کد خبر: ۹۲۱

بیست و چهارم اردیبهشت ماه در گذار تاریخ

24 اردیبهشت 1375
بهره برداري از راه آهن بين قاره اي مشهد، سرخس، تجن، امروز با حضور مقامات عالي رتبه 50 كشور جهان از جمله روساي جمهور عضو «اكو» آغاز شد. با افتتاح اين خط آهن «جاده تاريخي ابريشم» احيا شد.

24 اردیبهشت 1367
128 نفر از حقوقدانان، شخصيتهاي مذهبي، اساتيد دانشگاه، پزشكان، نويسندگان، فيلمسازان، محققان، شعرا و وكلاي آمريكايي، در اعلاميه مشتركي حضور نظامي آمريكا در خليج فارس را ديوانگي و بازي با مرگ خواندند. تعدادي از امضاكنندگان اين اعلاميه از سياستمداران مشهور مخالف جنگ آمريكا در ويتنام هستند.

24 اردیبهشت 1367
اجساد دو خلبان هليكوپتر آمريكايي كه در درگيري با نيروهاي ايراني در خليج فارس كشته شده اند در آبهاي بندر شارجه پيدا شد.

24 اردیبهشت 1366
شوراي امنيت سازمان ملل با صدور بيانيه اي اعلام كرد اعضاي شورا از كاربرد گسترده سلاحهاي شيميايي از سوي عراق عليه نيروهاي ايراني كه حتي نظاميان عراقي را نيز متحمل جراحت كرده است عميقاً وحشت زده گرديده است.

24 اردیبهشت 1365
بر اثر حمله هوايي رژيم بعث عراق به يك قطار مسافري در ايستگاه هفت تپه اهواز 60 نفر شهيد و 300 نفر مجروح شدند. اين قطار از اهواز عازم تهران بود.

24 اردیبهشت 1364
حجت الاسلام والمسلمين حاج سيدعلي نقي فيض الاسلام مترجم و شارح نهج البلاغه پس از يك عمر تلاش در راه نشر معارف اسلامي بر اثر سكته قلبي درگذشت.

24 اردیبهشت 1359
سفارت انگلستان در تهران با انتشار اطلاعيه اي دخالت دولت متبوع خود در حادثه اشغال سفارت ايران در لندن و كشتار 2 ديپلمات جمهوري اسلامي ايران را تكذيب كرد. اين تكذيبيه متعاقب انتشار گزارشهايي مبني بر دست داشتن سازمان جاسوسي انگليس «اينتليجنت سرويس» و همپيماني اين سازمان با تروریستها در حادثه مزبور صورت گرفت.

24 اردیبهشت 1359
بر اثر برخورد يك فروند هواپيماي جنگنده نيروي هوايي كه در حال نشستن در پايگاه هوايي بندرعباس بود با يك ميني بوس حامل سربازان نگهبان اين پايگاه 6 نفر جان خود را از دست داده و 9 نفر مجروح شدند.

24 اردیبهشت 1358
امام خمینی فرمودند: کارگزاران حقوق بشر وقتی در شکنجه‌گاههای ایران پای مبارزان ما را اره می‌کردند، یا هنگامی‌که خود شاه با هلیکوپتر مردم را به مسلسل می‌بست کجا بودند؟... آنها که اعدام القانیان را که سالها به کشور و ملت خیانت کرد، مخالفت با حقوق بشر می‌دانند چرا هنگام شهادت آقای مطهری حرفی نزدند؟

24 اردیبهشت 1357
امروز نيز ائمه جماعات مساجد شهرستانهاي كشور در اعتراض به توهين مأموران دولتي در حمله به منازل مراجع تقليد، از رفتن به مساجد و برگزاري نمازهاي جماعت خودداري كردند.

24 اردیبهشت 1351
قرارداد تعيين مرزهاي دريايي ايران و بحرين كه روز 27 خرداد 1350 ميان نمايندگان دو كشور امضا شده بود، رسميت يافت و لازم الاجرا شناخته شد.

24 اردیبهشت 1349
حزب پان ايرانيست دكتر فضل الله صدر را كه به لايحه دولت هويدا براي جدايي بحرين از ايران رأي مثبت داده بود از حزب اخراج كرد.

24 اردیبهشت 1349
در جلسه علني مجلس شوراي ملي كه با حضور اميرعباس هويدا نخست وزير تشكيل شد گزارش مربوط به اقدامات دولت و قطعنامه شوراي امنيت راجع به جدا شدن بحرين از خاك ايران به اطلاع نمايندگان مجلس رسید. سپس مجلس با 187 رأي موافق و 4 رأي مخالف به جدايي بحرين از خاك ايران رأي داد.

24 اردیبهشت 1348
روابط بازرگاني ايران وآلمان شرقي قطع شد.

24 اردیبهشت 1343
روزنامه اطلاعات مقاله توهین‌آمیزی با عنوان «اتحاد مقدس» و با هدف ایراد اتهام سازش به رهبری نهضت اسلامی منتشر کرد. در همین روز نخست وزیر نماینده‌ای را برای عذرخواهی نزد امام خمینی فرستاد.

24 اردیبهشت 1331
«گريدي» سفير سابق آمريكا در ايران در مقاله اي نوشت: ملي شدن صنعت نفت ايران، به منزله شكست سياست دولتهاي غربي در ايران بود.

24 اردیبهشت 1330
محمد مصدق نخست وزير انحلال شركت نفت ايران و انگليس را طي بخشنامه اي به كليه ادارات اعلام كرد و بدين ترتيب اولين گام عملي در راه ملي كردن صنعت نفت را برداشت.

24 اردیبهشت 1324
احمد كسروي از يك سوءقصد جان سالم به در برد. ضارب او نواب صفوي بازداشت و به زندان منتقل شد.

24 اردیبهشت 1312
دولت، لايحه جديد مربوط به قرارداد نفت ايران و انگليس را با هدف تمديد پيمان «دارسي» تقديم مجلس شوراي ملي كرد. اين لايحه روز 7 خرداد همين سال به تصويب نمايندگان مجلس رسيد.

24 اردیبهشت 1310
اولین سنگ بنای «حظیره‌القدس» متعلق به بهائیان در تهران به دست غلامرضا امین و ولی‌الله ورقا به زمین نهاده شد.

24 اردیبهشت 1307
وزارت خارجه ايران در نامه‌اي به سفارت امريكا، بر تعهدات دولت در حفظ حقوق و آزادي‌هاي سياسي و قضايي و امنيتي اتباع آن كشور در ايران تأكيد كرد. اين تأكيدات به دليل مصوبه روز 19 ارديبهشت در اعلام لغو كاپيتولاسيون بود وهدف از آن دلجويي از امريكا بود.

24 اردیبهشت 1305
از امروز عوارض ويزا از اتباع دو كشور ايران و آمريكا لغو شد.

24 اردیبهشت 1301
رضاخان وزير جنگ امروز در ديدار با سرهنگ «ساندرز» وابسته نظامي انگليس درتهران گزارشي از ارتش و وضع امنيتي ايران و بحرانهاي موجود در نقاط مختلف كشور به اطلاع وي رساند. اين ديدار در خانه رضاخان برگزار شد.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات