مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۹۲۶
انقلاب اسلامی در همدان
حجت الاسلام حسینی همدانی :ما این اعلامیه‌ها را از طریق مرحوم آقای مفتح به دست می‌آوردیم. ایشان اعلامیه‌ها را در قم تهیه می‌کردند و برای ما ارسال می‌کردند. البته گروه‌های دیگری هم بودند که فعالیت می‌کردند و ما از آن‌ها خبری نداشتیم. در توزیع اعلامیه‌های انقلابی، آقای اکرامی از کسانی بود که اعلامیه‌ها را می‌دادیم او توزیع می‌کرد. در همدان امکانات چاپ و تکثیر نداشتیم، گاهی که نیاز زیادی وجود داشت اعلامیه‌ها را با دست رونویسی می‌کردیم. برای توزیع اعلامیه‌ها یک جیپ هم تهیه کرده بودم که بعدا به خاطر همین جیپ کتک مفصلی در ساواک خوردم. می‌گفتند: تو جیپ خریده‌ای که اعلامیه پخش کنی؟ که تا حدودی هم راست می‌گفتند. در همدان من اولین آخوندی بودم که ماشین داشتم، با این جیپ به دهات که می‌رفتیم-جاده‌ها هم اغلب خاکی بود- اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌ها امام را پخش می‌کردم.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۰ - ۲۳ فروردين ۱۳۹۹ - 2020April 11

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرحوم حجت‌الاسلام سید احمد حسینی همدانی از فعالان نهضت اسلامی بود که مبارزات زیادی را علیه رژیم پهلوی انجام داد. یادمانده‌های حجت‌الاسلام حسینی همدانی در کتاب خاطرات او توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است.

حجت‌الاسلام حسینی همدانی در بخشی از خاطرات خود درباره نحوه توزیع اعلامیه‌های امام در همدان می‌گوید: ما این اعلامیه‌ها را از طریق مرحوم آقای مفتح به دست می‌آوردیم. ایشان اعلامیه‌ها را در قم تهیه می‌کردند و برای ما ارسال می‌کردند. البته گروه‌های دیگری هم بودند که فعالیت می‌کردند و ما از آن‌ها خبری نداشتیم. در توزیع اعلامیه‌های انقلابی، آقای اکرامی از کسانی بود که اعلامیه‌ها را می‌دادیم او توزیع می‌کرد. در همدان امکانات چاپ و تکثیر نداشتیم، گاهی که نیاز زیادی وجود داشت اعلامیه‌ها را با دست رونویسی می‌کردیم. 


برای توزیع اعلامیه‌ها یک جیپ هم تهیه کرده بودم که بعدا به خاطر همین جیپ کتک مفصلی در ساواک خوردم. می‌گفتند: تو جیپ خریده‌ای که اعلامیه پخش کنی؟ که تا حدودی هم راست می‌گفتند. در همدان من اولین آخوندی بودم که ماشین داشتم، با این جیپ به دهات که می‌رفتیم-جاده‌ها هم اغلب خاکی بود- اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌ها امام را پخش می‌کردم.

سید محمود حسینی در تکمیل خاطرات پدر می گوید: پدرم در فعالیت‌هایی که داشت از من خوب استفاده می‌کرد چون یک کودک یک 10 ساله بودم ساواک و مأموران به من مظنون نمی‌شدند. نوارها و اعلامیه‌ها به وسیله من رد و بدل می‌گردید. می‌رفتیم منزل افراد و توزیع می‌کردم یادم است نوار 10 ماده‌ای آقای فلسفی را گرفتم و به منزل آوردم. من این اعلامیه‌ها و نوارها را به منزل افراد می‌بردم و از منزل افراد به منزل می‌آوردم من وسیله‌ای برای نقل و انتقال شده بودم.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر