مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۹۴۱
انقلاب اسلامی در ری
مزدوران دیکتاتور با اسلحه‌هایی که با حراج نفت و به بهانه‌ دفاع از مرزهای کشور در برابر حمله‌ بیگانه تهیه کرده‌اند، به جان ملت افتاده‌اند تا از منافع بیگانگان که با انقلاب ملت بیدار، سخت به خطر افتاده و از دیکتاتور عامل بیگانه حفاظت کنند...
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۸ - ۲۸ آبان ۱۳۹۹ - 2020November 18

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در پی حمله مزدوران رژیم پهلوی به حرم مطهر امام رضا(ع) در 29 آبان 1357 جامعه مبارز و انقلاب ایران بار دیگر داغدار شد. این حادثه نه تنها در مشهد بلکه در سراسر ایران واکنش علما و انقلابیون را به همراه داشت. در این زمینه در کتاب «انقلاب اسلامی در ری» که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده در رابطه با این واکنش ها می‌خوانیم:

متن اعلامیه‌ جمعی از روحانیون تهران و شهر ری درباره‌ حمله‌ مزدوران رژیم شاه به حرم مطهر حضرت امام رضا(ع): «دیکتاتوری بدخواه و بدمنش ایران در حمله‌ بی‌رحمانه به ملت ایران و آزادی خواهان روزبه‌روز لجام‌گسیخته‌تر می‌شود، نه مرزی می‌شناسد نه حریمی، حتی حریم مساجد و معابد و حرم مطهر اهل بیت پیغمبر(ص) مزدوران دیکتاتور با اسلحه‌هایی که با حراج نفت و به بهانه‌ دفاع از مرزهای کشور در برابر حمله‌ بیگانه تهیه کرده‌اند، به جان ملت افتاده‌اند تا از منافع بیگانگان که با انقلاب ملت بیدار، سخت به خطر افتاده و از دیکتاتور عامل بیگانه حفاظت کنند...

آیا مردمی که روز دوشنبه ۲۹ آبان در حرم مطهر حضرت امام رضا(ع) به نماز و دعا و زیارت مشغول بودند چه مزاحمتی برای امنیت مردم داشتند که مزدوران چکمه‌پوش و بی‌باک و سلاح به دست دیکتاتور به داخل حرم ریختند، گاز اشک‌آور و گاز خفه‌کن منفجر کردند، تیراندازی کردند و کوچک و بزرگ را کشتند. ملت ما با تعطیل عمومی اعتراض و خشم و نفرت خود را نسبت به تجاوز ننگین و شرم‌آور دیکتاتور و مزدوران او به حرم اهل بیت پیامبر(ص) به جهانیان اعلام می‌کند و همه‌ کسانی را که برای تأمین نیازهای ضروری روزانه‌ مردم به طور موقت کار می‌کردند در این اعتصابات شرکت خواهند کرد».

حجج‌ الاسلام رمضانعلی زمانی، حسین اطهری، سید حسین درچه‌ای، سید تقی درچه‌ای، محمدباقر رفیعی اراکی، سید ضیاءالدین طباطبایی، سید عبدالله حسینی، سید علی غیوری و اسماعیل مرادی از روحانیون شهر ری این اعلامیه را امضا کرده بودند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر