شیراز

رای 90 درصدی مردم شیراز به شهید رجایی در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری

در مرداد سال 1360 برای شرکت مردم استان فارس در انتخابات ریاست جمهوری,1123حوزه اخذ رأی در نظر گرفته شده بود که 328 حوزه در شیراز و حومه و بقیه در سایر شهرستان ها قرار داشت. هنگام برگزاری انتخابات در روز 2 مرداد 1360 علما و روحانیون با حضور در شعبه‌های رأی گیری مردم را به دادن رأی تشویق می‌نمودند.
چهارشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در آخرین روز خرداد سال 1360، مجلس شورای اسلامی عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر را اعلام کرد و حدودا یک ماه بعد، دومین انتخابات ریاست‌جمهوری در نظام جمهوری اسلامی ایران در تاریخ دوم مرداد سال 1360 برگزار شد.

اولین نظارت شورای نگهبان در انتخابات ریاست جمهوری

در انتخابات مرداد سال 60، برای اولین‌بار شورای نگهبان در جریان نامزدی نامزدهای ریاست‌جمهوری وارد عمل شد، از مجموع 71داوطلب، چهار داوطلب امکان رقابت بر سر کرسی ریاست‌جمهوری را یافتند.سیدعلی‌اکبر پرورش نامزد مستقل، عباس شیبانی از سوی نهضت آزادی، حبیب‌الله عسگراولادی مسلمان از سوی موئتلفه و محمدعلی رجایی از سوی حزب جمهوری اسلامی نامزدهایی بودند که وارد عرصه رقابت شدند.

درپی اعلام اسامی کاندیداهای صاحب صلاحیت به منظور شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری مبارزات انتخاباتی از سوی طرفداران کاندیداها در شیراز آغاز شد. البته ستاد انتخاباتی محمدعلی رجایی که در خیابان توحید دایر شده بود، فعال‌تر از ستادهای سایر نامزدها بود و اعضای ستاد وی از طریق نصب پوستر و نوشتن شعار بر روی دیوارها به تبلیغ نامزد خود می‌پرداختند.

 انتخابات در شیراز

به منظور شرکت مردم استان فارس در انتخابات ریاست جمهوری 1123حوزه اخذ رأی در نظر گرفته شده بود که 328 حوزه در شیراز و حومه و بقیه در سایر شهرستان‌ها قرار داشت. هنگام برگزاری انتخابات در روز 2 مرداد 1360 علما و روحانیون با حضور در شعبه‌های رأی‌گیری مردم را به دادن رأی تشویق می‌نمودند.

پس از شمارش آراء ستاد نظارت بر انتخابات در روز سوم مرداد با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که از مجموع 983/837 رأی در سراسر فارس محمدعلی رجایی با کسب 876/592 رأی حائز رتبه نخست شد.


*منبع: " انقلاب اسلامی در شیراز" مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات