مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۷:۱۱ - ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - 2017May 12
22 اردیبهشت 1380
 «بروس لينگن» كاردار سابق آمريكا در ايران و رئيس فعلي فرهنگسراي ديپلماسي آمريكا در همايشي تصريح كرد دولت آمريكا بايد فراتر از گسستگي ها و احساسات موجود، به برقرار كردن رابطه با ايران بنگرد ولي نه آمريكا به فكر اين مسئله است و نه ايران حاضر است قدمي در اين راه بردارد.

22 اردیبهشت 1375
وزير خارجه آلمان در جمع صهيونيستهاي آمريكا با بيان اين كه ايران بزرگترين كشور خاورميانه است و آلمان از سياستهاي ضدايراني تبعيت نخواهد كرد، گفت «از ما خواسته ايد صريح باشيم. من مي پرسم آيا دولت آمريكا با آن شدتي كه وانمود مي كند، توانسته است سياست قطع مناسبات اقتصادي با ايران را دنبال كند؟»

22 اردیبهشت 1373
در تهران اعلام شد كه سرويس‌هاي جاسوسي انگليس با نصب دستگاههاي جاسوسي در سفارت ايران در لندن، گفت‌و گوهاي اين سفارت را استراق سمع كرده‌اند و بر اين اساس دولت انگليس جمهوري اسلامي ايران را به همكاري با ارتش جمهوريخواه ايرلند متهم كرد.

22 اردیبهشت 1366
رابرت مك فارلين مشاور سابق امنيت ملي آمريكا در جريان دور تازه بازجويي ها راجع به سفرش به تهران گفت: سفرم به تهران اشتباه بوده و آمريكا در انجام اين مأموريت دچار شكست شده است ولي بار اين اشتباه و شكست را طراحان سياست آمريكا بايد بر دوش بكشند.

22 اردیبهشت 1364
بر اثر انفجار بمب در مقابل شمس العماره تهران 15 نفر شهيد، 50 نفر مجروح، 10 باب مغازه و 12 دستگاه اتومبيل و موتورسيكلت منهدم شدند. بمب 50 پوند تي ان تي داشت و در صندوق عقب يك اتومبيل پيكان قرار داده شده بود.

22 اردیبهشت 1361
روابط عمومي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اعلام كرد همه عاملين ترور آيت الله دستغيب امام جمعه شيراز در جريان كشف چند خانه تيمي در شيراز دستگير شدند. آيت الله دستغيب روز جمعه 20 آذر سال 1360 در حالي كه عازم محل برگزاري نماز جمعه بود همراه با 12 نفر از يارانش بر اثر انفجار يك بمب به شهادت رسيدند.

22 اردیبهشت 1360
دكتر سيدعلي شايگان از بنيانگذاران جبهه ملي، بر اثر خونريزي مغزي در سن 79 سالگي در يكي از بيمارستانهاي نيويورك درگذشت.

22 اردیبهشت 1360
بر اثر حمله برنامه ريزي شده هواپيماهاي جنگنده عراق به زندان «دولتو» متعلق به حزب دمكرات كردستان، 150 نفر از مدافعان انقلاب اسلامي كه در اين زندان نگاه داشته شده بودند، به شهادت رسيدند.

22 اردیبهشت 1359
40 نشريه به حكم دادستاني انقلاب توقيف شدند. سوءاستفاده از آزادي، توهين به مقدسات اسلامي، توطئه عليه نظام و حركت در جهت اهداف آمريكا مهمترين دلايل توقيف اين نشريات بود.

22 اردیبهشت 1358
ابراهيم يزدي وزير امور خارجه گفت: در رقابت بين ابرقدرتها شركت نخواهيم كرد، بيطرفي مثبت را در پيش خواهيم گرفت، در هيچ جبهه بندي سياسي شركت نمي كنيم، خود را نيز منزوي نمي سازيم، به غيرمتعهدها مي پيونديم و روابط ويژه اي با كشورهاي اسلامي برقرار خواهيم كرد.

22 اردیبهشت 1357
پرويز راجي آخرین سفير حکومت شاه در لندن در مصاحبه اي با بي بي سي اعتراف كرد ناآراميهاي كنوني زيرنظر رهبري مذهبي كشور قرار دارد و عبارت «ماركسيستهاي اسلامي»، متناقض و بی معنی است.

22 اردیبهشت 1357
منوچهر اردلان رايزن سياسي سفارت ايران در واشنگتن در گزارشي به اردشير زاهدي سفير ايران در آمريكا اظهار داشت «در سال گذشته سه دانشگاه معروف آمريكايي بخش مطالعات فارسي و تاريخ ايران خود را تعطيل كرده اند» و افزود كه اين مايه نگراني است.

22 اردیبهشت 1356
سايروس ونس و ديويد اوئن وزيران امور خارجه امريكا و انگليس براي شركت در اجلاس وزيران خارجه سنتو وارد تهران شدند.

22 اردیبهشت 1356
11 عضو حزب توده پس از سه روز محاكمه، به زندانهاي مختلفي از 1 تا 10 سال محكوم شدند.

22 اردیبهشت 1350
اردشير زاهدي وزير امور خارجه ايران و داماد شاه در رأس هيئتي رهسپار قاهره شد.

22 اردیبهشت 1349
گزارش نمايندگان سازمان ملل در مورد جدائي بحرين از ايران در نشست شوراي امنيت به تصويب رسيد و استقلال بحرين رسميت يافت.

22 اردیبهشت 1348
تعداد ايرانيان اخراجي عراق به شش هزار نفر رسيد.

22 اردیبهشت 1343
در چهلمين روز حمله به مدرسه فيضيه قم‌، امام خميني طي پيامي منطق رژيم شاه را محو اسلام دانست. وي ضمن محكوم كردن جنايات شاه حمايت خود را از درجه‌داران باوجدان ارتش اعلام كرد وگفت‌: من از فشارهايي كه برآنها وارد مي‌شود متأسفم‌. من مي‌دانم قلب آنها از تسليم در مقابل اسرائيل مضطرب است.

22 اردیبهشت 1342
در جريان دو روز بمباران عشاير در حال كوچ (امروز و ديروز) توسط دولت اسدالله علم ، تلفات سنگيني به نفرات و احشام آنان وارد شد. عشاير در حال انتقال گوسفندان خود به شهر جهت فروش بودند.

22 اردیبهشت 1341
دولت با فعاليتهاي حفاري يك هيأت انگليسي براي كشف آثار عتيقه در منطقه موسوم به «يارم تپه» واقع در نزديكي گنبدكاووس موافقت كرد.

22 اردیبهشت 1333
دكتر محمد مصدق در دادگاه تجديدنظر نظامي به سه سال زندان محكوم شد.

22 اردیبهشت 1330
دكتر محمد مصدق در جلسه علني مجلس شوراي ملي ادعا كرد كه توطئه‌اي براي كشتن من در جريان است و به همين خاطر از امروز در مجلس مقيم خواهم شد.

22 اردیبهشت 1309
محمدعلي فروغي وزير اقتصاد وقت ايران، وزير امور خارجه ايران شد. فروغي يكي از اعضاي برجسته فراماسونري و جزء اولين و مؤثرترين عناصر تهاجم فرهنگي غرب به ايران در عصر پهلوي بود.

22 اردیبهشت 1300
بر اساس توافقي كه در نهضت جنگل حاصل شد، مقرر گرديد گيلان به عنوان پايگاه نهضت شناخته شود و به هيچ كشوري اجازه دخالت در امور داخلي ايران داده نشود

22 اردیبهشت 1298
به دستور سردار معظم خراساني ـ تيمور تاش حكمران گيلان ـ دكتر حشمت يكي از مبارزين جنگلي كه حاضر به مصالحه شده بود دستگير و به همراه عده‌اي ديگر به دار آويخته شدند.

22 اردیبهشت 1290
مورگان شوستر آمریکایی در رأس هيأتي از مقامات کشورش جهت اداره امور مالي ايران وارد تهران شد.

22 اردیبهشت 1286
مجلس شوراي ملي قانون انجمنهاي ايالتي و ولايتي را كه مشتمل بر 177 ماده بود تصويب كرد.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر