مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۱۸۰۶
آیت‌الله دستغیب از مبارزان نهضت امام خمینی در شیراز و از عاملان اصلی تعطیلی جشن هنر شیرازدر سال 1357 بود معروف به شهید دستغیب، مجتهد شیعه ایرانی، شهید محراب، رئیس حوزه علمیهٔ فارس، نماینده ولی فقیه در استان فارس، امام جمعه شیراز و نمایندهٔ استان فارس در مجلس خبرگان قانون اساسی بود.
تاریخ انتشار: ۱۱:۰۲ - ۲۰ آذر ۱۳۹۶ - 2017December 11
شهید سید عبدالحسین دستغیب شیرازی متولد 1292ـ 10محرم 1332،درس را از مکتب‌خانه شروع کرد و با فراگیری قرآن و نصاب و خواندن چند کتاب منظوم و منثور فارسی دوره مکتب را پشت سر گذاشت. پس از آن شروع به تحصیل علوم اسلامی نمود و درس‌های ابتدایی حوزه علمیه را نزد پدر خواند. پس از فوت پدرش، تحصیلات را در مدرسه خان شیراز ادامه داد و نزد اساتیدی همچون شیخ اسماعیل، ملا احمد دارابی و ملا علی‌اکبر ارسنجانی دوره مقدماتی و سطح را به پایان رساند. در سال 1314به نجف رفت و در طول هفت سال به درجه اجتهاد نایل آمد.


وی از مبارزان نهضت امام خمینی در شیراز بود و از عاملان اصلی تعطیلی جشن هنر شیرازدر سال 1357 بود  معروف به شهید دستغیب، مجتهد شیعه ایرانی، شهید محراب، رئیس حوزه علمیهٔ فارس، نماینده ولی فقیه در استان فارس، امام جمعه شیراز و نمایندهٔ استان فارس در مجلس خبرگان قانون اساسی بود. وی فرزند سید محمدتقی، برادر سید محمدمهدی و دایی سید علی‌محمد و سید علی‌اصغر دستغیب بود.وی در 20آذر سال 1360ـ 14صفر 1402توسط گوهر ادب آواز که یکی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران ، در حال حرکت به سمت محل برگزاری نماز جمعه در ساعت 11:25 با بمب گزاری انتحاری ترور شد .
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر