مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۹۰۵
تاریخ انتشار: ۰۹:۳۸ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 2017May 07
17 اردیبهشت 1380
فيدل كاسترو رهبر كوبا در رأس يك هيأت بلندپايه سياسي و فرهنگي از مقامات كشورش وارد تهران شد. وي در تهران گفت همه كشورهاي عدالتخواه، ايران را دوست خود مي شمارند.

17 اردیبهشت 1371
به پيشنهاد رهبر معظم انقلاب روز 17 ارديبهشت سالروز تصويب لايحه تأسيس سازمان اسناد ملي ايران، به عنوان روز اسناد ملي نامگذاري شد.

17 اردیبهشت 1371
ديوان داوري لاهه طي حكمي اعلام كرد آمريكا از تعهدات خود در زمينه انتقال و آزادسازي اموال غيرنظامي ايران مندرج در بيانيه هاي سال 1359 الجزاير تخلف كرده و بدين ترتيب دولت جمهوري اسلامي ايران مستحق دريافت غرامت از آمريكاست.

17 اردیبهشت 1368
جمهوري اسلامي ايران شكايت نامه اي عليه اقدام آمريكا در ساقط كردن عمدي هواپيماي مسافري جمهوري اسلامي ايران به ديوان بين المللي دادگستري ارسال نمود. اين ديوان روز دوم مرداد را روز دريافت و ثبت شكايت نامه ايران تعيين كرد.

17 اردیبهشت 1366
وزارت نفت اعلام كرد هواپيماهاي عراقي تأسيسات نفتي حومه تهران را مورد حمله قرار دادند و عده اي از كاركنان تأسيسات به شهادت رسيدند. ولي اين حمله به روند توزيع فرآورده هاي نفتي موردنياز مردم لطمه اي نمي زند.

17 اردیبهشت 1362
دادستاني كل انقلاب اسلامي در اطلاعيه اي حزب توده را رسماً منحل اعلام كرد. در اين اطلاعيه به اعضا و هواداران حزب در تهران مدت 8 روز و به اعضا و هواداران حزب در شهرستانها مدت يك ماه مهلت داده شد، خود را معرفي كنند.

17 اردیبهشت 1362
18 كارمند و ديپلمات اتحاد جماهير شوروي كه حكم اخراج آنها از ايران به جرم هدايت شبكه جاسوسي حزب توده از سوي وزارت امور خارجه صادر شده بود، امروز تهران را ترك كردند و با يك هواپيماي روسي كه مستقيماً از مسكو آمده بود راهي روسيه شدند.

17 اردیبهشت 1361
نيروهاي ايران از شمال خرمشهر به مرز رسيدند و 300 كيلومتر مربع ديگر از مناطق اشغالي كشور را از رژيم صدام بازپس گرفتند.

17 اردیبهشت 1360
121 نفر از مدافعان انقلاب اسلامي كه در زندان «دولتو» در نزديك روستايي به همين نام در اسارت حزب منحله دمكرات بودند، توسط بمباران جنگنده هاي رژيم بعث به شهادت رسيدند. زندانبانان در روز حادثه به موقع زندان را ترك كرده بودند. تنها سه نفر از اين حادثه جان سالم به در بردند.

17 اردیبهشت 1359
پلیس انگلیس در اعلامیه‌ای تعداد کشته شدگان ماجرای گروگانگیری در سفارت ایران در لندن را 7 نفر اعلام کرد که 5 نفر آنان از گروگانگیرها و 2 نفر از گروگانهای ایرانی بودند. همچنین 24 نفر از گروگانها آزاد شدند که 2 نفر از آنان به دلیل جراحت در بیمارستان لندن بستری شدند. یکی از گروگانگیرها نیز دستگیر شد.

17 اردیبهشت 1358
ابراهيم يزدي وزير امور خارجه در مصاحبه با مجله تايم اظهار داشت موج ضدآمريكايي در ايران نتيجه حمايت طولاني آمريكا از شاه و اسرائيل است. بنابراين، اين وظيفه دولت آمريكاست كه قدم اول را در جهت بهبود رابطه بردارد.

17 اردیبهشت 1358
جواد سعيد آخرين رئيس مجلس عصر پهلوي به همراه چند تن از وزيران و مقامات كابينه هويدا اعدام شدند.

17 اردیبهشت 1357
جمعي از روحانيون تهراني با انتشار اطلاعيه اي مردم را به شركت در مراسم اربعين شهداي يزد و جهرم و اهواز كه قرار است روز 22 ارديبهشت در مسجد جامع بازار تهران برگزار شود فراخواندند. بر اساس اسناد ساواك گروههاي مذهبي براي شركت در مراسم چهلم شهداي يزد از نقاط مختلف كشور رهسپار اين شهر هستند.

17 اردیبهشت 1357
در ادامه ناآراميهاي دانشجويي در تهران، دانشگاه صنعتي آريامهر (شريف) از امروز تعطيل شد. كلاسهاي مدرسه عالي بازرگاني تهران نيز نيمه تعطيل شده و دانشكده علم و صنعت نيز بيش از يك هفته است كه تعطيل مي باشد.

17 اردیبهشت 1354
سيل در خراسان، ايلام، آذربايجان و كرمانشاه 54 نفر را به كام مرگ فرستاد، صدها خانه را ويران كرد و هكتارها زمين كشاورزي را به لجنزار مبدل نمود.

17 اردیبهشت 1349
قانون تأسيس سازمان اسناد ملي ايران به تصويب مجلس شوراي ملي رسيد و جهت اجرا به دولت ابلاغ شد. با اين مصوبه مقدمات تشكيل آرشيو ملي ايران به عنوان پاسدار فرهنگ و هويت تاريخي كشور به وجود آمد.

17 اردیبهشت 1349
بديع الزمان فروزانفر، اديب و شاعر و رئيس كتابخانه سلطنتي بر اثر حمله قلبي درگذشت.

17 اردیبهشت 1346
هوشنگ انصاري به عنوان سفير جديد ايران در آمريكا منصوب شد.

17 اردیبهشت 1342
امام خميني فرمودند: دستگاه جبار، وسايل اجتماع فرقه ضاله عمال اسرائيل را در لندن فراهم نمود و به طوري كه در بعضي روزنامه ها منتشر شد به هر يك از دو هزار مسافر يا بيشتر، پانصد دلار ارز داد و در قيمت بليط هواپيما هر نفر را قريب هزار و دويست تومان تخفيف داد تا جلسه ضداسلامي را تشكيل دهند و آنها را به عنوان فرقه مذهبي معرفي كنند.

17 اردیبهشت 1335
دريادار «جان كويين‌» ـ فرمانده نيروي دريايي امريكاـ وارد تهران شد.

17 اردیبهشت 1334
حضرت آيت الله العظمي بروجردي در نامه‌اي، خطاب به حجت‌الاسلام فلسفي از خدمات او در افشاء چهره بهائيت قدرداني كرد.

17 اردیبهشت 1329
جنازه رضاشاه به تهران انتقال يافت و در ميان تدابير شديد امنيتي در مقبره‌اي در شهرري دفن شد.

17 اردیبهشت 1308
سرتيپ فضل الله خان زاهدي به رياست اداره امنيه مملكتي منصوب شد.

17 اردیبهشت 1300
كارگزار گيلان به وزارت امور خارجه گزارش داد نيروهاي روسیه در حال خروج از شهرهاي رشت و انزلي و ورود به باكو هستند.

17 اردیبهشت 1300
طي عملياتي كه 100 ژاندارم و 30 پليس در آن دخالت داشتند كليه خدام عاليرتبه حرم امام رضا(ع) دستگير و وظيفه نگهداري از درهاي حرم به ژاندارم ها واگذار شد. نايب التوليه نيز جزو بازداشت شدگان است.

17 اردیبهشت 1297
« آلبر لوكاس » دبير كميته مشترك توزيع كمكهاي امريكائيها براي صدمه ديدگان جنگ اول جهاني در ايران در نامه اي به وزارت خارجه امريكا لزوم رسيدگي به ۵۰ هزار يهودي ايراني را مورد تاكيد قرار داد.

17 اردیبهشت 1290
مورگان شوستر امريكايي كه براي سر و سامان دادن به وضع مالي ايران استخدام شده بود، به اتفاق 16 نفر از همكاران خود وارد تهران شد.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر