کد خبر: ۸۸۴

یازدهم اردیبهشت ماه در گذار تاریخ

11 اردیبهشت 1385
«كاندوليزا رايس» وزير خارجه آمريكا در يك گفت و گوي تلويزيوني به ناتواني كشورش در ايجاد اجماع جهاني عليه جمهوري اسلامي ايران اعتراف كرد.

11 اردیبهشت 1383
كيومرث صابري فومني طنزپرداز نام آور ايران بر اثر ابتلاء به يك بيماري خوني در بيمارستان مهر تهران در 63 سالگي دارفاني را وداع گفت.

11 اردیبهشت 1380
آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب با صدور فرماني در 8 ماده رؤساي قواي سه گانه كشور را به مبارزه با فساد مالي و اقتصادي در كشور فراخواند.

11 اردیبهشت 1372
سازمان انرژي اتمي ايران ترور دكتر شهري دانشمند ايراني مقيم آمريكا را مشكوك و «برنامه ریزی شده» اعلام كرد.

11 اردیبهشت 1367
«رابرد برد» رئيس كميته تسليحاتي سناي آمريكا تصریح کرد: سياست آمريكا در جنگ ايران و عراق به سوي عراق گرايش دارد.

11 اردیبهشت 1362
قانون تعیین حدود صلاحيت دادسراها و دادگاه هاي انقلاب تصويب شد و طي آن محدوده قانوني كار دادگاهها و دادسراها تبيين گرديد.

11 اردیبهشت 1359
مردان مسلحي كه ديروز ساختمان سفارت ايران در لندن را به تصرف خود درآورده بودند «كريس كريمر » خبرنگار بي . بي . سي را كه جزء گروگانها بود آزاد كردند .

11 اردیبهشت 1358
استاد مرتضي مطهري هنگامي كه از منزل دكتر يدالله سحابي در خيابان فخرآباد تهران در ساعات آخر شب خارج مي شد، هدف حمله مسلحانه گروه تروریستی فرقان قرار گرفت و به شهادت رسيد.

11 اردیبهشت 1357
يك يگان از لشگر 77 خراسان در قالب نيروهاي پاسدار صلح سازمان ملل، مشهد را به سوي لبنان ترك كرد.

11 اردیبهشت 1357
روزنامه تايمز چاپ لندن در گزارشي نوشت قرارداد 750 ميليون پوندي ایران با مؤسسه دولتي «ميل بنك تكنيكال سرويس» انگلستان سود سرشاري را نصيب انگليس خواهد كرد. تايمز لندن ميافزايد: انگليس و آمريكا سعي دارند از ايران نيرويي در خليج فارس به وجود آوردند كه بتواند از منافع غرب دفاع كند.

11 اردیبهشت 1354
وزير دارايي اسرائيل، طي يادداشتي به سفارت آمريكا در تل آويو اعلام كرد كه اسرائيل سالانه 4 ميليون تن نفت خام از ايران وارد ميكند.

11 اردیبهشت 1349
حوزه علمیه قم اعلامیه‌ای در اعتراض به حضور سرمایه گذاران آمریکایی در ایران و سیاستهای شاه در وابسته کردن ایران به آمریکا و غرب انتشار داد و نسبت به عواقب این سیاست هشدار داد.

11 اردیبهشت 1342
امام خميني در ردّ مذاكره و سازش با دولت اسدالله علم فرمودند: تا آنجا كه اختيار روحانيت با ماست تن به هيچ مصالحه اي نخواهيم داد.

11 اردیبهشت 1331
آرامگاه سعدي در شيراز طي مراسمي با حضور شاه و همسرش ثريا اسفندياري، افتتاح شد. ساختمان آرامگاه از 1327 آغاز شده بود.

11 اردیبهشت 1330
دكتر محمد مصدق نخست وزير، اجراي قانون ملي شدن صنعت نفت را در راس برنامه هاي دولت خود اعلام كرد.

11 اردیبهشت 1325
سيدمجتبي ميرلوحي معروف به «نواب صفوي» كانديد احراز مقام نمايندگي مجلس شورای ملی شد.

11 اردیبهشت 1322
سه سرباز امريكايي در خيابان شاپور تهران يك درجه‌دار شهرباني را مجروح كرده و به چند منزل خسارت وارد كردند.

11 اردیبهشت 1314
سفارت انگليس در تهران از وزارت خارجه مجوز فعاليتهاي اكتشافي ماموران انگليسي در استانهاي فارس، لرستان، كرمانشاه و كردستان رادرخواست كرد! پيش از اين نيز در ۲۲ تير ۱۳۱۰درخواست مشابهي از سوي سفارت انگليس براي اكتشاف در نواحي جنوب ايران و انتقال اشياي مكشوفه به بريتانيا مطرح شده بود .

11 اردیبهشت 1314
زلزله در مازندران 500 نفر را به كام مرگ فرستاد و چندين روستا را با خاك يكسان كرد.

11 اردیبهشت 1311
ملک فیصل اول پادشاه عراق با هدف مذاکره با مقامات ایران در زمینه تعیین خط تالوگ در اروندرود، به تهران آمد. این سفر به امضای یک موافقتنامه قضایی، سه قرارداد استرداد مجرمین و یک توافقنامه در زمینه روابط سکنه دو سوی مرز منجر شد.

11 اردیبهشت 1306
دولت ايران طي يادداشتهايي به كليه نمايندگي هاي سياسي خارجي در تهران اطلاع داد كه معاهدات مربوط به حق قضاوت كنسولي (كاپيتولاسيون) ملغي و بلااثر بوده و پس از انقضاي مدت يك سال هيچگونه حقي در اين خصوص به بيگانگان داده نخواهد شد.

11 اردیبهشت 1302
نماينده سياسي ايران در تفليس در نامه اي به وزارت خارجه با استناد به منابع خبري تفليس نوشت انگليسي ها در صدد ايجاد يك حكومت مستقل براي آسوريهای ایران در منطقه هستند و شهرهاي اروميه و سلماس هم جزو اين حكومت قرار مي گيرند.

11 اردیبهشت 1297
وزارت امور خارجه آمريكا از سفارت كشورش در تهران خواست به اطلاع دولت ايران رسانده شود كه پرداخت وام يك ميليون توماني مورد درخواست دولت ايران براي مقابله با قحطي در كشور امكان پذير نيست. زيرا قوانين آمريكا پرداخت وام را تنها براي كشورهايي مجاز مي داند كه درگير جنگ با آلمان بوده باشند.

11 اردیبهشت 1297
به دنبال درگيري ميان ميرزاعلي قلي خان كاشي وزيرمختار ايران در آمريكا و ميرزامهدي خان اميرتومان قره گوزلي كه به تازگي به اين سمت منصوب شده بود، هر دو از كار بركنار و عبدالعلي خان صدري (صديق السلطنه) به عنوان وزيرمختار ايران در آمريكا منصوب شد.

11 اردیبهشت 1288
محمدعلي شاه‌، ميرزا نايب السلطنه صدراعظم را در سومين روز انتصاب به اين سمت‌، از كار بركنار كرد و وعده داد كه به زودي مجلس شوراي ملي را دائر كند. در همين روز محمدعلي شاه فرمان عفو عمومي صادر كرد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات