مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۲۹
"اسناد درس‌آموز"/مركز اسناد انقلاب اسلامی منتشر كرد؛
به نظر می رسد كه از همین ابتدا اختلاف فزاینده ای میان خمینی (كه برخواستهایش برای تصفیه نفوذ خارجی از جامعه ایرانی و اسلامی كردن كامل جامعه هرچه بیشتر پافشاری می كند) و بازرگان كه سعی دارد همه را راضی كند ( ولی مؤثر نیست) وجوددارد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۰ - ۰۵ دی ۱۳۹۴ - 2015December 26

پایگاه مركز اسناد انقلاب اسلامی؛ «جوانهای عزیز! اسناد درس آموز لانه جاسوسی را بگیرید و بخوانید... دانشجویانی كه آنجا را گرفتند و فهمیدند كه لانه جاسوسی است با زحمت زیاد آن را استحصال كردند... این‌ها نشان می‌دهد كه امریكایی‌ها در هنگام اوج نهضت و پیروزی انقلاب دائم درحال توطئه علیه جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ آمریكا این است.» این بخشی از توصیه رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان و دانش‌آموزان به مناسبت ۱۳ آبان سالروز تسخیر سفارت آمریكا (لانه جاسوسی) است. بر همین اساس مركز اسناد انقلاب اسلامی از این پس به صورت روزانه، اقدام به انتشار اسناد استحصال شده از سفارت آمریكا می‌كند.   

در سند زیر كه جز اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی آمریكا است نشان می دهد كه از همان ابتدا اختلافات زیادی ما بین بازرگان و امام خمینی وجود داشت. متن كامل سند به شرح ذیل است:

  از : سفارت آمریكا در تهران
 تاریخ : 8 مارس 1979  17 اسفند 1357 
به : هیئت نمایندگی ایالات متحده در ناتو 
طبقه بندی : سری پخش محدود 
شماره سند: 2785 
موضوع : ارزیابی وضع ایران

1- علیرغم ارزیابی كه در تلكس مرجع صورت گرفته ٬ ما دلیلی برای خوش بینی معتدل نسبت به وضع  فعلی ایران نمی بینیم. تمام نكات ضعفی كه در مورد موقعیت بازرگان ذكر شد صحیح می باشند ٬ ولی   مسائلی كه به عنوان نمایانگر قدرت بازرگان از آنها یاد شده اصلاً واقعیت ندارد.

2- مثلاً ایرانیان زیادی در حالی كه مایل هستند به مشكلات ایران پایان دهند ولی قدرتی برای انجام  این كارندارند. وقایع خارج از كنترل هر فرد یا گروهی اتفاق افتاده اند و حالا با شتاب خودشان به سوی  پایانی پیش می روند كه برای اكثریت ٬ غیر قابل تصور و ناخوشایند است.

3- گذشته از آن به نظر می رسد كه از همین ابتدا اختلاف فزاینده ای میان خمینی (كه برخواستهایش برای تصفیه نفوذ  خارجی از جامعه ایرانی و اسلامی كردن كامل جامعه هرچه بیشتر پافشاری می كند) و بازرگان كه سعی  دارد همه را راضی كند ( ولی مؤثر نیست) وجود دارد. كمیته های انقلاب از خمینی حرف شنوی دارند و از  دولت موقت مستقل هستند. دولت هم  سعی دارد برای خود قانون وضع كند و بصورت مستقل از خمینی پیش رود.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر