مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۹۰۸
انقلاب اسلامی در تبریز
روز 18 اردیبهشت 1357 در جريان یک تظاهرات خونين، نیروهای رژیم پهلوی به روی دانشجويان دانشگاه "آذرآبادگان" تبريز که به مناسبت چهلم شهدای یزد، اهواز، جهرم و.. تجمع کرده بودند آتش گشودند. در همین رابطه ساواک تبریز گزارش داد: «گارد دانشگاه با استفاده از گاز اشک آور اقدام به متفرق نمودن دانشجویان نموده و در اثر حمله دانشجویان به یکی از مامورین شهربانی، مامورین مبادرت به تیراندازی می‌نمایند.»
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۳ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 2017May 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در روز 18 اردیبهشت 1357 در جريان یک تظاهرات خونين، نیروهای رژیم پهلوی به روی دانشجويان دانشگاه "آذرآبادگان" تبريز که به مناسبت چهلم شهدای یزد، اهواز، جهرم و.. تجمع کرده بودند آتش گشودند. در این جریان سه دانشجو شهيد و 13 نفر ديگر مجروح شدند و كلاس‌هاي درس دانشگاه تعطيل شد.


در همین رابطه ساواک تبریز گزارش داد: «ساعت 12 و 30 دقیقه روز 18 / 2 / 2537 دانشجویان دانشگاه مذکور پس از خروج از کلاس‌های درس در محوطه دانشگاه اجتماع نموده و به مناسبت چهلمین روز کشته شدگان یزد، اهواز و جهرم مبادرت به دادن شعارهای مضره و آتش زدن سه دستگاه خودرو دانشگاه می‌نمایند که در نتیجه گارد دانشگاه با استفاده از گاز اشک آور اقدام به متفرق نمودن دانشجویان نموده و در اثر حمله دانشجویان به یکی از مامورین شهربانی، مامورین مبادرت به تیراندازی می‌نمایند. در این درگیری تعدادی از مامورین و دانشجویان به وسیله باتون و سنگ مجروح و یکی از دانشجویان مورد اصابت گلوله واقع می شود که در بیمارستان ششم بهمن تبریز فوت می نماید. همچنین یکی دیگر از دانشجویان به علت ضربه مغزی مجروح و در بیمارستان مزبور بستری ولی حال وی نیز وخیم است.» این گزارش در ادامه اعلام می‌کند که آمار دقیقی از مجروحین وجود ندارد.


***منبع: کتاب "دانشگاه آذرآبادگان به روایت اسناد"، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر