مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۰۲
مركز اسناد انقلاب اسلامی رونمایی كرد
4 عنوان كتاب جدید در حوزه دفاع مقدس با حضور حجت الاسلام المسلمین روح الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در فرهنگسرای امام(ره) رونمایی شد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۴ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ - 2015September 22
به گزارش روابط عمومی مركز اسناد انقلاب اسلامی، 4 عنوان كتاب جدید در حوزه دفاع مقدس با حضور حجت الاسلام المسلمین روح الله حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش و امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش در فرهنگسرای امام(ره) رونمایی شد.

در این مراسم از كتب "ارتش در گذار از بحران­های انقلاب اسلامی (پیوند ماندگار)" و جلدهای 29،28و30 "تقویم تاریخ دفاع مقدس" كه توسط انتشارات مركز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است، رونمایی شد.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین حسینیان رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی طی سخنانی دفاع مقدس را الگویی برای جهان اسلام دانست و افزود: دشمنی استكبار با انقلاب اسلامی از سال 57 آغاز شد و تا قیامت نیز ادامه خواهد داشت و این ساده‌اندیشی است كه كسی باور كند آمریكا روزی با ایران دوست خواهد شد چرا كه آمریكا یك امپریالیزم بوده و این قدرت این افعی در بلعیدن دیگران است.

حجت الاسلام و المسلمین حسینیان افزود: آمریكا در حالی با ادعای احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی می‌گوید ما باید انرژی هسته‌ای را كنار بگذاریم كه خودشان تنها استفاده‌كننده از بمب اتم در جهان هستند.

وی تصریح كرد: این ساده‌اندیشی است كه فكر كنیم با كوتاه آمدن در مقابل ابرقدرت‌ها سایه جنگ را مرتفع كردیم چرا كه آمریكا زمانی ما را محور شرارت نامید كه آقای خاتمی به عنوان رئیس دولت اصلاحات می‌خواست كوه‌های یخی بین ایران و آمریكا را ذوب كند.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی تصریح كرد: تهدید نظامی در آن زمان حتی بیشتر از دولت آقای احمدی‌نژاد بود و آن دولت هر روز به خود می‌لرزید كه نكند حمله‌ای صورت بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسینیان با تأكید بر اینكه دشمنی آمریكا با انقلاب اسلامی تا امروز ادامه داشته است، اظهار داشت: این دشمنی پس از این نیز به اشكال مختلف ادامه دارد در حالی كه 3 عنصر به صورت متحد با یكدیگر مانع از حمله نظامی آمریكا به ایران شد.

وی این 3 عنصر را ایدئولوژی انقلابی، مردم و نیروهای مسلح دانست و افزود: اگر آمریكایی‌ها احساس می‌كردند با حمله نظامی می توانند جمهوری اسلامی را ساقط كنند لحظه‌ای درنگ نمی‌كردند.

رئیس مركز اسناد انقلاب اسلامی خاطرنشان كرد: باید به دشمن با نگاه دشمن نگاه كنیم اما برخی می‌خواهند القا كنند كه آمریكا دشمن ما نیست.

در ادامه مراسم امیر احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش به سخنرانی پرداخت. فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: آمریكایی‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی ما را محاصره اقتصادی كرده و نگذاشتند هیچ كشوری با ما رابطه داشته باشد و این دشمنی‌ها از آن زمان تا اكنون ادامه داشته است.

همچنین امیر سرتیپ احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در این مراسم با اشاره به آغاز هفته دفاع مقدس و ویژگی‌های آن و همچنین با اشاره به یاد و خاطره همه شهیدان و امام شهدا گفت: وجود مبارك امام حسین (ع) در حدیثی می‌گوید كه بخشی از مردم آن زمان بند دنیا هستند و دین را برای كسب روزی می‌خوانند و تعداد دین‌داران كم هستند و در روزگاری كه سختی شكل بگیرد آنها نیز باقی نمی‌مانند. زمانی كه امام حسین (ع) به سمت كربلا حركت می‌كرد در بین مسیر از تعداد همراهان ایشان كم می‌شد و یكی‌یكی امام حسین (ع) را تنها گذاشتند. امام حسین وقتی بی‌وفایی همراهان خود را دید، حدیثی كه اشاره كردم را می‌گویند. من با اشاره به این حدیث به این نكته توجه شما را جلب می‌كنم كه آن زمانی كه شیپور جنگ نواخته شد و رژیم بعث عراق به ایران حمله كرد، ملت ولایت‌مدار انقلاب اسلامی نشان داد كه دین لقلقه زبان آنها نیست و بسیاری از مردم راهی جبهه‌ها شدند

فرمانده نیروی زمینی ارتش ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی برای آمریكایی‌ها یك شوك ژئوپلتیك بود و تمام معادلات آمریكا را در منطقه به هم زد. در آن زمان جهان به دو قطب آمریكا و شوروی تقسیم می‌شد و كشور ما ایران مهم‌ترین قمر آمریكا شناخته می‌شد و مزیت‌های فراوانی برای آنها داشت. یكی از مزیت‌های مهم ایران برای آمریكا بحث تنگه هرمز و كنترل انرژی توسط ایران بود. مزیت دوم ایران برای آمریكا بیش از 3 هزار كیلومتر مرز خشكی و آبی بود كه با شوروی داشت. آمریكا اگر می‌خواست ضربه‌ای به شوروی بزند در كوتاه‌ترین زمان ممكن و از طریق ایران این امكان برای آنها فراهم بود. تولیدكننده آمریكایی هم حتی بابت فروش كالاهای ساخته شده خود هیچ نگرانی نداشت و مابه‌ازای آن از نفت برداشت می‌كرد

وی با اشاره به اینكه ارتش ایران در آن زمان ژاندارم منطقه بود، افزود: با خواست آمریكا كشور و ارتش ما جبهه و خط مقدم ناتو در برابر ورشو بود و ارتش ما وظیفه داشت كه مقابل شوروی بایستد و اگر هم قرار بود درگیری به وجود بیاید كشور ما صحنه درگیری ایران و شوروی می‌شد. با حدوث و ظهور انقلاب اسلامی این مزیت‌ها از آمریكا گرفته شد. انقلاب اسلامی با حضورش ادبیات جدیدی مانند مردمسالاری دینی، استكبارستیزی و ولایت فقیه را شكل داد و آنها هم می‌دانستند كه این ادبیات در حوزه مرزهای ما نمی‌ماند و كشورها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد

امیر پوردستان افزود: اكنون با وجود همه این مسائل، با امضای یك توافق این دشمنی‌ها تمام نمی‌شود. امام خمینی از آمریكا با عنوان شیطان بزرگ یاد می‌كند و ایران با شیطان بزرگ هیچ‌گاه دست دوستی نمی‌دهد. آمریكایی‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی ما را محاصره اقتصادی كرده و اجازه ندادند هیچ كشوری با ما رابطه داشته باشد و مسئولان سیاسی ما را نیز مورد تحریم قرار دادند. آن‌ها بلافاصله از منافقین استفاده كرده و پس از آن ناامنی‌های گسترده‌ای را در مرزهای ایران ایجاد كرده است و 18 ماه برای كشور مشكلات بسیاری را شكل داده‌اند و پس از آن بود كه صدام را تطمیع كردند كه به ایران حمله‌ور شود. قصد آنها براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران بود اما ارتش در این عرصه توانست به رسالت و ماموریت سنگین خود به درستی عمل كند. البته سیاست‌های غلط دولت بنی‌صدر مشكلاتی را برای ما ایجاد كرده بود اما آن تعداد نیروی كم ما در مقابل 12 لشگر و 45 تیپ مستقل عراق مقاومت كردند و این روح ولایت‌مداری ارتش را نشان می‌دهد. نیروی زمینی ارتش ولایت‌مداری خود را در 31 شهریور 59 نشان داد. آنها با عشق انقلاب، شهدا و زخمی‌های فراوانی را تقدیم كردند اما اجازه ندادند كه آنها هیچ دستاوردی را به دست بیاورند و عراقی‌ها را پشت پل نادری نگه داشته و این عظمت كاری است كه نیروی زمینی ارتش انجام داده است. برخی می‌گویند ارتش در آن زمان آمادگی نداشت اما اگر ارتش آماده نبود چگونه در روز دوم جنگ 140 هواپیما به عمق عراق نفوذ كرده و مناطق مهمی را هدف قرار می‌دهند. امروز هم ارتش در آمادگی كامل است و رصد مداوم تهدیدات را برعهده دارد. همانطور كه در ابتدای جنگ نیروی دریایی ارتش آنچنان ضربه‌ای به نیروی دریایی عراق وارد كرد كه اثری از آنها تا پایان جنگ نمی‌بینیم.


فرمانده نیروی زمینی ارتش در پایان گفت: با تمام این شرایط ما به این نكته رسیدیم كه تاریخ مدون و مستندی از این اتفاقات نداریم كه رشادت‌ها و فداكاری‌های در صحنه ارتش را نشان دهد و در اختیار هموطنان عزیزمان قرار گیرد و تصمیم گرفتیم كه مجموعه‌هایی كه امروز رونمایی می‌شود با همكاری برخی از دوستانمان آماده كنیم

در این مراسم جمعی از امرای ارتش،فرماندهان نیروی زمینی و شخصیت­های سیاسی و فرهنگی نیز حضور داشتند.

در پایان این نشست از كتاب‌های جدید مركز اسناد انقلاب اسلامی با حضور امیر پوردستان، حجت‌‌الاسلام آل هاشم، حجت‌الاسلام حسینیان، امیر محمدی‌فر و امیر دادبین رونمایی شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر