مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۱۱
"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد
ما می‌خواهیم در عرض این مدت سوءظن رهبران مذهبی را برطرف٬ و تا جایی كه ممكن است با آنها طرح دوستی بریزیم. ما می خواهیم برای ایرانی كار كنیم كه میانه رو باشد و ناسیونالیستها مخالف مذهب و روحانیت تسلط بیشتری در اداره مملكت داشته باشد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۳ - ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - 2015November 10

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ «جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است. بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.

در سند زیر به سیاست آمریكا در مواجهه با روحانیت اشاره شده هست. براساس این سند، آمریكا تلاش می‌كند تا به روحانیت نزدیك شود ولیكن هدف اصلی آنان كنار زدن روحانیت و روی كار آمدن افراد غیرمذهبی است.

سیاست آمریكا در رابطه با روحانیت

... هنوز رهبران سیاسی ٬ به خصوص روحانیون در گفتگو با ما دلسردند.

"هیچ یك از این گروهها)مقصود گروهها و جریانات سیاسی مخالف رژیم ایران است) به واسطه قدرت نابود كننده ای كه در دست روحانیون قرار دارد، جرأت درگیری ندارد؛ چرا كه روحانیون از حمایت بی دریغ توده ها برخوردارند.

(محرمانه ٬ از روابط عمومی سفارت در تهران به آقایCurran مهر 58)

... روابط عمومی با كمك آمریكا تكالیفی را برای دانشجویان ایران در آمریكا كه امكان دارد ٬ یك رابطه با روحانیون محافظهكار برقرار كنند ٬ در نظر گرفته اند.

)از مقاله روانشناسی ایران)

مامی‌خواهیم در عرض این مدت سوءظن رهبران مذهبی را برطرف٬ و تا جایی كه ممكن است با آنها طرح دوستی بریزیم.مامی خواهیم برای ایرانی كار كنیم كه میانه رو باشد و ناسیونالیستها مخالف مذهب و روحانیت تسلط بیشتری در اداره مملكت داشته باشد.

ما باید بر روی مردی كه عمیقاً از آمریكا متنفر است و غربزدگی ایرانیها را بد می داند٬ ریسك كنیم. بنابراین باید مواظب باشیم كه نزدیك شدن به خمینی و روحانیون ٬ به قیمت از دست دادن دوستان غیرمذهبیمان تمام نشود.

آژانس ارتباطات بین المللی آمریكا بیشترین سعی خود را برای هر چه بهتر شدن پیوند ایران و آمریكا گسترش دهدبرای مثال اشخاص مهم كه بتواند با رهبران مذهبی و غیر مذهبی ملاقات كنند.

*اگر ایران از نظر ما مهم می باشد منافع خودی به ما می فهماند كه مقدارزیادی ناراحتی را تحمل كنیم ویاد بگیریم كه به طور مؤثری با ملاهای مجاهد ٬ پاسداران وحتی فداییان خلق تماس برقراركنیمالبته با احتیاط برای احتراز از شناخته شدن با آنها یا هر حزب و گروه دیگر.

*... باید سعی خود را برای برقراری تماس با روحانیون و چپگرایان بدون در نظر گرفتن عواقب آن افزایش دهیمالبته درك می كنیم كه ما برای برقراری تماس با این گروهها آماده نیستیم وآمریكایی‌هایی كه مورد تأیید این گروهها هستند؛ مثل جیس آندرو یانگ٬ كه نمی توانند معرف نظریات ما باشند.

(از روابط عمومی سفارت به كوران  مهر( 58

اكتشاف امكاناتی جهت تعیین و پرورش متخصص مذهب اسلام جهت پلهای رابطی بین Nea

 ورهبری اسلامی شكل مستقیم و همكاری با ICA و كارمندان وزارت امور خارجه آمریكا.

(از Curran به ساندرز 4 اكتبر 79- مهر 57)

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر