کد خبر: ۱۶۵۳
روایتی از عملکرد دولت موقت در اصفهان

رحیم صفوی: بازرگان دستور آزادی اموال آمریکایی‌ها را صادر کرد

رحیم صفوی می گوید: یکی از مسائلی که آن زمان خیلی مهم بود، مصادره اموال حدود 20 هزار مستشار آمریکایی بود که در زمان طاغوت در شهرکی نزدیک اصفهان به نام شاهین‌شهر زندگی می‌کردند؛ پس از پیروزی انقلاب، اموال آن‌ها با حکم دادگاه انقلاب مصادره شد و کمیته از اموال مزبور محافظت می‌کرد. تا این که یک روز بازرگان طی تماس تلفنی و با ارسال حکمی دستور آزادی اموال آمریکایی‌ها را صادر کرد.
چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۲
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سید رحیم صفوی در کتاب خاطرات خود که با عنوان «از جنوب لبنان تا جنوب ایران» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره ترکیب دولت موقت در نخستین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی می‌گوید: «متأسفانه جریانی که در دولت موقت شکل گرفت، خط انحراف از مبانی انقلاب اسلامی و خط امام و ارزش‌های مقدس اسلام ناب محمدی بود. ترکیب دولت موقت اکثراً از لیبرال‌ها، ملی‌گراها و افرادی که وابسته به نهضت آزادی بودند، تشکیل شد و خط مشی‌ای که از سوی آن‌ها اتخاذ می‌شد مورد قبول نیروهای انقلابی و خط امامی نبود؛ آن‌ها تقریباً مرعوب آمریکایی‌ها بودند.»

وی درباره عملکرد دولت موقت در اصفهان می‌گوید: «اولین استاندار اصفهان بعد از انقلاب واعظی بود. وی فردی متدین و متشرع بود که از سوی وزیر کشور دولت موقت به عنوان استاندار معرفی شد. بعد از آمدن وی به اصفهان، اعضای کمیته دفاع شهری هر هفته یک‌بار در ساختمان استانداری و یا در منزل ایشان جلسه می‌گذاشتند و مسائل امنیتی و اجتماعی شهر را در ستادی که با حضور شخص استاندار و اعضای کمیته تشکیل شده بود، بررسی می‌کردند و از آنجا که نیروهای نظامی و انتظامی همچون شهربانی و ژاندارمری از هم پاشیده بود، ستاد مزبور به نظم و امنیت و مسائل و مشکلات اجتماعی شهر و استان می‌پرداخت.

یکی از مسائلی که آن زمان خیلی مهم بود، مصادره  اموال حدود 20 هزار مستشار آمریکایی بود که در زمان طاغوت در شهرکی نزدیک اصفهان به نام شاهین‌شهر زندگی می‌کردند؛ پس از پیروزی انقلاب، اموال آن‌ها با حکم دادگاه انقلاب مصادره شد و کمیته از اموال مزبور محافظت می‌کرد.

تا این که یک روز بازرگان طی تماس تلفنی و با ارسال حکمی دستور آزادی اموال آمریکایی‌ها را صادر کرد. وی ضمن توبیخ استاندار گفته بود: شما به چه حقی اموال آمریکایی‌ها را مصادره کرده‌اید؟ کدام دادگاه چنین حکمی را صادر کرده؟ این خلاف قانون و عرف دیپلماسی جهانی است و باید هر چه سریع‌تر اموال آن‌ها را بار کامیون‌ها کرده و به تهران منتقل کنید تا به وسیله  هواپیما به آمریکا فرستاده شود.

وقتی واعظی این خبر را به ما داد سعی بسیار داشتیم که از انجام کار جلوگیری شود، اما تماس‌‌های مکرری که بازرگان از تهران می‌گرفت و فشار زیادی که به واعظی وارد می‌آورد باعث شد که در نهایت دستور رفع توقیف اموال داده شود و همه  آن‌ها در چند دستگاه کامیون بارگیری شده، به تهران فرستاده شد و از آنجا هم به آمریکا منتقل گردید؛ این در حالی بود که آمریکا میلیاردها دلار از اموال و دارایی‌های ایران را در همان روزها و ماه‌های اول انقلاب بلوکه کرده بود و هنوز هم به ما تحویل نداده است؛ این جدا از جنایاتی است که آمریکا سال‌ها در زمان رژیم شاه علیه ایران انجام داد.

متأسفانه آقای بازرگان هیچ‌کدام از این ظلم‌هایی که آمریکا نسبت به ایران انجام داده بود را در نظر نگرفت. حتی خاطرم هست که در همان روزهای اول انقلاب وقتی تعدادی از آمریکایی‌ها را که هنوز در شرکت هلی‌کوپتر سازی اصفهان حضور داشتند بیرون می‌کردیم، یکی از همین آمریکایی‌ها با گستاخی تمام این جمله را می‌گفت: We Will Come Back Soon و ادعا می‌کردند که شما (خطاب به ما ایرانی‌ها) نمی‌توانید این هلی‌کوپترها را اداره کنید».

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات