اصفهان

انتقال مخفیانه اعلامیه‌های امام خمینی از قم به نجف آباد در سال 42

هنگامی که می‌خواستم به نجف‌آباد بروم، تعدادی از این اعلامیه‌ها را تهیه کردم و آنها را در داخل گونی جاسازی کردم. اغلب، اعلامیه‌ها را در لابه‌لای لباس‌های کهنه و وسایلی که همراه داشتم می‌گذاشتم و گاهی هم با کتاب و جزوه، روی این اعلامیه‌ها را می‌پوشاندم...
سه‌شنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛  حجت‌الاسلام دری نجف‌آبادی در کتاب خاطراتش که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است با اشاره به مبارزات مردم نجف آباد در سال 1342 می گوید: بعد از حمله‌ی کماندوهای رژیم به مدرسه فیضیه در سال 42، دیگر تب و تاب انقلاب و شور و هیجان مبارزه در جامعه فراگیر شده بود و تحرکات مختلفی در نقاط گوناگون کشور انجام می‌گرفت که عوامل رژیم را به مقابله در برابر آنها واداشت. از جمله، حوادث مربوط به بازار تبریز و مدرسه طالبیه این شهر و همچنین حادثه مربوط به بازار تهران بود.

در این اوضاع و احوال، شرایط به طور کامل برای چهلم شهدای مدرسه فیضیه آماده می‌شد و امام(ره) در این ایام، به مناسبت یادبود شهدای مدرسه فیضیه، بار دیگر اعلامیه‌ای صادر کردند که تأثیر عظیمی در میان جامعه گذاشت. البته، انتشار و پخش اعلامیه در آن زمان کار چندان ساده‌ای نبود و با سختی و مشقت فراوان همراه بود؛ چون هر کسی را که می‌گرفتند بازداشت می‌کردند و آنها را تحت سخت‌ترین شکنجه‌ها قرار می‌دادند. این کارها، به طور معمول به صورت مخفیانه صورت می‌گرفت. 

من نیز که در آن تاریخ در قم بودم، هنگامی که می‌خواستم به نجف‌آباد بروم، تعدادی از این اعلامیه‌ها را تهیه کردم و آنها را در داخل گونی جاسازی کردم. اغلب، اعلامیه‌ها را در لابه‌لای لباس‌های کهنه و وسایلی که همراه داشتم می‌گذاشتم و گاهی هم با کتاب و جزوه، روی این اعلامیه‌ها را می‌پوشاندم که در حین بازرسی در مسیر سفر با مشکل مواجه نشوم. تهیه این اعلامیه‌ها که مربوط به چهلم شهدای فیضیه بود تا حدودی مشکل بود.

البته، بعضی مواقع به صورت‌های مختلف اعلامیه در خود مدرسه فیضیه هم توزیع می‌گردید. به هرحال، با این کیفیت، این اعلامیه را به نجف آباد رساندم و آنها را در میان مردم پخش کردم و بار دیگر، مضمون این اعلامیه که رژیم و عملکرد عوامل آن را به باد انتقاد گرفته بود، شور و هیجان مبارزه را در میان مردم انقلابی این شهر برانگیخت.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات