مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۴۴۱
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۴ - ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - 2017October 15

عطاءالله اشرفی اصفهانی در شعبان 1322 قمری مصادف با 1281 شمسی در خمینی‌شهر اصفهان متولد شد. پدرش از ائمه جماعات و اهل منبر و مادرش از خانواده مویدی، از سادات معروف اصفهان بود. وی تحصیلات ابتدایی را در خمینی‌شهر گذراند و در 12 سالگی جهت ادامه تحصیل راهی اصفهان شد و طی حدود 10 سال، دروس ادبیات، سطح فقه و اصول و یک دوره درس خارج را در محضر اساتیدی چون آیات سیدمهدی درچه‌ای، سیدمحمد نجف‌آبادی، مرحوم فشارکی و مرحوم مدرس آموخت.در 20 سالگی به قم رفت و در آنجا به مدت یک‌سال در جلسه درس آیت‌ا... حائری شرکت کرد و پس از رحلت ایشان، چند سالی از محضر آیات ثلاث بهره‌مند شد. وی همچنین در درس آیت‌ا... بروجردی حاضر می‌شد و در سال 1335 نیز به دستور ایشان جهت تبلیغ و نشر معارف و احکام دین به کرمانشاه اعزام شد.


آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی که از زمان حضور امام خمینی در قم با ایشان ارتباط داشت، پس از انتشار خبر دستگیری ایشان در نیمه خرداد 42 به تهران آمد و به مراجع بزرگی که از قم و دیگر شهرها آمده بودند گفت: «امروز روزی نیست که ما بخواهیم در مقابل این رژیم جنایتکار سکوت کنیم، ما نباید در ارتباط با دستگیری آقای خمینی آرام بنشینیم.» از همان زمان وی مبارزات خود را شروع کرد.


 آیت‌الله اشرفی اصفهانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز از سوی امام خمینی به‌عنوان امام‌جمعه کرمانشاه منصوب شد. با آغاز جنگ تحمیلی و بسیج همه‌جانبه مردم و قوای مسلح برای حضور در جبهه‌ها و پشتیبانی جبهه‌های جنگ، آیت‌ا... اشرفی نیز با مهم توصیف کردن مساله جنگ، در مدت ۲۵ ماه در تمام خطبه‌های نمازجمعه و مصاحبه‌ها و پیام‌هایشان به حضور مردم در جبهه‌ها تاکید می‌کرد. وی همچنین با حضور در جبهه‌ها به دیدار رزمندگان می‌شتافت و برایشان سخنرانی می‌کرد.


اولین‌بار در سال 1359، منزل آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی هدف بمب صوتی قرار گرفت. در دومین اقدام منافقین، در تیرماه 1360 هنگامی که آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی برای اقامه نماز ظهر عازم مسجد بروجردی کرمانشاه بود ناگهان سه مهاجم مسلح از داخل یک اتومبیل به سوی وی آتش گشودند که گلوله‌ها به او اصابت نکرد. مهاجمان هنگام فرار نارنجکی به سوی او پرت کردند که به ایشان آسیبی نرسید ولی تعدادی از مردم بی‌گناه شهید و مجروح شدند.

سومین اقدام تروریستی منافقین علیه آیت‌ا... اشرفی‌اصفهانی، در روز جمعه، 23 مهرماه 1361 بود. هنگامی که او خطبه اول نماز را آغاز کرده بود ناگهان یک نفر به طرف او هجوم آورده، ایشان را در آغوش گرفت و بر اثر انفجار نارنجک، آیت‌ا... اشرفی به شهادت رسید.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر