کد خبر: ۱۱۹۵

آيت‌الله‌ سيدمحمود شاهرودی

آیت الله سید محمود حسینی شاهرودی با آغاز قيام حضرت امام، به حمايت از نهضت اسلامي پرداخت و به‌خصوص در جريان حمله رژيم پهلوي به مدرسه‌ فيضيه و قيام 15 خرداد 1342، با صدور اعلاميه‌اي به محمدرضا پهلوی اعتراض كرد.
يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سيد محمود شاهرودي در سال 1301 هـجری قمری در يكي از روستاهاي اطراف شاهرود به دنيا آمد. تحصيلات علوم ديني را در بسطام و سپس در مشهد آغاز كرد و در سال 1328 قمری براي تكميل تحصيلات ديني عازم نجف اشرف شد.

او در حوزه‌ علميه‌ نجف از محضر آيات عظام آخوند خراساني، آقا ضياء الدين عراقي و علامه‌ نائيني بهره برد و به درجه‌ اجتهاد رسيد و به تدريس دروس ديني در حوزه‌ علميه‌‌ نجف پرداخت. با آغاز قيام حضرت امام، به حمايت از نهضت اسلامي پرداخت و به‌خصوص در جريان حمله رژيم پهلوي به مدرسه‌ فيضيه و قيام 15 خرداد 1342، با صدور اعلاميه‌اي به محمدرضا پهلوی اعتراض كرد. وی همچنین بعد از تبعيد امام خمینی به عراق، از وي حمايت کرد. آیت‌الله سید محمود شاهرودی در 18 شعبان 1394 قمری برابر با 15 شهریور 1353 شمسی در سن 93 سالگي در نجف اشرف درگذشت و در صحن مطهر حضرت علي (ع) به خاك سپرده شد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات