انقلاب اسلامی در خوی

تربیت نیروهای انقلابی در مدارس خوی

مدارس شهر خوی به عنوان محل تحصیل و تربیت نوجوانان شهر، بسیار مورد توجه انقلابیون بود. به‌طوری كه بسیاری از انقلابیون كه شغل‌شان معلمی‌ بود در كلاس‌ها به بحث در مورد انقلاب و مسائل روز می‌پرداختند تا نسل بعدی شهر را با عقاید انقلابی آشنا كنند. بسیاری از جوانان انقلابی كه در تظاهرات‌های سال 1357 شركت داشتند و یا بعد از انقلاب در جبهه و دیگر تحولات انقلابی به نقش‌آفرینی پرداختند از كسانی بودند كه در مدارسِ متأثر از عقاید این انقلابیون رشد یافته بودند.
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، مدارس و دانشگاه‌ها به عنوان کانونی برای تربیت نیروهای انقلابی شناخته می‌شدند و همواره دانش‌آموزان و دانشجویان در کنار دیگر اقشار جامعه به مبارزه با رژیم پهلوی می‌پرداختند.

یکی از این مکان‌ها که در دوران نهضت اسلامی به کانونی برای تربیت نیروهای انقلابی تبدیل شد، دانشسرای خوی بود که در سال 1354 تاسیس شده بود. در کتاب "انقلاب اسلامی در خوی" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در این رابطه آمده است: ریاست دانشسرای خوی با شهید كوچری بود و فعالیت‌های او این دانشسرا را به مكانی برای تبلیغ عقاید انقلابی تبدیل كرده بود. وی به‌طور مرتب در آنجا جلسات قرآن ترتیب می‌داد و گاهی هم برای دانشجویان در مورد نهضت امام خمینی سخنرانی می‌كرد و دانشجویان مستعد را كشف كرده و به عضویت گروه‌های انقلابی درمی‌آورد.

مدارس شهر خوی نیز به عنوان محل تحصیل و تربیت نوجوانان شهر، بسیار مورد توجه انقلابیون بود. به‌طوری كه بسیاری از انقلابیون كه شغل‌شان معلمی‌ بود در كلاس‌ها به بحث در مورد انقلاب و مسائل روز می‌پرداختند تا نسل بعدی شهر را با عقاید انقلابی آشنا كنند. مدارس شهر خوی نیز به عنوان محل تحصیل و تربیت نوجوانان شهر، بسیار مورد توجه انقلابیون بود. به‌طوری كه بسیاری از انقلابیون كه شغل‌شان معلمی‌ بود در كلاس‌ها به بحث در مورد انقلاب و مسائل روز می‌پرداختند تا نسل بعدی شهر را با عقاید انقلابی آشنا كنند. از جمله معلمانی كه به تبلیغ در مدارس می‌پرداختند می‌‌توان به سلطان احمدی، عابدین‌زاده، اردوبادی و... اشاره كرد.

این اقدام انقلابیون در شهرستان خوی بسیار به‌جا بود؛ زیرا بسیاری از جوانان انقلابی كه در تظاهرات‌های سال 1357 شركت داشتند و یا بعد از انقلاب در جبهه و دیگر تحولات انقلابی به نقش‌آفرینی پرداختند از كسانی بودند كه در مدارسِ متأثر از عقاید این انقلابیون رشد یافته بودند. دانش‌آموزان خوی حتی در برخی مواقع به‌طور مستقیم به تظاهرات می‌پرداختند.

در این رابطه آقای قوچ‌خانی می‌گوید: «در اوایل سال 1357 كه آقای عابدین‌زاده توسط ساواك دستگیر شده بود، از آنجا كه وی معلم برخی از مدارس شهر بود، دانش‌آموزان از دستگیری وی بسیار ناراحت بودند. من دست به كار شدم و بچه‌های مدارس 6 بهمن و خسروی را به حالت اعتراض به جلوی شهربانی آوردم و آنجا بست نشستیم. ساواكی‌ها برای اینكه این حركت به اعتراض و راهپیمایی جمعی نینجامد، گفتند كه شما بروید، ما عابدین‌زاده را آزاد خواهیم كرد و چند ساعت بعد، وی را آزاد كردند.»

این خاطره بیانگر میزان آمادگی مدارس در راستای حركت‌های انقلابی است كه متأثر از فعالیت برخی از معلمان انقلابی در این مدارس بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات