کد خبر: ۱۱۵۱
اعتراف قطب زاده در دادگاه انقلاب ارتش:

با صراحت می‌گویم خودم را مجرم می‌دانم

صادق قطب زاده که به جرم براندازی و کودتا علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت شده بود، در جریان بازجویی‌های خود ضمن اعتراف، صریحا خود را "مجرم" دانست.
دوشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ صادق قطب‌زاده در تاریخ 17 فروردین 1361 به جرم براندازی و کودتا علیه نظام جمهوری اسلامی بازداشت شد. قطب‌زاده که از نوفل‌لوشاتو خود را به حلقه‌های نزدیک به امام خمینی رسانده بود، همراه با پرواز امام از پاریس در 12 بهمن 57 به ایران آمد. قطب‌زاده پس از فرود پرواز انقلاب، عضوی از شورای انقلاب بود و در دولت موقت سرپرستی صداوسیما و همچنین با حفظ سمت سرپرستی وزارت امور خاجه را برای مدتی عهده‌دار شد.

اما پس از استعفای دولت موقت کار او به جایی رسید که در مقابل نظام و امام ایستاد و با هماهنگی دشمنان خارجی و معاندان داخلی توطئه یا طرح کودتایی را برای براندازی در دست اقدام قرار داد. وی پس از بازداشت و در جریان بازجویی‌های خود به این موارد اعتراف کرد و صریحا خود را "مجرم" دانست. در 23 مرداد 1361 دادگاه محاکمه قطب زاده به ریاست حجت‌الاسلام ری‌شهری برگزار و طی آن قطب‌زاده به اعدام محکوم شد. آنچه در زیر می‌بینید اعترافات صادق قطب‌زاده است که در روزنامه‌های کیهان و جمهوری اسلامی منتشر شد.


اعتراف قطب‌زاده: با صراحت می‌گویم خودم را مجرم می‌دانم

روزنامه کیهان، دوشنبه 1 شهریور 1361
اعتراف قطب‌زاده: با صراحت می‌گویم خودم را مجرم می‌دانم

روزنامه جمهوری اسلامی، سه‌شنبه 2 شهریور 1361


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات