توئیتر مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر کرد

گزارش ساواک از جلسات هماهنگی آیت‌الله فلسفی با آیت‌الله مفتح و آیت‌الله مطهری در سال 54

در این سند که به تاریخ 29 مهر 1354 نوشته شده، آمده است: « روز پنجشنبه 24/7/54 شخصی به نام میرخانی ضمن تماس با نامبرده بالا گفت باید ترتیبی بدهیم که ماهیانه همراه دکتر مفتح، مطهری و دوانی خدمت شما برسیم البته بعد از ظهر چون آقایان مذکور صبح‌ها در دانشگاه هستند. فلسفی در جواب قبول کرد. نظریه یکشنبه. اغلب اوقات جلساتی در منزل فلسفی با حضور عده‌ای از وعاظ یا روجانیون تشکیل و ظاهرا پیرامون مسائل مذهبی بحث و گفتگو .. ولی به نظر می‌رسد باطناً وعاظ در مورد نحوه منابر خود از فلسفی الهام می گیرند و سایرین نیز مانند دکتر محمد مفتح، شیخ مرتضی مطهری و علی دوانی که از اساتید دانشگاه و نویسندگان می‌باشند و در آن اداره کل (312 ) هم دارای سابقه هستند درباره وضع روحانیون مشورت و تبادل نظر می‌کنند و به احتمال قوی قرار ملاقات مذکور هم در این مورد بوده است.»
سه‌شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روحانیت مبارز و وعاظ و سخنوران نقش محوری در دوران نهضت اسلامی داشته و سازماندهی مبارزات را بر عهده داشتند. روحانیت مبارز تهران که اصلی‌ترین عهده‌دار این مسئولیت بود در زمینه همکاری و هماهنگی وعاظ و روحانیون با یکدیگر برای تدارک برنامه‌ها پیشگام بودند.

توئیتر مرکز اسناد انقلاب اسلامی به مناسبت 27 آذر ماه سالروز شهادت آیت‌الله دکتر مفتح و درگذشت آیت‌الله فلسفی سندی از جلسات هماهنگی مبارزاتی بین این دو مبارز انقلابی را منتشر کرد. در این سند ساواک با اشاره به نقش آیت‌الله فلسفی، آیت‌الله محمد مفتح و آیت‌الله مرتضی مطهری و علی دوانی در بین وعاظ و روحانیون، جلسات هماهنگی بین روحانیت انقلابی را گزارش می‌کند.

در این سند که به تاریخ 29 مهر 1354 نوشته شده، آمده است:

« موضوع: محمدتقی فلسفی

روز پنجشنبه 24/7/54 شخصی به نام میرخانی ضمن تماس با نامبرده بالا گفت باید ترتیبی بدهیم که ماهیانه همراه دکتر مفتح، مطهری و دوانی خدمت شما برسیم البته بعد از ظهر چون آقایان مذکور صبح‌ها در دانشگاه هستند. فلسفی در جواب قبول کرد.

نظریه یکشنبه. اغلب اوقات جلساتی در منزل فلسفی با حضور عده‌ای از وعاظ یا روجانیون تشکیل و ظاهرا پیرامون مسائل مذهبی بحث و گفتگو .. ولی به نظر می‌رسد باطناً وعاظ در مورد نحوه منابر خود از فلسفی الهام می گیرند و سایرین نیز مانند دکتر محمد مفتح، شیخ مرتضی مطهری و علی دوانی که از اساتید دانشگاه و نویسندگان می‌باشند و در آن اداره کل (312 ) هم دارای سابقه هستند درباره وضع روحانیون مشورت و تبادل نظر می‌کنند و به احتمال قوی قرار ملاقات مذکور هم در این مورد بوده است.

نظریه سه‌شنبه. نظریه شنبه تأیید می‌گردد.

نظریه چهارشنبه. نظریه سه‌شنبه مورد تأیید است.»


گزارش ساواک از جلسات هماهنگی آیت‌الله فلسفی با آیت‌الله مفتح و آیت‌الله مطهری
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات