مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۷۸۹
آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی از مراجع عظام تقلید در دوران نهضت اسلامی و یار و همسنگر دیرین امام خمینی در حوزه‌های علمیه بود که با تبعید امام از ایران تنها صدای مخالفی بود که همواره علیه رژیم پهلوی بلند می‌شد و شعله‌های نهضت اسلامی را با مواضع و بیانیه‌های خود روشن‌تر می‌کرد.
تاریخ انتشار: ۱۴:۳۹ - ۱۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 09
 سید محمد رضا گلپایگانی در نهم ذیقعده سال ۱۳۱۶ ه. ق در روستای گوگد واقع در پنج کیلومتری شهرستان گلپایگان متولد شد. آیت‌الله العظمی سیدمحمدرضا گلپایگانی از مراجع عظام تقلید در دوران نهضت اسلامی و یار و همسنگر دیرین امام خمینی در حوزه‌های علمیه بود که با تبعید امام از ایران تنها صدای مخالفی بود که همواره علیه رژیم پهلوی بلند می‌شد و شعله‌های نهضت اسلامی را با مواضع و بیانیه‌های خود روشن‌تر می‌کرد.

از جمله موضع‌گیری‌های شجاعانه آیت‌الله گلپایگانی در سال 1357 و در قبال حکومت نظامی دولت ازهاری بود که منجر به نامه معروف آیت‌الله گلپایگانی به ازهاری شد که در آن شرایط اختناق راه‌های جدیدی را به روی ملت مسلمان و مبارز ایران گشود. تأسیس بیمارستان آیت‌الله گلپایگانی، مدارس علمیه، دارالقرآن الکریم و مجمع اسلامی جهانی لندن از فعالیت‌های عام‌المنفعه این مرجع تقلید بود.او در هجدهم آذر ۱۳۷۲ ه. ش برابر با ۲۴ جمادی‌الثانی ۱۴۱۴ ه. ق در شهر قم درگذشت.
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر