نامه امام خمینی به حافظ اسد درباره ناپدید شدن امام موسی صدر

ناپدید شدن امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان در لیبی در نهم شهریور ماه خبر ناگوار و قابل تأملی بود. این خبر واکنش‌ محافل حوزوی و علما در ایران و عراق را برانگیخت. امام خمینی که دوران تبعید خود در عراق را سپری می‌کرد در نامه‌ای به حافظ اسد خواستار رسیدگی به مسئله ناپدید شدن امام موسی صدر شدند و طرح این موضوع را در نشست سران اسلامی ضروری دانستند.
پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در روزهای اوج‌گیری تظاهرات و اعتراضات مردم ایران علیه رژیم پهلوی در شهریور 57 و بازتاب‌های خبری در مطبوعات جهان، ناپدید شدن امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان در لیبی در نهم شهریور ماه خبر ناگوار و قابل تأملی بود. این خبر واکنش‌ محافل حوزوی و علما در ایران و عراق را برانگیخت. امام خمینی که دوران تبعید خود در عراق را سپری می‌کرد در نامه‌ای به حافظ اسد خواستار رسیدگی به مسئله ناپدید شدن امام موسی صدر شدند و طرح این موضوع را در نشست سران اسلامی ضروری دانستند.

متن نامه امام خمینی(ره) به حافظ اسد بدین شرح است: 

 بسم الله الرحمن الرحیم‌. 

حضرت آقای حافظ اسد، رئیس جمهوری سوریه و رئیس کنگره جبهه صمود و رفض*

پس از اهدای سلام؛ این جانب از غیبت جناب حجت‌الاسلام آقای سید موسی صدر نگران و متاثرم. از جنابعالی تقاضا دارم که این موضوع را با سران کشورهایی که در قضیه فلسطین اجتماع کرده‌اند در میان گذارید و اهتمام آنان را جلب نمایید.
ما و ملت ایران، در این عصر، گرفتار رژیمی هستیم که با اتکا به پشتیبانی امریکا ملت را در آتش دیکتاتوری و کشتارهای دسته جمعی و سلب همه آزادی‌ها می‌سوزاند. ما از شما سران دولت‌های اسلامی برای رهایی ملت بی‌پناه ایران کمک می‌خواهیم. برادران مسلمان شما در زیر چکمه دژخیمان شاه خرد شده‌اند و حکومت نظامی که در اکثر شهرستان‌های مهم ایران برپاست ملت را به جان آورده.

از پیامبر اسلام- صلی الله علیه و آله و سلم- نقل می‌شود: کُلُّکم راعٍ و کُلُّکم مَسئولٌ عن رَعِیَّته ؛ همه افراد و از جمله شما سران دولت‌های اسلامی که قدرت دفاع از ملت مظلوم ما را دارید مسئول هستید. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
روح الله الموسوی الخمینی‌
 01 مهر 1357


نامه امام خمینی به حافظ اسد درباره ناپدید شدن امام موسی صدر*در سال ۱۹۷۷ م. در مقابل سازش مصر و اسرائیل، تشکلی از سوی سوریه به نام جبهه صمود و رفض( امتناع و پایداری) تاسیس شد. و منجر به قطع رابطه سوریه با مصر گردید.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات