چرا آمریکا به هواپیمای مسافربری ایران حمله کرد؟

"دیوید کارلسون" فرمانده ناو "سایدز" که در اجرای عملیات تهاجم به پرواز شماره 655 دست داشت، در برنامه "روی خط شب" که از تلویزیون ملی امریکا پخش می‌شد گفت: «براساس دستور، راجرز یک تهاجم را سامان داده که چند هفته قبل از آن برنامه‌ریزی شده بود تا ایرانیان مجبور به عقب نشینی در جنگ با عراق کنند.»
دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در 12 تیرماه 1367 هواپیمای مسافربری ایران درحالی که حامل مسافران غیرنظامی و مردم عادی بود، توسط ناوگان امریکا مورد حمله قرار گرفت و تمام سرنشینان آن به شهادت رسیدند. بعدها خود مقامات آمریکایی اعتراف کردند که حمله به هواپیمای مسافربری جمهوری اسلامی ایران، نه تنها اتفاقی نبوده، بلکه از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود.


چنانچه در کتاب "شلیک کن و فراموش کن" که توسط موسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده آمده است، "دیوید کارلسون" فرمانده ناو "سایدز" که در اجرای عملیات تهاجم به  پرواز شماره 655 دست داشت، ضمن اعتراف به برنامه‌ریزی قبلی در حمله به این هواپیما، از اهداف امریکا از این هجوم نیز پرده برداشت. کارلسون در برنامه "روی خط شب" که از تلویزیون ملی امریکا پخش می‌شد گفت: «براساس دستور، راجرز یک تهاجم را سامان داده که چند هفته قبل از آن برنامه‌ریزی شده بود تا ایرانیان مجبور به عقب نشینی در جنگ با عراق کنند.»
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات