کد خبر: ۱۸۳۱

آیت‌الله دکتر شهید محمد مفتح

آیت‌الله دکتر مفتح مبارزات سیاسی خود را با شروع نهضت امام خمینی آغاز کرد. او، علاوه بر حضور فعال خود در عرصه سیاسی به سازماندهی و هدایت طلاب همدانی مقیم حوزه علمیه قم و انقلابیون شهر همدان نیز می‌پرداخت. در جریان حمله مأموران به مدرسه فیضیه قم در دوم فروردین سال ۱۳۴۲، به سختی مضروب گردید.

 محمد مفتح در سال ۱۳۰۷ شمسی در یک خانواده مذهبی در همدان قدم به هستی گذاشت. اولین معلم او پدرش - شیخ محمود مفتح - بود. وی پس از کسب مقدمات در حوزه همدان راهی حوزه علمیه قم شد و در محضر بزرگان و فقهای شیعه به کسب علم پرداخت. همزمان با احراز درجه اجتهاد، قدم در دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران نهاد و موفق به اخذ درجه دکترای الهیات شد. آیت‌الله دکتر مفتح مبارزات سیاسی خود را با شروع نهضت امام خمینی آغاز کرد. او، علاوه بر حضور فعال خود در عرصه سیاسی به سازماندهی و هدایت طلاب همدانی مقیم حوزه علمیه قم و انقلابیون شهر همدان نیز می‌پرداخت. در جریان حمله مأموران به مدرسه فیضیه قم در دوم فروردین سال ۱۳۴۲، به سختی مضروب گردید. 


با شروع محرم سال ۱۳۴۲، به دستور امام خمینی راهی آبادان شد و در آن شهر با برپایی سخنرانی‌های متعدد، مردم مسلمان این شهرستان را به وظایف دینی و اسلامی شان آگاه کرد. پس از آن که احضارهای مکرر و تذکرات پی‌درپی ساواک نتوانست او را از ایراد سخنرانی‌های انقلابی باز دارد، مانع ورود او به استان خوزستان شدند. مبارزات وی در سال‌های تبعید امام خمینی از ایران تا قبل از ممنوع المنبر شدن، ایراد سخنرانی‌های روشنگرانه در شهرستانهای مختلف بود. پس از ممنوعیت از منبر در فعالیت‌های خود، شیوه جدیدی اتخاذ کرد که تمرکز فعالیت‌های فرهنگی در دانشکده الهیات و معارف اسلامی و مسجد جاوید از آن جمله بود، چنانچه پس از سخنرانی آیت‌الله سید علی خامنه‌ای در مسجد جاوید هر دو دستگیر و مسجد نیز تعطیل گردید. در آستانه اوج گیری نهضت اسلامی یعنی سال های ۱۳۵۵-۱۳۵۶، دکتر مفتح امامت جماعت مسجد قبا را قبول کرد. مسجدی که در جریان انقلاب اسلامی یکی از مهمترین کانون‌های هدایت و سازماندهی گردید.


برگزاری موفقیت آمیز نماز عید فطر سال ۱۳۵۶ و ۱۳۵۷ در تپه‌های قیطریه در این کانون انقلاب برنامه ریزی شده بود. فعالیت‌های شهید مفتح در جامعه روحانیت مبارز، کمیته استقبال، شورای انقلاب و حزب جمهوری اسلامی و دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران تا لحظه شهادتش،از جمله فعالیت های شهید مفتح است. شهید دکتر مفتح، علاوه بر مبارزات سیاسی در مسایل علمی تخصصی خود هم صاحب نظر بود که تألیف مقالات متعدد گواه آن است. دکتر مفتح را هم چون آیت الله مطهری و دکتر بهشتی و دکتر باهنر بایستی از طراحان فکری و فرهنگی انقلاب اسلامی دانست.

ساعت 9صبح روز سه شنبه27آذر 1358 در دانشکده الهیات ومعارف اسلامی جنایت هولناکی صورت گرفت.آیت الله مفتح توسط گروه فرقان بوسیله چند گلوله ترور شدند علاوه بر وی دو محافظ او بنام «جواد بهمنی و اصغر نعمتی» هم در این سوء قصد به شهادت رسیدند. در روز 28 آذر تشییع جنمازه وی با حضور خانواده شهید و نزدیکان دکتر مفتح از جمله دکتر بهشتی ،دکتر باهنر و دیگران و هزاران نفر از مردم برگزار شد. مردم در این روز شعار می‌دادنند:« عزا عزا است امروز، روز عزاست امروز، خمینی بت شکن صاحب عزاست امروز».


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات