خاطرات

چرا ری شهری در انتخابات 76 نامزد ریاست جمهوری شد؟/ ناطق نوری: به او گفتم که تحلیلش درست نیست

انتخابات ریاست جمهوری سال 76 یکی از پرشورترین انتخابات جمهوری اسلامی بود چرا که میزان مشارکت مردم در این انتخابات به 80 درصد رسید؛ دقیق‌ترش 79.9 درصد است و با توجه به جمعیت آن موقع کشور، بیش از29 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند تا پنجمین رییس جمهور کشور را برگزینند.

عالِمی که زنان مبارز انقلابی تربیت کرد

در دهه چهل و در دورانی که نیمی از مردان جامعه‌ی ایرانی سواد خواندن و نوشتن نداشتند، آیت‌الله سعیدی با برگزاری جلسات آموزشی برای بانوان، زمینه را برای فعالیت‌های مبارزاتی آن‌ها فراهم کرد.

ماجراهای دیدار شهید صیاد و بنی صدر+فیلم

مرحومه عفت شجاع در دوران حیات طی جلساتی خاطرات خود از دوران زندگی با شهید صیاد شیرازی را در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به ثبت و ضبط رسانده است.

خاطره ری شهری از درخواست یک جریان سیاسی برای رد صلاحیت یک کاندیدا

  نخستین وزیر اطلاعات ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ماجرای درخواست یکی از مسئولان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را درباره رد صلاحیت یکی از نامزدها افشا کرده است.

وقتی شهید بهشتی به  درخواست علم‌الهدی "نه" گفت!

آیت‌الله علم‌الهدی خاطره جالبی را از شهید بهشتی تعریف می‌کند که نشان می‌دهد آیت الله سید محمد بهشتی به‌هیچ‌عنوان سفارش و توصیه‌ای را برای اعمال‌نفوذ نمی‌پذیرفته و فارغ از نگرش و منش سیاسی انسان‌ها با آنان مواجه می‌شده است.

شب‌هایی که خوابم نمی‌برد

به بهانه شهادت دیپلمات برجسته و وزیر امور خارجه شهید حسین امیرعبداللهیان بخشی از خاطرات او برای نخستین بار منتشر می‌شود.

فیلم| اینجانب سید ابراهیم رئیسی

شهید رئیسی در بخشی از خاطرات خود با اشاره به دوران کودکی و غم از دست دادن پدر؛ شرایط سخت زندگی در آن روزها را تشریح کرده است.

ماجراهای گل آقا و شهید رجایی

از مهمترین فعالیت‌های سیاسی کیومرث صابری پس از پیروزی انقلاب اسلامی حضور در دفتر روابط عمومی نخست‌وزیری در دوران شهید رجایی بود. سید محمد صدر از اعضای دفتر نخست‌وزیری در آن سال‌ها در خاطرات خود که در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ثبت و ضبط شده است روایت‌های جالبی از ماجراهای گل آقا و شهید رجایی دارد.

حسین شریعتمداری: مرحوم احسان طبری خدمت بزرگی به نظام اسلامی کرد

احسان طبری برجسته‌ترین تئوریسین مارکسیسم، عضو برجسته آکادمی علوم شوروی سابق و عضو مرکزیت حزب توده بود و  روز ۹ اردیبهشت ۱۳۶۸ دارفانی را وداع گفت. بعد از  بازداشت اعضای حزب توده احسان طبری هم با‌ اندکی فاصله بازداشت شد. حضرت امام(ره) اصرار داشتند که با احسان طبری گفت‌و‌گو شود. در پی پیشنهاد امام راحل و با‌ اشاره حضرت ایشان افرادی (از جمله حسین شریعتمداری) برای گفت‌وگو با ایشان انتخاب شدند.

عروسک خیمه‌شب‌بازی

افزایش فروش نفت در دهه پنجاه رویاهای محمدرضا پهلوی درباره ارتش و خریدهای نظامی بیشتر و بیشتر می‌کرد. داگلاس مک آرتور دوم سفیر وقت امریکا در ایران در خاطرات خود درباره اشتباهات شاه در این رابطه می‌گوید. 

فیلم| از خواهش تا غرش

«از خواهش تا غرش» روایتی از تلخ و شیرین پرونده موشکی ایران است. محسن رفیقدوست که در دهه شصت وزارت سپاه را برعهده داشت در خاطرات خود که در گنجینه تاریخ شفاهی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به ثبت و ضبط رسانده است به اولین گام‌های موشکی ایران اشاره می‌کند.