مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۲۸۲
ابوالقاسم خزعلی، در سال۱۳۰۴ در بروجرد به دنیا آمد.در پیش از انقلاب ۱۳۵۷ یک بار در زندان قزل‌قلعه زندانی و سه‌بار نیز به شهرهایی مثل گناوه و زابل تبعید شد. اولین بار در سال‌های پایانی دهه ۱۳۳۰ بود که به سه سال تبعید به گناباد محکوم شد که به دلیل وساطت آیت‌الله بروجردی در دربار، از تبعید خلاصی می‌یابد.خزعلی در طول سال‌های ۱۳۴۸ و ۴۹ به دعوت مرتضی مطهری با حسینیه ارشاد همکاری می‌کرد و در طول این مدت تعداد ۱۲ سخنرانی در این مکان انجام داد.خزعلی که آذر ۱۳۵۸ طی حکمی از سوی امام خمینی(ره) مسئول رسیدگی به مشکلات خوزستان شده بود، پس از استعفای مهدوی کنی در بهمن ۱۳۵۹ با حکم امام خمینی به عنوان یکی از شش فقیه به عضویت شورای نگهبان منصوب شد
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - 2017September 17
ابوالقاسم خزعلی، در سال۱۳۰۴ در بروجرد به دنیا آمد. مادرش ربابه نام داشت و پدرش غلامرضا، پیشه‌اش ندافی بود. در همان شهر به مدرسه رفت تا این که در ۱۰ سالگی به همراه خانواده به مشهد نقل مکان کرد. وی دوره ابتدایی را در مدرسه نواب و ابن یمین مشهد به اتمام رساند.ابوالقاسم خزعلی، در پیش از انقلاب ۱۳۵۷ یک بار در زندان قزل‌قلعه زندانی و سه‌بار نیز به شهرهایی مثل گناوه و زابل تبعید شد.

اولین بار در سال‌های پایانی دهه ۱۳۳۰ بود که به سه سال تبعید به گناباد محکوم شد که به دلیل وساطت آیت‌الله بروجردی در دربار، از تبعید خلاصی می‌یابد.خزعلی در طول سال‌های ۱۳۴۸ و ۴۹ به دعوت مرتضی مطهری با حسینیه ارشاد همکاری می‌کرد و در طول این مدت تعداد ۱۲ سخنرانی در این مکان انجام داد.خزعلی که آذر ۱۳۵۸ طی حکمی از سوی امام خمینی(ره) مسئول رسیدگی به مشکلات خوزستان شده بود، پس از استعفای آیت‌الله مهدوی کنی در بهمن ۱۳۵۹ با حکم امام خمینی به عنوان یکی از شش فقیه به عضویت شورای نگهبان منصوب شد حکمش در سال ۱۳۶۵ تمدید شد.

وی در بامداد چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ پس از یک دوره طولانی بیماری و کهولت سن درگذشت.مراسم تشییع جنازه وی صبح روز پنجشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۴ در دانشگاه تهران برگزار شد.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر